- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Real Estate

Noi aprecieri pentru \”Prima Casa\” din partea dezvoltatorilor

13 Oct, 12:50 • Redactia DailyBusiness
In lipsa fondurilor de investitii care sa achizitioneze proiectele rezidentiale inca din faza de proiect, pe care le vindeau apoi cu o marja buna de profit, dezvoltatorii imobiliari incep sa aprecieze programul "Prima Casa" in conditiile in care "ofera o siguranta legislativa si face legatura directa" intre vanzator (dezvoltator) si cumparator.
Noi aprecieri pentru \Prima Casa\ din partea dezvoltatorilor

„Speculatiile aduceau, in trecut, mai multi intermediari intr-o tranzactie. Asta insemna ca aceeasi proprietate trecea dintr-un portofoliu in altul, ajungand la utilizatorul final cu un pret mult mai mare”, au declarat reprezentantii Platinum Group, dezvoltatorul ansamblului rezidential Vitan Platinum Towers.

„Oportunitatile de vanzare au scazut, dar, in acelasi timp, programul Prima Casa aduce avantaje, siguranta legislativa si face legatura directa intre dezvoltatori si utilizatorii finali”, au mai spus acestia.

Nu numai dezvoltatorii, dar si cumparatorii au un alt comportament fata de acum 2 ani, astfel ca in prezent sunt achizitionate numai proiectele finalizate.

In ultimele doua saptamani, in Vitan Platinum Towers s-au vandut 5 apartamente, astfel ca peste 80% din locuintele din complex sunt vandute.

Lansarea programului „Prima Casa” a prilejuit si o oferta din partea Platinum Group, care a oferit un discount de 15.000 de euro pentru clientii care achizitionau, prin acest program, un apartament cu 2 camere in cadrul proiectului.

Programul Prima Casa a determinat discount-uri in lant din partea dezvoltatorilor pentru anumite locuinte, in incercarea de a atrage cat mai multi clienti.

Daca in prima instanta, in cadrul programului, dezvoltatorii promovau doar locuintele care se apropiau de pretul de 60.000 euro, pentru care statul garanteaza creditul, ulterior si la locuinte mai scumpe au inceput sa fie derulate promotii pentru acest program.

Vitan Platinum Towers este amplasat in zona Vitan din Bucuresti. Primele 75 de apartamente sunt finalizate. Proiectul cuprinde 4 blocuri de 13, 15 si 17 etaje, cu un total de 313 apartamente si 300 de locuri de parcare.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Nicușor Dan și șeful Curții de Conturi Europene au discutat la București despre controlul fondurilor UE și întărirea mecanismelor de audit
Nicușor Dan și șeful Curții de Conturi Europene au discutat la București despre controlul fondurilor ...
Donald Trump: „Va trebui să învățați să luptați pentru voi înșivă. SUA nu vor mai fi acolo să vă ajute, la fel cum nici voi nu ați fost pentru noi”
Donald Trump: „Va trebui să învățați să luptați pentru voi înșivă. SUA nu vor mai fi ...
Ungaria: Opoziția maghiară avansează în bastionele partidului Viktor Orbán
Ungaria: Opoziția maghiară avansează în bastionele partidului Viktor Orbán
Mirabela Grădinaru: Copiii se confruntă cu provocări din ce în ce mai subtile, dar mai periculoase ca oricând
Mirabela Grădinaru: Copiii se confruntă cu provocări din ce în ce mai subtile, dar mai periculoase ...
Procurorii DNA au găsit aproximativ 350.000 de euro la șeful ARR, Cristian Anton
Procurorii DNA au găsit aproximativ 350.000 de euro la șeful ARR, Cristian Anton
EY România: Declarația Unică va fi precompletată din 2026, dar contribuabilii rămân responsabili pentru verificarea datelor
EY România: Declarația Unică va fi precompletată din 2026, dar contribuabilii rămân responsabili ...
Guvernul se reunește în ședință extraordinară pentru prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază
Guvernul se reunește în ședință extraordinară pentru prelungirea plafonării adaosului comercial ...
SUA atacă o instalație nucleară iraniană, în timp ce Teheranul lovește un petrolier în largul coastei Dubaiului
SUA atacă o instalație nucleară iraniană, în timp ce Teheranul lovește un petrolier în largul ...
Secretarul de stat american Marco Rubio avertizează Iranul și promite redeschiderea Strâmtorii Ormuz
Secretarul de stat american Marco Rubio avertizează Iranul și promite redeschiderea Strâmtorii Ormuz
Pentagonul respinge acuzațiile privind posibile investiții ale lui Pete Hegseth în industria de apărare înainte de conflictului cu Iranul
Pentagonul respinge acuzațiile privind posibile investiții ale lui Pete Hegseth în industria de apărare ...
Legea bugetului de stat pe 2026 a intrat în vigoare. Finanțele indică accelerarea investițiilor și consolidare fiscală prudentă
Legea bugetului de stat pe 2026 a intrat în vigoare. Finanțele indică accelerarea investițiilor și ...
Leavitt: Trump poate lua în considerare o contribuţie din partea ţărilor arabe la costul războiului
Leavitt: Trump poate lua în considerare o contribuţie din partea ţărilor arabe la costul războiului