- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Lifestyle

Ministerul Culturii a cerut un buget in scadere cu circa 3% in 2010, de 690 de mil. lei

29 Dec, 09:47 • Redactia DailyBusiness
Ministerul Culturii si Patrimoniului National (MCPN) solicita Guvernului o suma de aproape 690 de milioane de lei de la bugetul de stat pentru a-si desfasura activitatea in anul 2010, in scadere cu circa 3% fata de cel din anul in curs, scrie Mediafax.
Ministerul Culturii a cerut un buget in scadere cu circa 3% in 2010, de 690 de mil. lei

Aceasta suma este cu circa 3% mai mica decat in 2009 , cand institutia a beneficiat de la bugetul de stat de o suma de 712 milioane lei.

Suma pe care MCPN o solicita de la bugetul de stat pentru 2010 reprezinta 98,80% din sursele de finantare ale ministerului, restul de 1,2% reprezentand venituri din resurse proprii.

Numarul maxim de posturi finantate de minister in 2010 este de 861, iar fondul aferent salariilor de baza pentru anul viitor se ridica la 14 milioane de lei.

In cursul anului 2010 se va continua elaborarea si decontarea proiectului tehnic pentru obiectivul Sala Palatului din Capitala, care presupune transformarea acesteia intr-un „mall cultural”, pe baza caruia se va demara procedura de achizitii publice a lucrarilor de constructii-montaj la acest obiectiv. Executia lucrarilor se va derula pe o perioada de 24 de luni de la inceperea lucrarilor.

In ceea ce priveste programul „Reabilitarea monumentelor istorice si modernizarea institutiilor publice de cultura din Romania”, pana in prezent au fost finalizate trei obiective (Teatrul Maghiar de Stat, Muzeul Brukenthal – Casa Albastra, Directia de Cultura Botosani). Pentru alte 8 obiective au fost finalizate licitatiile pentru proiectele tehnice.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Nicușor Dan și șeful Curții de Conturi Europene au discutat la București despre controlul fondurilor UE și întărirea mecanismelor de audit
Nicușor Dan și șeful Curții de Conturi Europene au discutat la București despre controlul fondurilor ...
Donald Trump: „Va trebui să învățați să luptați pentru voi înșivă. SUA nu vor mai fi acolo să vă ajute, la fel cum nici voi nu ați fost pentru noi”
Donald Trump: „Va trebui să învățați să luptați pentru voi înșivă. SUA nu vor mai fi ...
Ungaria: Opoziția maghiară avansează în bastionele partidului Viktor Orbán
Ungaria: Opoziția maghiară avansează în bastionele partidului Viktor Orbán
Mirabela Grădinaru: Copiii se confruntă cu provocări din ce în ce mai subtile, dar mai periculoase ca oricând
Mirabela Grădinaru: Copiii se confruntă cu provocări din ce în ce mai subtile, dar mai periculoase ...
Procurorii DNA au găsit aproximativ 350.000 de euro la șeful ARR, Cristian Anton
Procurorii DNA au găsit aproximativ 350.000 de euro la șeful ARR, Cristian Anton
EY România: Declarația Unică va fi precompletată din 2026, dar contribuabilii rămân responsabili pentru verificarea datelor
EY România: Declarația Unică va fi precompletată din 2026, dar contribuabilii rămân responsabili ...
Guvernul se reunește în ședință extraordinară pentru prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază
Guvernul se reunește în ședință extraordinară pentru prelungirea plafonării adaosului comercial ...
SUA atacă o instalație nucleară iraniană, în timp ce Teheranul lovește un petrolier în largul coastei Dubaiului
SUA atacă o instalație nucleară iraniană, în timp ce Teheranul lovește un petrolier în largul ...
Secretarul de stat american Marco Rubio avertizează Iranul și promite redeschiderea Strâmtorii Ormuz
Secretarul de stat american Marco Rubio avertizează Iranul și promite redeschiderea Strâmtorii Ormuz
Pentagonul respinge acuzațiile privind posibile investiții ale lui Pete Hegseth în industria de apărare înainte de conflictului cu Iranul
Pentagonul respinge acuzațiile privind posibile investiții ale lui Pete Hegseth în industria de apărare ...
Legea bugetului de stat pe 2026 a intrat în vigoare. Finanțele indică accelerarea investițiilor și consolidare fiscală prudentă
Legea bugetului de stat pe 2026 a intrat în vigoare. Finanțele indică accelerarea investițiilor și ...
Leavitt: Trump poate lua în considerare o contribuţie din partea ţărilor arabe la costul războiului
Leavitt: Trump poate lua în considerare o contribuţie din partea ţărilor arabe la costul războiului
Nicuşor Dan: Partidele se atacă de mult timp, ne-au dat ocazia să ne obişnuim. Pe plan administrativ lucrurile funcţionează
Nicuşor Dan: Partidele se atacă de mult timp, ne-au dat ocazia să ne obişnuim. Pe plan administrativ ...
Bolojan, despre reducerea accizei la combustibili: În prima etapă ne concentrăm pe motorină, aici au fost creşterile cele mai mari
Bolojan, despre reducerea accizei la combustibili: În prima etapă ne concentrăm pe motorină, aici ...