- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Internet/New Media

TomTom, prima companie de sisteme de navigatie ce se aliaza cu Apple iPhone

09 Jun, 12:53 • Redactia DailyBusiness
Producatorul de sisteme de navigatie GPS TomTom a anuntat marti ca va furniza companiei americane Apple aplicatii de navigatii pentru telefoanele iPhone. In urma anuntului, valoarea actiunilor TomTom a crescut cu 13%, a scris Wall Street Journal.
TomTom, prima companie de sisteme de navigatie ce se aliaza cu Apple iPhone

Oficialii companiei olandeze au subliniat ca software-urile de navigare vor putea fi cumparate de pe iTunes, serviciu in prezent nedisponibil pe piata romaneasca. Pe langa aceste aplicatii, TomTom va incepe sa vanda, in parteneriat cu Apple, un kit de masina pentru reincarcarea terminalelor mobile iPhone.

Preturile pentru aceste produse vor fi facute public in aceasta vara.

Scott Johnston, purtator de cuvant al TomTom, a spus ca firma pe care o reprezinta este prima producatoare de sisteme de navigatie care colaboreaza cu Apple pe nisa de telefoane mobile. Johnston nu a dorit sa ofere informatii financiare despre parteneriat.

Cu toate acestea, parteneriatul reprezinta „o victorie importanta pentru TomTom”, este de parere Martijn den Drijver, analist al SNS Securities. Acesta a spus ca deal-ul a fost incheiat intr-un moment propice, „in timp ce piata smartphone-urilor este in plin avant”.

In Romania, terminalul iPhone 3G este disponibil exclusiv prin operatorul telecom Orange. TomTom nu este prezenta pe piata autohtona, lider in Romania pe segmentul de sisteme de navigatie fiind Mio.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Nicușor Dan și șeful Curții de Conturi Europene au discutat la București despre controlul fondurilor UE și întărirea mecanismelor de audit
Nicușor Dan și șeful Curții de Conturi Europene au discutat la București despre controlul fondurilor ...
Donald Trump: „Va trebui să învățați să luptați pentru voi înșivă. SUA nu vor mai fi acolo să vă ajute, la fel cum nici voi nu ați fost pentru noi”
Donald Trump: „Va trebui să învățați să luptați pentru voi înșivă. SUA nu vor mai fi ...
Ungaria: Opoziția maghiară avansează în bastionele partidului Viktor Orbán
Ungaria: Opoziția maghiară avansează în bastionele partidului Viktor Orbán
Mirabela Grădinaru: Copiii se confruntă cu provocări din ce în ce mai subtile, dar mai periculoase ca oricând
Mirabela Grădinaru: Copiii se confruntă cu provocări din ce în ce mai subtile, dar mai periculoase ...
Procurorii DNA au găsit aproximativ 350.000 de euro la șeful ARR, Cristian Anton
Procurorii DNA au găsit aproximativ 350.000 de euro la șeful ARR, Cristian Anton
EY România: Declarația Unică va fi precompletată din 2026, dar contribuabilii rămân responsabili pentru verificarea datelor
EY România: Declarația Unică va fi precompletată din 2026, dar contribuabilii rămân responsabili ...
Guvernul se reunește în ședință extraordinară pentru prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază
Guvernul se reunește în ședință extraordinară pentru prelungirea plafonării adaosului comercial ...
SUA atacă o instalație nucleară iraniană, în timp ce Teheranul lovește un petrolier în largul coastei Dubaiului
SUA atacă o instalație nucleară iraniană, în timp ce Teheranul lovește un petrolier în largul ...
Secretarul de stat american Marco Rubio avertizează Iranul și promite redeschiderea Strâmtorii Ormuz
Secretarul de stat american Marco Rubio avertizează Iranul și promite redeschiderea Strâmtorii Ormuz
Pentagonul respinge acuzațiile privind posibile investiții ale lui Pete Hegseth în industria de apărare înainte de conflictului cu Iranul
Pentagonul respinge acuzațiile privind posibile investiții ale lui Pete Hegseth în industria de apărare ...
Legea bugetului de stat pe 2026 a intrat în vigoare. Finanțele indică accelerarea investițiilor și consolidare fiscală prudentă
Legea bugetului de stat pe 2026 a intrat în vigoare. Finanțele indică accelerarea investițiilor și ...
Leavitt: Trump poate lua în considerare o contribuţie din partea ţărilor arabe la costul războiului
Leavitt: Trump poate lua în considerare o contribuţie din partea ţărilor arabe la costul războiului