- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Internet/New Media

Orange si Vodafone incep sa testeze \”3G-ul de generatia a doua\”

24 Nov, 17:42 • Redactia DailyBusiness
Orange Romania si Vodafone Romania vor continua sa investeasca in reteaua 3G, in paralel testand aceste servicii si in banda de frecvente radio de 900 MHz, folosite pentru servicii de generatia a doua, dar care acopera mai eficient regiuni rurale.
Orange si Vodafone incep sa testeze \3G-ul de generatia a doua\

Caracteristicile de propagare ale acestor benzi de frecvente permit acoperirea unor suprafete mai mari in raport cu benzile de frecvente mai inalte, fiind in masura sa asigure o acoperire adecvata a zonelor mai putin populate si a zonelor rurale.

„Avem deja pregatite doua locatii unde vom face testele respective. Dupa ce autoritatea de reglementare va publica decizia privind armonizarea utilizarii benzilor de frecvente radio, Orange Romania va incepe testarea serviciilor 3G (comunicatii din generatia a treia – n.r.) in banda de frecvente de 900 MHz”, a declarat, marti, directorul de marketing al operatorului, Dorin Odiatiu, citat de Mediafax.

Directorul de strategie comercial Vodafone Romania, Valentin Stefan, a spus ca operatorul este interesat sa testeze servicii 3G in banda de frecvente de 900 MHz, fara a da insa mai multe detalii.

La randul sau, Gabrile Ionita, director in cadrul Cosmote Romania, a spus ca prioritatea operatorului este integrarea operatiunilor Telemobil si utilizarea licentei 3G pe care acesta din urma o detine.

La inceputul lunii noiembrie, grupul elen Cosmote a anuntat ca a finalizat preluarea actiunilor Telemobil, operatorul retelei de telefonie mobila Zapp, tranzactia ridicandu-se la 61 milioane de euro pentru actiuni si preluarea unor datorii si alte obligatii financiare de 146 milioane euro.

Autoritatea Nationala pentru Administrare si Reglementare in Comunicatii (ANCOM) a publicat, la 1 septembrie, spre consultare publica, proiectul de decizie privind armonizarea utilizarii benzilor de frecvente radio 880-915 MHz, 925-960 MHz, 1710-1747,5 MHz si 1805-1842,5 MHz.

„Conform proiectului, operatorii care detin aceste benzi prin licente vor putea sa ofere si servicii de comunicatii de generatia a treia prin intermediul sistemelor UMTS (servicii multimedia si de transmisiuni de date)”, se preciza in comunicatul ANCOM difuzat la acea vreme.

Proiectul de decizie supus consultarii publice prevede mentinerea obligativitatii furnizarii serviciilor de comunicatii electronice de generatia a doua, astfel incat utilizatorul final sa aiba posibilitatea de alegere a pachetului de servicii de comunicatii electronice potrivit nevoilor sale de comunicare.

Consiliul de Ministri si Parlamentul European au aprobat, in luna iulie, o propunere a Comisiei Europene de modificare a directivei privind utilizarea spectrului de frecvente radio necesar serviciilor de comunicatii mobile.

Licente 3G detin operatorii Orange Romania, Vodafone Romania, Telemobil (Zapp Mobile) si RCS&RDS.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
CCR amână din nou decizia privind pensiile speciale. Comisia Europeană analizează suspendarea a 231 de milioane de euro din PNRR
CCR amână din nou decizia privind pensiile speciale. Comisia Europeană analizează suspendarea a 231 ...
România își reafirmă sprijinul pentru Ucraina. Întâlnire la Bruxelles între Radu Miruță și omologul ucrainean
România își reafirmă sprijinul pentru Ucraina. Întâlnire la Bruxelles între Radu Miruță și ...
România vrea trenuri pe hidrogen și producție locală de material rulant, în parteneriat cu Hyundai Rotem
România vrea trenuri pe hidrogen și producție locală de material rulant, în parteneriat cu Hyundai ...
ANAF poate declara firmele inactive dacă nu depun situațiile financiare în termen
ANAF poate declara firmele inactive dacă nu depun situațiile financiare în termen
Companiile americane vor să continue investițiile în România, anunță Nicușor Dan
Companiile americane vor să continue investițiile în România, anunță Nicușor Dan
Zelenski pe afișele electorale din Ungaria: Cum transformă Viktor Orban războiul într-un instrument de campanie
Zelenski pe afișele electorale din Ungaria: Cum transformă Viktor Orban războiul într-un instrument ...
SUA: Pentagonul va integra ChatGPT în propria platformă de lucru – GenAI.mil
SUA: Pentagonul va integra ChatGPT în propria platformă de lucru – GenAI.mil
Bolojan vrea să oblige medicii să rămână în România. Specialiștii avertizează asupra riscurilor
Bolojan vrea să oblige medicii să rămână în România. Specialiștii avertizează asupra riscurilor
Nicușor Dan participă la prima reuniune informală a Consiliului European din 2026 pe tema competitivității UE
Nicușor Dan participă la prima reuniune informală a Consiliului European din 2026 pe tema competitivității ...
CAB respinge cererea de suspendare din funcție a judecătorilor CCR Mihai Busuioc și Dacian Dragoș
CAB respinge cererea de suspendare din funcție a judecătorilor CCR Mihai Busuioc și Dacian Dragoș
Medicii rezidenți resping propunerea lui Bolojan: „Motivați, nu obligați”
Medicii rezidenți resping propunerea lui Bolojan: „Motivați, nu obligați”
Nicușor Dan obține la CCR respingerea legii privind concesionarea directă a locurilor de veci și modificarea Legii minelor
Nicușor Dan obține la CCR respingerea legii privind concesionarea directă a locurilor de veci și ...
Cseke Attila: Proiectul privind reforma administrației este ajustat spre a fi adoptat prin ordonanță de urgență
Cseke Attila: Proiectul privind reforma administrației este ajustat spre a fi adoptat prin ordonanță ...
Vreme schimbătoare în România. Încălzire până sâmbătă, apoi vreme rece și precipitații mixte
Vreme schimbătoare în România. Încălzire până sâmbătă, apoi vreme rece și precipitații mixte
Strasbourg: UE trebuie să elimine obstacolele din piața unică pentru a deveni un „veritabil gigant global”, spune von der Leyen
Strasbourg: UE trebuie să elimine obstacolele din piața unică pentru a deveni un „veritabil gigant ...
Tudorel Toader: România nu va pierde fondurile europene, în ciuda amânărilor CCR privind pensiile magistraților
Tudorel Toader: România nu va pierde fondurile europene, în ciuda amânărilor CCR privind pensiile ...
Bolojan: Centrele militare județene ar urma să treacă în administrarea Ministerului Apărării în 2027
Bolojan: Centrele militare județene ar urma să treacă în administrarea Ministerului Apărării în 2027
Criză fără sfârșit la Curtea de Argeș. Zeci de mii de oameni, fără apă potabilă de patru luni
Criză fără sfârșit la Curtea de Argeș. Zeci de mii de oameni, fără apă potabilă de patru luni