- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri externe

55 de eurodeputați cer deschiderea negocierilor de aderare a Republicii Moldova la UE: „Uniunea trebuie să acționeze acum”

06 Oct, 19:57 • Bugiu ⁠Ana Maria
Un grup de 55 de membri ai Parlamentului European din 19 state au transmis o scrisoare președintelui Consiliului European, Antonio Costa, prin care solicită lansarea rapidă a negocierilor de aderare a Republicii Moldova la Uniunea Europeană. Inițiativa, anunțată de vicepreședintele PE, Victor Negrescu, vine după victoria pro-europeană a Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS) la alegerile parlamentare și este menită să ofere un semnal politic puternic de sprijin pentru Chișinău în fața presiunilor externe.
55 de eurodeputați cer deschiderea negocierilor de aderare a Republicii Moldova la UE: „Uniunea trebuie să acționeze acum”

Un grup de 55 de eurodeputați din 19 state membre ale Uniunii Europene au transmis o scrisoare președintelui Consiliului European, Antonio Costa, cerând lansarea rapidă a negocierilor de aderare a Republicii Moldova la Uniunea Europeană. Inițiativa, anunțată de vicepreședintele Parlamentului European, Victor Negrescu, reprezintă un nou semnal de sprijin politic puternic pentru parcursul european al Chișinăului, într-un moment marcat de tensiuni regionale și încercări de influență din partea Rusiei, scrie Antena 3 CNN.

Te-ar mai putea interesa și: Cât câștigă un inginer zootehnist fără experiență în 2025. Salariul uriaș disponibil la o fermă modernă din Moldova, oferă și bonusuri

55 de eurodeputați cer deschiderea negocierilor de aderare a Republicii Moldova la UE: „Uniunea trebuie să acționeze acum”

Potrivit lui Negrescu, apelul comun al celor 55 de europarlamentari subliniază faptul că Parlamentul European susține fără rezerve integrarea europeană a Republicii Moldova, recunoscând progresele în reforme și voința clar exprimată a cetățenilor moldoveni în alegerile parlamentare recente. În document, eurodeputații au cerut Consiliului European să includă negocierile de aderare pe agenda oficială a următoarei reuniuni, afirmând că „Uniunea Europeană trebuie să acționeze acum pentru a-și demonstra sprijinul față de democrație și reziliență în regiune”.

Scrisoarea vine la scurt timp după alegerile parlamentare din Republica Moldova, desfășurate pe 28 septembrie 2025, pe care Partidul Acțiune și Solidaritate (PAS), formațiunea pro-europeană condusă de Maia Sandu, le-a câștigat cu peste 50% din voturi. În schimb, Blocul Patriotic, al opoziției pro-ruse condus de Igor Dodon, a obținut 24,19%. Rezultatele finale au fost confirmate de Comisia Electorală Centrală (CEC), într-o ședință publică.

Succesul PAS consolidează sprijinul pentru direcția pro-europeană a Moldovei, dar procesul de aderare rămâne complex. Negocierile cu UE presupun alinierea la șase grupuri tematice de legislație europeană, fiecare conținând mai multe capitole de reformă. Până în prezent, Ucraina, care a început oficial negocierile în iunie 2024, nu a reușit încă să deschidă niciunul dintre aceste grupuri, în parte din cauza opoziției constante a Ungariei, condusă de premierul Viktor Orban, care a blocat mai multe decizii și a făcut declarații controversate privind „divizarea” Ucrainei.

Te-ar mai putea interesa și: Nicușor Dan: „Republica Moldova poate adera la UE cu tot cu Transnistria”

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Programul Rabla continuă în 2026 cu buget suplimentat. Încă 100 de milioane de lei pentru înnoirea parcului auto
Programul Rabla continuă în 2026 cu buget suplimentat. Încă 100 de milioane de lei pentru înnoirea ...
Sorin Grindeanu: Nicușor Dan, „o surpriză plăcută” prin eforturile de a construi o majoritate pro-occidentală
Sorin Grindeanu: Nicușor Dan, „o surpriză plăcută” prin eforturile de a construi o majoritate ...
Tanczos Barna cere prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază
Tanczos Barna cere prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază
Traian Băsescu: România nu este dependentă de Strâmtoarea Ormuz și are surse alternative de aprovizionare cu petrol
Traian Băsescu: România nu este dependentă de Strâmtoarea Ormuz și are surse alternative de aprovizionare ...
RENAR: Metrologia și acreditarea, esențiale pentru siguranța pieței și încrederea în politicile publice
RENAR: Metrologia și acreditarea, esențiale pentru siguranța pieței și încrederea în politicile ...
Oana Gheorghiu, reclamată la DNA de Dragoș Vlad. Fostul șef ADR acuză presiuni pe proiectul PNI
Oana Gheorghiu, reclamată la DNA de Dragoș Vlad. Fostul șef ADR acuză presiuni pe proiectul PNI
OMS declară alertă internațională din cauza focarului de Ebola din Congo, dar riscul global rămâne scăzut
OMS declară alertă internațională din cauza focarului de Ebola din Congo, dar riscul global rămâne ...
Iranul amenință că va extinde conflictul „dincolo de regiune” dacă SUA și Israelul își reiau atacurile
Iranul amenință că va extinde conflictul „dincolo de regiune” dacă SUA și Israelul își reiau ...
Dom de căldură peste Europa. Temperaturi de vară în vest, vreme instabilă în România
Dom de căldură peste Europa. Temperaturi de vară în vest, vreme instabilă în România
Reguli noi pentru carnea de porc. Etichete mai clare și controale în supermarketuri anunțate de Ministerul Agriculturii
Reguli noi pentru carnea de porc. Etichete mai clare și controale în supermarketuri anunțate de Ministerul ...
Miniștrii de externe ai țărilor membre NATO se reunesc în Suedia pe 21–22 mai 2026
Miniștrii de externe ai țărilor membre NATO se reunesc în Suedia pe 21–22 mai 2026
Grindeanu sesizează CCR în legătură cu ordonanţa „SAFE” adoptată de Guvernul Bolojan
Grindeanu sesizează CCR în legătură cu ordonanţa „SAFE” adoptată de Guvernul Bolojan
„Campioana” inflației în UE. Prețurile cresc de peste trei ori mai rapid decât media europeană
„Campioana” inflației în UE. Prețurile cresc de peste trei ori mai rapid decât media europeană
Sondaj INSCOP: Românii, împărțiți în privința lui Nicușor Dan și Ilie Bolojan. Nemulțumirea domină evaluările
Sondaj INSCOP: Românii, împărțiți în privința lui Nicușor Dan și Ilie Bolojan. Nemulțumirea ...
Ilie Bolojan s-a întâlnit cu șeful Dacia România. Discuțiile au vizat Programul Rabla, prețul energiei și achizițiile publice
Ilie Bolojan s-a întâlnit cu șeful Dacia România. Discuțiile au vizat Programul Rabla, prețul energiei ...
APIA a primit peste 500.000 de cereri pentru subvențiile agricole, iar termenul-limită din 5 iunie nu va fi prelungit
APIA a primit peste 500.000 de cereri pentru subvențiile agricole, iar termenul-limită din 5 iunie ...
Bugetul TAROM, considerat nerealist de Radu Miruță, amânat la aprobare
Bugetul TAROM, considerat nerealist de Radu Miruță, amânat la aprobare
Spațiul aerian al aeroportului din Vilnius redeschis, după o alertă cu dronă în Lituania
Spațiul aerian al aeroportului din Vilnius redeschis, după o alertă cu dronă în Lituania