- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
New Media

\”Cea mai iubita dintre retele\”: 1 din 17 pamanteni are cont pe Facebook

05 Feb, 15:26 • Redactia DailyBusiness
Facebook marcheaza al saselea an de existenta prin atingerea pragului de 400 de milioane de utilizatori, ceea ce inseamna ca 1 din 17 locuitori ai planetei are cont pe aceasta retea de socializare.
\Cea mai iubita dintre retele\: 1 din 17 pamanteni are cont pe Facebook

Raportat la numarul global al utilizatorilor de Internet, care s-ar situa in jurul a 1,7 miliarde potrivit Internet World Stats, 1 din 4 internauti are cont de Facebook.

Fondatorul Mark Zuckerberg a anuntat pe blogul companiei ca saptamana aceasta numarul persoanelor cu cont pe Facebook va depasi 400 de milioane.

Asta inseamna ca in decurs de numai un an, reteaua de socializare a inregistrat o crestere a numarului utilizatori de peste 100%, pentru ca in februarie 2009 avea 175 de milioane de utilizatori.

La sfarsitul lui decembrie 2009, reteaua avea 350 de milioane de utilizatori.

A doua cea mai populara retea de socializare la nivel global este MySpace.com (125 milioane utilizatori), urmata de Twitter (75 milioane utilizatori).

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Nicușor Dan și șeful Curții de Conturi Europene au discutat la București despre controlul fondurilor UE și întărirea mecanismelor de audit
Nicușor Dan și șeful Curții de Conturi Europene au discutat la București despre controlul fondurilor ...
Donald Trump: „Va trebui să învățați să luptați pentru voi înșivă. SUA nu vor mai fi acolo să vă ajute, la fel cum nici voi nu ați fost pentru noi”
Donald Trump: „Va trebui să învățați să luptați pentru voi înșivă. SUA nu vor mai fi ...
Ungaria: Opoziția maghiară avansează în bastionele partidului Viktor Orbán
Ungaria: Opoziția maghiară avansează în bastionele partidului Viktor Orbán
Mirabela Grădinaru: Copiii se confruntă cu provocări din ce în ce mai subtile, dar mai periculoase ca oricând
Mirabela Grădinaru: Copiii se confruntă cu provocări din ce în ce mai subtile, dar mai periculoase ...
Procurorii DNA au găsit aproximativ 350.000 de euro la șeful ARR, Cristian Anton
Procurorii DNA au găsit aproximativ 350.000 de euro la șeful ARR, Cristian Anton
EY România: Declarația Unică va fi precompletată din 2026, dar contribuabilii rămân responsabili pentru verificarea datelor
EY România: Declarația Unică va fi precompletată din 2026, dar contribuabilii rămân responsabili ...
Guvernul se reunește în ședință extraordinară pentru prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază
Guvernul se reunește în ședință extraordinară pentru prelungirea plafonării adaosului comercial ...
SUA atacă o instalație nucleară iraniană, în timp ce Teheranul lovește un petrolier în largul coastei Dubaiului
SUA atacă o instalație nucleară iraniană, în timp ce Teheranul lovește un petrolier în largul ...
Secretarul de stat american Marco Rubio avertizează Iranul și promite redeschiderea Strâmtorii Ormuz
Secretarul de stat american Marco Rubio avertizează Iranul și promite redeschiderea Strâmtorii Ormuz
Pentagonul respinge acuzațiile privind posibile investiții ale lui Pete Hegseth în industria de apărare înainte de conflictului cu Iranul
Pentagonul respinge acuzațiile privind posibile investiții ale lui Pete Hegseth în industria de apărare ...
Legea bugetului de stat pe 2026 a intrat în vigoare. Finanțele indică accelerarea investițiilor și consolidare fiscală prudentă
Legea bugetului de stat pe 2026 a intrat în vigoare. Finanțele indică accelerarea investițiilor și ...
Leavitt: Trump poate lua în considerare o contribuţie din partea ţărilor arabe la costul războiului
Leavitt: Trump poate lua în considerare o contribuţie din partea ţărilor arabe la costul războiului
Nicuşor Dan: Partidele se atacă de mult timp, ne-au dat ocazia să ne obişnuim. Pe plan administrativ lucrurile funcţionează
Nicuşor Dan: Partidele se atacă de mult timp, ne-au dat ocazia să ne obişnuim. Pe plan administrativ ...