- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Real Estate

Topul zonelor cu cele mai scumpe locuinte din Bucuresti

23 Apr, 16:57 • Redactia DailyBusiness
Pretul locuintelor din zonele de lux ale Capitalei continua sa ramana crescut in ciuda crizei de pe piata imobiliara, astfel ca pretul pe metru patrat depaseste cu mult 1.500 euro, dar nivelul ramane departe de cel atins in 2008, potrivit imobiliare.ro.
Topul zonelor cu cele mai scumpe locuinte din Bucuresti

Cele mai scumpe locuinte noi sunt in prezent in zona Cismigiu, unde pretul mediu este de 1.747 euro/mp.

In ceea ce priveste locuintele vechi, pretul mediu cerut in prezent pe o garsoniera este de 1.613 euro/mp, cu 38% mai putin decat in urma cu doi ani. Un apartament vechi cu doua camere este cu 39% mai ieftin decat in 2008, (1.603 euro/mp), in timp ce pentru un apartament cu 3 camere, proprietarii cer acum in medie 1.502 euro/mp, cu 44% mai putin in 2008.

Locul doi in acest clasamentul zonelor cu cele mai scumpe locuinte il ocupa Dorobanti, cu un pret mediu pe metrul patrat de 1.669 de euro. In cazul apartamentelor vechi, in aceasta zona pretul s-a redus aproape la jumatate fata de 2008. Astfel, pentru o garsoniera pretul este de 1.552 euro, pentru un apartament cu 2 camere – 1.654 euro, iar pentru unul cu 3 camere – 1.411 euro.

Decebal este a treia cea mai scumpa zona din Bucuresti, cu un pret mediu pe metrul patrat de 1.650 de euro la locuintele noi. Pretul apartamentelor vechi din aceasta zona a scazut in medie cu 40% in ultimii doi ani. Pentru o garsoniera pretul mediu este acum 1.598 de euro, pentru un apartament cu 2 camere – 1.587 de euro, iar pentru un apartament cu 3 camere – 1.546 de euro.

Topul este completat de zona Floreasca, cu un pret mediu de 1.586 euro/mp si de zona Aviatiei cu 1.571 euro/mp.

Clasamentul actual este diferit fata de inceputul anului, cand zona Dorobanti ocupa prima pozitie, cu un pret mediu de 1.750 euro/mp, urmata de Unirii 1.710 euro/mp si de Decebal cu 1.687 euro/mp.

Portatul imobiliare.ro a fost lansat in anul 2000 si cuprinde oferte din toate categoriile imobiliare la nivel national.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Aproximativ 1.200 de blocuri din București rămân fără căldură. Termoenergetica anunță lucrări masive de reparații și modernizare
Aproximativ 1.200 de blocuri din București rămân fără căldură. Termoenergetica anunță lucrări ...
CINE va fi interimar la șefia Sectorului 6, în locul lui Ciucu, până la alegerea noului edil. Este expert al Băncii Mondiale
CINE va fi interimar la șefia Sectorului 6, în locul lui Ciucu, până la alegerea noului edil. Este ...
Un bărbat și o femeie, reținuți după ce au făcut cumpărături de 20.000 de lei cu un card furat
Un bărbat și o femeie, reținuți după ce au făcut cumpărături de 20.000 de lei cu un card furat
Ciprian Ciucu: Pregătirea bugetului, cea mai mare provocare la început de mandat
Ciprian Ciucu: Pregătirea bugetului, cea mai mare provocare la început de mandat
Orașul din România care va subvenționa abonamentele pentru transport public ale studenților, începând din 2025. Ce alte orașe oferă astfel de beneficii tinerilor
Orașul din România care va subvenționa abonamentele pentru transport public ale studenților, începând ...
Cine este și cât câștigă soția lui Ciprian Ciucu. ”Am trecut prin multe împreună, vorbim mult, mă înțelege”
Cine este și cât câștigă soția lui Ciprian Ciucu. ”Am trecut prin multe împreună, vorbim mult, ...
Discrepanțe uriașe la achiziția microbuzelor electrice pentru elevi. Pîslaru sesizează Parchetul European
Discrepanțe uriașe la achiziția microbuzelor electrice pentru elevi. Pîslaru sesizează Parchetul ...
Viktor Orban crede că aderarea Ucrainei la UE ar putea declanșa un război cu Rusia
Viktor Orban crede că aderarea Ucrainei la UE ar putea declanșa un război cu Rusia
Fritz, după scorul catastrofal obținut de Drulă la alegeri: ”Am pierdut o bătălie, puteam mai mult” / ”Nu ieșim din politică și de la guvernare”
Fritz, după scorul catastrofal obținut de Drulă la alegeri: ”Am pierdut o bătălie, puteam mai ...
Bursa revine pe creștere. Investitorii își recapătă optimismul pe fondul semnalelor economice favorabile
Bursa revine pe creștere. Investitorii își recapătă optimismul pe fondul semnalelor economice favorabile
Iarna facturilor uriașe. Cât costă încălzirea locuințelor în 2025 și care sunt opțiunile cele mai rentabile
Iarna facturilor uriașe. Cât costă încălzirea locuințelor în 2025 și care sunt opțiunile cele ...
Bolojan îl felicită pe Ciucu pentru victoria la alegerile de duminică. ”Sunt convins că va schimba fața Capitalei”
Bolojan îl felicită pe Ciucu pentru victoria la alegerile de duminică. ”Sunt convins că va schimba ...
Moțiunea de cenzură ”România nu este de vânzare” va fi prezentată luni în parlament. Votul, în 15 decembrie
Moțiunea de cenzură ”România nu este de vânzare” va fi prezentată luni în parlament. Votul, ...
Meta amână cu un an lansarea ochelarilor de realitate mixtă Phoenix. Zuckerberg cere calitate „fără compromisuri”
Meta amână cu un an lansarea ochelarilor de realitate mixtă Phoenix. Zuckerberg cere calitate „fără ...
Trump îl critică pe Zelenski pentru întârzierea privind planul de pace. Presiunea americană asupra Kievului crește
Trump îl critică pe Zelenski pentru întârzierea privind planul de pace. Presiunea americană asupra ...
Nicușor Dan face, luni și marți, prima vizită oficială în Franța. Întâlniri cu Emmanuel Macron și diaspora
Nicușor Dan face, luni și marți, prima vizită oficială în Franța. Întâlniri cu Emmanuel Macron ...
Sectorul 6 va intra din nou în alegeri. Al nouălea scrutin pentru bucureșteni în mai puțin de doi ani
Sectorul 6 va intra din nou în alegeri. Al nouălea scrutin pentru bucureșteni în mai puțin de doi ...
Ciprian Ciucu, victorie categorică în Capitală. A câștigat 5 din 6 sectoare și devine noul primar general
Ciprian Ciucu, victorie categorică în Capitală. A câștigat 5 din 6 sectoare și devine noul primar ...