- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Media & Advertising

Duel Ziarul Financiar-INS pentru incalcarea unui embargo de presa

15 Feb, 00:01 • Redactia DailyBusiness
Institutul National de Statistica (INS) a anuntat joi ca incepand cu 15 februarie va retrage acreditarea publicatiei Ziarul Financiar (ZF), deoarece aceasta a incalcat un embargo de presa, publicand un comunicat inainte de data si ora recomandate de institut. ZF a reactionat cateva ore mai tarziu, publicand un comunicat in care anunta ca regreta incidentul.
Duel Ziarul Financiar-INS pentru incalcarea unui embargo de presa

Pe data de 12 februarie (marti – n.r.), Ziarul Financiar a publicat un comunicat de presa privind Indicele Preturilor de Consum inainte de expirarea embargo-ului de presa impus de INS.

„De pe data de 12, cand s-a incalcat embargoul, pana astazi (joi – n.r.), am asteptat o explicatie din partea oficialilor Ziarului Financiar, publicatie cu care ne aflam de altfel in relatii bune, pe care insa nu am primit-o. De aceea am decis sa ii retragem acreditarea. In momentul in care vom avea o reactie in acest sens din partea Ziarului Financiar, probabil vom relua colaborarea”, au afirmat oficialii INS in cursul dupa-amiezii de joi.

Cateva ore mai tarziu, in cursul serii de joi, ZF a publicat o precizare in care reactiona la acest anunt.

„Stirea a fost publicata inainte de ora permisa dintr-o eroare, si a fost retrasa la 10-15 minute dupa aceea”, a spus pentru DailyBusiness Cristian Hostiuc, director editorial Ziarul Financiar. „Am publicat in aceasta seara un anunt in care clarificam faptul ca eroarea nu a fost facuta din rea-vointa”, a mai spus Hostiuc.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Guvernul pregătește reducerea prețului la carburanți. Acciză mai mică sau contribuție voluntară, decizia vine joi sau vineri
Guvernul pregătește reducerea prețului la carburanți. Acciză mai mică sau contribuție voluntară, ...
Vreme severă în România. Vânt puternic, ploi torențiale și ninsori în zonele montane până sâmbătă
Vreme severă în România. Vânt puternic, ploi torențiale și ninsori în zonele montane până sâmbătă
Franța își regândește complet apărarea pentru un posibil atac al Rusiei asupra NATO
Franța își regândește complet apărarea pentru un posibil atac al Rusiei asupra NATO
CCR analizează sesizarea lui Nicușor Dan pe legea energiei: Acuzații de depășire a limitelor reexaminării
CCR analizează sesizarea lui Nicușor Dan pe legea energiei: Acuzații de depășire a limitelor reexaminării
PSD se apropie de decizia finală. Întâlnire-cheie la București înainte de votul din 20 aprilie
PSD se apropie de decizia finală. Întâlnire-cheie la București înainte de votul din 20 aprilie
ANAF verifică suspiciunile de integritate în rândul angajaților. Controale interne asupra bunurilor confiscate
ANAF verifică suspiciunile de integritate în rândul angajaților. Controale interne asupra bunurilor ...
Nicușor Dan și șeful Curții de Conturi Europene au discutat la București despre controlul fondurilor UE și întărirea mecanismelor de audit
Nicușor Dan și șeful Curții de Conturi Europene au discutat la București despre controlul fondurilor ...
Donald Trump: „Va trebui să învățați să luptați pentru voi înșivă. SUA nu vor mai fi acolo să vă ajute, la fel cum nici voi nu ați fost pentru noi”
Donald Trump: „Va trebui să învățați să luptați pentru voi înșivă. SUA nu vor mai fi ...
Ungaria: Opoziția maghiară avansează în bastionele partidului Viktor Orbán
Ungaria: Opoziția maghiară avansează în bastionele partidului Viktor Orbán
Mirabela Grădinaru: Copiii se confruntă cu provocări din ce în ce mai subtile, dar mai periculoase ca oricând
Mirabela Grădinaru: Copiii se confruntă cu provocări din ce în ce mai subtile, dar mai periculoase ...
Procurorii DNA au găsit aproximativ 350.000 de euro la șeful ARR, Cristian Anton
Procurorii DNA au găsit aproximativ 350.000 de euro la șeful ARR, Cristian Anton
EY România: Declarația Unică va fi precompletată din 2026, dar contribuabilii rămân responsabili pentru verificarea datelor
EY România: Declarația Unică va fi precompletată din 2026, dar contribuabilii rămân responsabili ...