- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Internet/New Media

Simion a plecat de la presedintia Flamingo: \”Ma simt usurat, mi-au vajait gloante pe la ureche!\”

16 Sep, 10:10 • emanuel.ceciu
Dragos Simion (foto), presedintele Flamingo Romania, a renuntat la pozitia de presedinte al companiei, lasand locul lui Alexander Adamescu, fiul omului de afaceri Dan Adamescu. "Ma simt foarte usurat, am scapat de o responsabilitate mare", a declarat pentru DailyBusiness.ro Simion.
Simion a plecat de la presedintia Flamingo: \Ma simt usurat, mi-au vajait gloante pe la ureche!\

„Am luat decizia de a parasi conducerea companiei de comun acord cu familia Adamescu, care detine 17% din actiunile Flamingo. Dialogurile au fost scurte – cateva zile. Ma simt insa foarte usurat, daca Doamne fereste s-ar fi ajuns la o dizolvare, ar fi trebuit sa port tinicheaua dupa mine inca 10 ani de acum!”, a spus Simion.

„Alinierea intereselor actionarilor pe un singur plan de relansare a fost obiectivul meu principal in ultimele 9 luni. Consider ca acest obiectiv a fost indeplinit, compania deblocand astfel accesul la noi resurse financiare atat din piata de capital, cat si de la banci”, a continuat Dragos Simion.”Probabil vor mai exista modificari la conducere„.

Simion a subliniat ca a lasat compania intr-o stare „buna, intr-un orizont de cel mult 3 ani existand premisele ca Flamingo sa devina lider de piata”.

Simion ramane in Consiliul de Administratie pana in aprilie

Simion va ramane cel mai probabil membru al Consiliului de Administratie al Flamingo pana in aprilie, cand ii va expira mandatul.

„Dupa aceasta perioada, sincer, imi doresc sa imi iau un an sabatic. Un an liber. Sper sa imi iasa”, a marturisit Simion.

Actionarii companiei au aprobat in luna august o emisiune de obligatiuni convertibile in valoare de maxim 7 milioane de euro, pentru refinantarea unor datorii. Fondul de investitii american QVT a contestat hotararea in instanta. QVT ceruse anterior si dizolvarea Flamingo. Reprezentantii Flamingo sustin insa ca QVT va renunta la procese dupa ce si-a vandut luni participatia de 22% pentru 1,2 mil. euro.

Fondul american QVT a pierdut circa 45 mil. lei (peste 10 mil. euro) dupa ce si-a vandut luni intreaga participatie de 22% pe care o detinea in cadrul companiei.

Potrivit Flamingo, cumparatorul este un fond strain de investitii, care sustine strategia de dezvoltare a Flamingo.

„Plecarea mea are legatura si cu iesirea QVT din actionariat. Practic, am scapat si de aceasta greutate si potential pericol. Mi-am facut treaba bine. Mi-au vajait prea multe gloante pe la ureche”, a mai spus Simion, pentru DailyBusiness.ro.

Actiunile Flamingo au inchis sedinta de ieri la pretul de 0,0352 lei, capitalizarea companiei fiind de 6,4 mil. euro.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
PIB în frână de motor. INS: România crește cu doar 1,4%, susținută aproape exclusiv de investițiile publice
PIB în frână de motor. INS: România crește cu doar 1,4%, susținută aproape exclusiv de investițiile ...
IT-ul pierde teren. Energia fotovoltaică devine noul domeniu cu salarii în creștere și cerere uriașă de specialiști
IT-ul pierde teren. Energia fotovoltaică devine noul domeniu cu salarii în creștere și cerere uriașă ...
Atac ucrainean în adâncul Rusiei. Port strategic și rafinărie lovite de drone în aceeași noapte
Atac ucrainean în adâncul Rusiei. Port strategic și rafinărie lovite de drone în aceeași noapte
Primul weekend de iarnă aduce vânt extrem și temperaturi neobișnuit de ridicate. Cod roșu în Caraș-Severin
Primul weekend de iarnă aduce vânt extrem și temperaturi neobișnuit de ridicate. Cod roșu în Caraș-Severin
BEC cere ștergerea clipului filmat la Cotroceni cu Drulă, Nicușor Dan și Voiculescu: Material „cu caracter electoral ilegal”
BEC cere ștergerea clipului filmat la Cotroceni cu Drulă, Nicușor Dan și Voiculescu: Material „cu ...
Aproape 1.000 de angajaţi concediaţi după ce încă o fabrică din România se închide. Noi investitori ar putea revitaliza zona
Aproape 1.000 de angajaţi concediaţi după ce încă o fabrică din România se închide. Noi investitori ...
Guvernul a majorat valoarea nominală a tichetelor de masă. De când vor încasa angajaţii români mai mulţi bani
Guvernul a majorat valoarea nominală a tichetelor de masă. De când vor încasa angajaţii români ...
Daniel Băluță promite transparență, dar după alegeri: „Voi prezenta toate documentele despre averea familiei mele”
Daniel Băluță promite transparență, dar după alegeri: „Voi prezenta toate documentele despre ...
Drone militare neidentificate au vizat avionul Volodimir Zelenski înainte de aterizare la Dublin
Drone militare neidentificate au vizat avionul Volodimir Zelenski înainte de aterizare la Dublin
Vaticanul menține interdicția pentru diaconatul feminin, dar studiile continuă
Vaticanul menține interdicția pentru diaconatul feminin, dar studiile continuă
Tanczos Barna cere prudență: Sistemul Garanție-Returnare trebuie mai întâi să se stabilizeze
Tanczos Barna cere prudență: Sistemul Garanție-Returnare trebuie mai întâi să se stabilizeze
Apele Române: Distribuția apei în Prahova va începe doar după confirmarea analizelor DSP
Apele Române: Distribuția apei în Prahova va începe doar după confirmarea analizelor DSP
Avocatul Poporului cere reguli clare pentru pensiile românilor care au muncit în străinătatepensii
Avocatul Poporului cere reguli clare pentru pensiile românilor care au muncit în străinătatepensii
New York Times dă în judecată Pentagonul după retragerea acreditărilor și noile reguli restrictive pentru presă
New York Times dă în judecată Pentagonul după retragerea acreditărilor și noile reguli restrictive ...
Federica Mogherini demisionează de la conducerea Colegiului Europei după deschiderea unei anchete EPPO pentru fraudă
Federica Mogherini demisionează de la conducerea Colegiului Europei după deschiderea unei anchete EPPO ...
ONG-urile boicotează consultările ICCJ. Dialog selectiv și cu pensiile speciale ascunse sub preș
ONG-urile boicotează consultările ICCJ. Dialog selectiv și cu pensiile speciale ascunse sub preș
Dominic Fritz acuză PSD că politizează criza de la Paltinu: „Instituțiile au fost conduse de pile și amante”
Dominic Fritz acuză PSD că politizează criza de la Paltinu: „Instituțiile au fost conduse de pile ...
Poșta Română vrea să renunțe la livrarea pensiilor. „E o povară, nu un business sustenabil”
Poșta Română vrea să renunțe la livrarea pensiilor. „E o povară, nu un business sustenabil”