- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro

Vasile Iuga, primul roman managing partner al PwC pe Europa de Sud-Est

14 May, 12:18 • Redactia DailyBusiness
Vasile Iuga, country managing partner in Romania al companiei de consultanta PricewaterhouseCoopers, a fost numit managing partner al companiei pe regiunea Europei de Sud-Est (PwC SEE), potrivit NewsIn, care citeaza Standard.ro.
Vasile Iuga, primul roman managing partner al PwC pe Europa de Sud-Est

Vasile Iuga va avea in subordine noua tari – Romania, Bulgaria, Serbia, Muntenegru, Albania, Macedonia, Kosovo, Bosnia-Hertegovina si Republica Moldova.

Aceasta este cea mai inalta pozitie pe care o ocupa un roman in cadrul Big Four, dupa ce in mandatul sau de patru ani, Iuga a triplat afacerile PwC din Romania, si a dublat numarul de angajati PwC in Romania.

Iuga – noul managing partner al SEE Cluster PwC il inlocuieste pe Jean-Pierre Vigroux la conducerea unui cluster largit al SEE, care include acum si Romania.

In cei patru ani de mandat al lui Iuga, businessul PwC din Romania a crescut de circa trei ori, de la 17 mil. dolari (11 mil. euro) la aproximativ 54 mil. dolari (34,9 mil. euro), potrivit estimarii cifrei de afaceri a PwC Romania pentru exercitiul financiar care se va incheia la 30 iunie 2008, cu aproximativ 40% mai mare fata de anul fiscal anterior.

Vasile Iuga va ramane in continuare country managing partner pentru Romania.

PwC este prezenta in Romania din 1991, in prezent operand in Romania si Moldova printr-o retea de cinci birouri regionale – in Bucuresti, Cluj, Timisoara, Constanta si Chisinau. Compania are 12 parteneri si peste 600 de angajati.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Nicușor Dan și șeful Curții de Conturi Europene au discutat la București despre controlul fondurilor UE și întărirea mecanismelor de audit
Nicușor Dan și șeful Curții de Conturi Europene au discutat la București despre controlul fondurilor ...
Donald Trump: „Va trebui să învățați să luptați pentru voi înșivă. SUA nu vor mai fi acolo să vă ajute, la fel cum nici voi nu ați fost pentru noi”
Donald Trump: „Va trebui să învățați să luptați pentru voi înșivă. SUA nu vor mai fi ...
Ungaria: Opoziția maghiară avansează în bastionele partidului Viktor Orbán
Ungaria: Opoziția maghiară avansează în bastionele partidului Viktor Orbán
Mirabela Grădinaru: Copiii se confruntă cu provocări din ce în ce mai subtile, dar mai periculoase ca oricând
Mirabela Grădinaru: Copiii se confruntă cu provocări din ce în ce mai subtile, dar mai periculoase ...
Procurorii DNA au găsit aproximativ 350.000 de euro la șeful ARR, Cristian Anton
Procurorii DNA au găsit aproximativ 350.000 de euro la șeful ARR, Cristian Anton
EY România: Declarația Unică va fi precompletată din 2026, dar contribuabilii rămân responsabili pentru verificarea datelor
EY România: Declarația Unică va fi precompletată din 2026, dar contribuabilii rămân responsabili ...
Guvernul se reunește în ședință extraordinară pentru prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază
Guvernul se reunește în ședință extraordinară pentru prelungirea plafonării adaosului comercial ...
SUA atacă o instalație nucleară iraniană, în timp ce Teheranul lovește un petrolier în largul coastei Dubaiului
SUA atacă o instalație nucleară iraniană, în timp ce Teheranul lovește un petrolier în largul ...
Secretarul de stat american Marco Rubio avertizează Iranul și promite redeschiderea Strâmtorii Ormuz
Secretarul de stat american Marco Rubio avertizează Iranul și promite redeschiderea Strâmtorii Ormuz
Pentagonul respinge acuzațiile privind posibile investiții ale lui Pete Hegseth în industria de apărare înainte de conflictului cu Iranul
Pentagonul respinge acuzațiile privind posibile investiții ale lui Pete Hegseth în industria de apărare ...
Legea bugetului de stat pe 2026 a intrat în vigoare. Finanțele indică accelerarea investițiilor și consolidare fiscală prudentă
Legea bugetului de stat pe 2026 a intrat în vigoare. Finanțele indică accelerarea investițiilor și ...
Leavitt: Trump poate lua în considerare o contribuţie din partea ţărilor arabe la costul războiului
Leavitt: Trump poate lua în considerare o contribuţie din partea ţărilor arabe la costul războiului