- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri externe

11 avioane militare rusești și chineze intră fără notificare în zona de apărare aeriană a Coreei de Sud

09 Dec, 11:04 • Bugiu ⁠Ana Maria
Forțele aeriene sud-coreene au desfășurat avioane de vânătoare după ce 7 aeronave rusești și 4 chinezești au pătruns marți în KADIZ fără a anunța autoritățile. Incidentul subliniază tensiunile în creștere din regiunea Mării de Est și Mării de Sud și repetarea pattern-ului de provocări aeriene de către Rusia și China în ultimii ani.
11 avioane militare rusești și chineze intră fără notificare în zona de apărare aeriană a Coreei de Sud

Armata sud-coreeană a raportat că 11 avioane militare ale Rusiei și Chinei au intrat marți în Zona de Identificare a Apărării Aeriene a Coreei (KADIZ) fără a anunța în prealabil autoritățile de la Seul. Conform informațiilor transmise de agenția sud-coreeană Newsis și publicate de cotidianul Chosun, în total au fost șapte aeronave rusești și patru chinezești, care au pătruns în KADIZ din Marea de Est și Marea de Sud începând cu ora 10 dimineața, ora locală. Ulterior, toate aeronavele au părăsit zona fără a încălca efectiv spațiul aerian sud-coreean, potrivit hotnews.ro.

Te-ar mai putea interesa și: Germania: Parlamentul a adoptat noua lege a serviciului militar

11 avioane militare rusești și chineze intră fără notificare în zona de apărare aeriană a Coreei de Sud

Armata sud-coreeană a precizat că avioanele au fost identificate înainte de intrarea în KADIZ, iar avioane de vânătoare au fost desfășurate pentru a monitoriza situația și a se pregăti pentru orice evenimente neprevăzute. De menționat este faptul că zona KADIZ nu constituie spațiul aerian suveran al Coreei de Sud, ci o zonă tampon creată pentru a monitoriza și identifica traiectoriile aeronavelor străine, prevenind astfel posibile încălcări ale spațiului aerian național.

În mod obișnuit, aeronavele militare internaționale care intră în KADIZ ar trebui să notifice autoritățile sud-coreene în prealabil și să furnizeze informații despre traseul și localizarea lor. Cu toate acestea, în ultimii ani, atât China, cât și Rusia au intrat în mod repetat în această zonă fără notificare, justificând aceste acțiuni prin exerciții aeriene comune sau patrule strategice. De exemplu, în noiembrie 2024, cinci aeronave chineze și șase rusești au intrat în KADIZ sub pretextul unei patrule aeriene comune, determinând Seul să mobilizeze avioane de vânătoare.

De asemenea, în cadrul exercițiului militar comun „Freedom Shield” desfășurat în martie de Coreea de Sud și SUA, Rusia a trimis avioane de vânătoare și bombardiere în KADIZ de opt ori, unele aeronave apropiindu-se la aproximativ 20 km de spațiul aerian al Coreei de Sud, în zona insulei Ulleungdo.

Datele istorice arată că aeronavele chinezești au pătruns în KADIZ fără notificare prealabilă de aproximativ 430 de ori între 2020 și 2024, ceea ce evidențiază o practică recurentă și o tensiune continuă în regiunea Mării de Est și a Mării de Sud. Aceste acțiuni subliniază atât capacitatea militară în creștere a Rusiei și Chinei, cât și provocările pe care le întâmpină Coreea de Sud și partenerii săi strategici în menținerea securității și a supravegherii spațiului aerian.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Programul Rabla continuă în 2026 cu buget suplimentat. Încă 100 de milioane de lei pentru înnoirea parcului auto
Programul Rabla continuă în 2026 cu buget suplimentat. Încă 100 de milioane de lei pentru înnoirea ...
Sorin Grindeanu: Nicușor Dan, „o surpriză plăcută” prin eforturile de a construi o majoritate pro-occidentală
Sorin Grindeanu: Nicușor Dan, „o surpriză plăcută” prin eforturile de a construi o majoritate ...
Tanczos Barna cere prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază
Tanczos Barna cere prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază
Traian Băsescu: România nu este dependentă de Strâmtoarea Ormuz și are surse alternative de aprovizionare cu petrol
Traian Băsescu: România nu este dependentă de Strâmtoarea Ormuz și are surse alternative de aprovizionare ...
RENAR: Metrologia și acreditarea, esențiale pentru siguranța pieței și încrederea în politicile publice
RENAR: Metrologia și acreditarea, esențiale pentru siguranța pieței și încrederea în politicile ...
Oana Gheorghiu, reclamată la DNA de Dragoș Vlad. Fostul șef ADR acuză presiuni pe proiectul PNI
Oana Gheorghiu, reclamată la DNA de Dragoș Vlad. Fostul șef ADR acuză presiuni pe proiectul PNI
OMS declară alertă internațională din cauza focarului de Ebola din Congo, dar riscul global rămâne scăzut
OMS declară alertă internațională din cauza focarului de Ebola din Congo, dar riscul global rămâne ...
Iranul amenință că va extinde conflictul „dincolo de regiune” dacă SUA și Israelul își reiau atacurile
Iranul amenință că va extinde conflictul „dincolo de regiune” dacă SUA și Israelul își reiau ...
Dom de căldură peste Europa. Temperaturi de vară în vest, vreme instabilă în România
Dom de căldură peste Europa. Temperaturi de vară în vest, vreme instabilă în România
Reguli noi pentru carnea de porc. Etichete mai clare și controale în supermarketuri anunțate de Ministerul Agriculturii
Reguli noi pentru carnea de porc. Etichete mai clare și controale în supermarketuri anunțate de Ministerul ...
Miniștrii de externe ai țărilor membre NATO se reunesc în Suedia pe 21–22 mai 2026
Miniștrii de externe ai țărilor membre NATO se reunesc în Suedia pe 21–22 mai 2026
Grindeanu sesizează CCR în legătură cu ordonanţa „SAFE” adoptată de Guvernul Bolojan
Grindeanu sesizează CCR în legătură cu ordonanţa „SAFE” adoptată de Guvernul Bolojan
„Campioana” inflației în UE. Prețurile cresc de peste trei ori mai rapid decât media europeană
„Campioana” inflației în UE. Prețurile cresc de peste trei ori mai rapid decât media europeană
Sondaj INSCOP: Românii, împărțiți în privința lui Nicușor Dan și Ilie Bolojan. Nemulțumirea domină evaluările
Sondaj INSCOP: Românii, împărțiți în privința lui Nicușor Dan și Ilie Bolojan. Nemulțumirea ...
Ilie Bolojan s-a întâlnit cu șeful Dacia România. Discuțiile au vizat Programul Rabla, prețul energiei și achizițiile publice
Ilie Bolojan s-a întâlnit cu șeful Dacia România. Discuțiile au vizat Programul Rabla, prețul energiei ...
APIA a primit peste 500.000 de cereri pentru subvențiile agricole, iar termenul-limită din 5 iunie nu va fi prelungit
APIA a primit peste 500.000 de cereri pentru subvențiile agricole, iar termenul-limită din 5 iunie ...
Bugetul TAROM, considerat nerealist de Radu Miruță, amânat la aprobare
Bugetul TAROM, considerat nerealist de Radu Miruță, amânat la aprobare
Spațiul aerian al aeroportului din Vilnius redeschis, după o alertă cu dronă în Lituania
Spațiul aerian al aeroportului din Vilnius redeschis, după o alertă cu dronă în Lituania