- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Media & Advertising

Murdoch pregateste disponibilizari in Marea Britanie si Australia

07 Nov, 11:19 • Redactia DailyBusiness
Mogulul media Rupert Murdoch (foto) a anuntat ca ia in calcul posibilitatea unor disponibilizari masive, care vor afecta operatiunile media ale companiei pe care o detine, News Corporation, din Australia si Marea Britanie, scrie presa internationala.
Murdoch pregateste disponibilizari in Marea Britanie si Australia

Decizia vine pe fondul previziunilor negative privind profitul operatiunilor News Corp. Acestea vor afecta inclusiv partea de media digitala, care si-a injumatatit cresterea.

Actiunile News Corporation au pierdut 20% din valoare, dupa ce compania a anuntat o scadere de peste 10% a profitului, in conditiile in care anul trecut profitul operational crescuse cu o singura cifra, pana la 5,13 miliarde dolari (circa 4 mld. euro).

Pe bursa australina, titlurile News Corp au scazut cu 21,4%, pana la 12,50 dolari australieni per actiune (circa 6,6 euro/actiune), dupa ce corporatia si-a anuntat rezultatele financiare pe primul semestru al anului.

Inainte de publicarea rezultatelor, titlurile corporatiei controlate de Murdoch au scazut cu 10% pe bursa din New York, pana la 9,79 dolari per actiune (7,6 euro/actiune), si inca o data cu 12,2%, pana la 8,60 dolari per actiune (6,7 euro/actiune).

Potrivit publicatiilor Bloomberg si Daily Telegraph, Murdoch a afirmat ca va recurge la reduceri de personal, insa nu in Statele Unite, ci „in afara granitelor”, in Marea Britanie si Australia. Concedierile vizeaza jurnalisti de la publicatii ca Sun si The Times in Marea Britanie, respectiv The Australian, Herald Sun din Melbourne, si The Courier-Mail in Brisbane, Australia.

„Nu sunt inca pregatit sa spun cati oameni voi concedia. Stiu cati, dar nu vreau sa apara pe prima pagina a tuturor ziarelor”, a precizat Murdoch.

Cresterile pentru operatiunile online ale News Corp, estimate initial la circa 30%, au incetinit pana la 17% in al doilea trimestru al anului.

Profitul NewsCorp inainte de taxe a scazut cu 30%, pana la 515 milioane dolari (circa 400 mil. euro). Divizia de TV a grupului, care include reteaua Fox in SUA si Star in Asia, a inregistrat o scadere masiva a profitului operational, de la 183 milioane dolari (142 mil. euro), pana la 54 milioane dolari (42 mil. euro).

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Nicușor Dan și șeful Curții de Conturi Europene au discutat la București despre controlul fondurilor UE și întărirea mecanismelor de audit
Nicușor Dan și șeful Curții de Conturi Europene au discutat la București despre controlul fondurilor ...
Donald Trump: „Va trebui să învățați să luptați pentru voi înșivă. SUA nu vor mai fi acolo să vă ajute, la fel cum nici voi nu ați fost pentru noi”
Donald Trump: „Va trebui să învățați să luptați pentru voi înșivă. SUA nu vor mai fi ...
Ungaria: Opoziția maghiară avansează în bastionele partidului Viktor Orbán
Ungaria: Opoziția maghiară avansează în bastionele partidului Viktor Orbán
Mirabela Grădinaru: Copiii se confruntă cu provocări din ce în ce mai subtile, dar mai periculoase ca oricând
Mirabela Grădinaru: Copiii se confruntă cu provocări din ce în ce mai subtile, dar mai periculoase ...
Procurorii DNA au găsit aproximativ 350.000 de euro la șeful ARR, Cristian Anton
Procurorii DNA au găsit aproximativ 350.000 de euro la șeful ARR, Cristian Anton
EY România: Declarația Unică va fi precompletată din 2026, dar contribuabilii rămân responsabili pentru verificarea datelor
EY România: Declarația Unică va fi precompletată din 2026, dar contribuabilii rămân responsabili ...
Guvernul se reunește în ședință extraordinară pentru prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază
Guvernul se reunește în ședință extraordinară pentru prelungirea plafonării adaosului comercial ...
SUA atacă o instalație nucleară iraniană, în timp ce Teheranul lovește un petrolier în largul coastei Dubaiului
SUA atacă o instalație nucleară iraniană, în timp ce Teheranul lovește un petrolier în largul ...
Secretarul de stat american Marco Rubio avertizează Iranul și promite redeschiderea Strâmtorii Ormuz
Secretarul de stat american Marco Rubio avertizează Iranul și promite redeschiderea Strâmtorii Ormuz
Pentagonul respinge acuzațiile privind posibile investiții ale lui Pete Hegseth în industria de apărare înainte de conflictului cu Iranul
Pentagonul respinge acuzațiile privind posibile investiții ale lui Pete Hegseth în industria de apărare ...
Legea bugetului de stat pe 2026 a intrat în vigoare. Finanțele indică accelerarea investițiilor și consolidare fiscală prudentă
Legea bugetului de stat pe 2026 a intrat în vigoare. Finanțele indică accelerarea investițiilor și ...
Leavitt: Trump poate lua în considerare o contribuţie din partea ţărilor arabe la costul războiului
Leavitt: Trump poate lua în considerare o contribuţie din partea ţărilor arabe la costul războiului