- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri externe

Fake News: MApN neagă informațiile despre mobilizarea rezerviștilor și pregătirea populației pentru apărare

28 Mar, 18:25 • Bugiu ⁠Ana Maria
Ministerul Apărării Naționale (MApN) respinge acuzațiile privind mobilizarea rezerviștilor și instruirea populației pentru apărare, menționând că aceste informații sunt false și fără temei legal. MApN reamintește că serviciul militar obligatoriu a fost suspendat din 2007 și că exercițiile de mobilizare se desfășoară periodic, fiind anunțate public.
Fake News: MApN neagă informațiile despre mobilizarea rezerviștilor și pregătirea populației pentru apărare

Ministerul Apărării Naționale (MApN) atrage atenția asupra unor informații false care circulă în spațiul public, conform cărora autoritățile române ar pregăti mobilizarea rezerviștilor și instruirea populației pentru apărare, în contextul războiului din Ucraina. Potrivit MApN, aceste afirmații sunt pure manipulări și nu au niciun fundament legal sau real. Ministerul menționează că asemenea speculații reprezintă încercări de dezinformare a populației, potrivit Antena 3 CNN.

Te-ar mai putea interesa și: Se fac angajări la MApN. Care sunt pașii de urmat ca să ajungi soldat profesionist

Fake News: MApN neagă informațiile despre mobilizarea rezerviștilor și pregătirea populației pentru apărare

Una dintre aceste dezinformări se referă la presupusa chemare la instruire militară de urgență a tinerilor români cu vârste între 18 și 35 de ani, începând cu 3 aprilie 2025. MApN reamintește că serviciul militar obligatoriu a fost suspendat în România din 2007, conform Legii 395/2005, care reglementează tranziția la serviciul militar pe bază de voluntariat. Ministerul precizează, de asemenea, că nu s-a luat în calcul revenirea la serviciul militar obligatoriu, iar soluțiile pentru recrutarea rezerviștilor se bazează exclusiv pe voluntariat.

„Ambele subiecte supuse atenţiei reprezintă încercări de manipulare a populaţiei, fără niciun temei legal şi fără legătură cu o situaţie reală”, precizează ministerul român, potrivit Agerpres.

O altă dezinformare se referă la presupuse „exerciții de mobilizare aflate în pregătire” în România, informații care au fost atribuite unui articol de presă din Republica Moldova, care vorbea despre exerciții de mobilizare ale Armatei Naționale a Moldovei, nu ale autorităților române. MApN explică faptul că, în realitate, astfel de exerciții de mobilizare sunt organizate periodic în România, de obicei de două sau trei ori pe an, și sunt anunțate public din timp. Ultimul exercițiu de acest tip, numit MOBEX BZ-IL-24, a avut loc în perioada 14-18 octombrie 2024, în județele Buzău și Ialomița, iar pentru anul 2025 sunt planificate exerciții similare, care vor fi, de asemenea, comunicate publicului.

„Reamintim că executarea serviciului obligatoriu în calitate de militar în termen şi militar cu termen redus a fost suspendată pe timp de pace în România, începând cu data de 1 ianuarie 2007, aşa cum prevede Legea 395/2005 privind suspendarea pe timp de pace a serviciului militar obligatoriu şi trecerea la serviciul militar pe bază de voluntariat”, punctează MApN.

MApN atrage atenția că astfel de dezinformări vor continua să apară pe diverse platforme de comunicare digitală și îndeamnă populația să se informeze din surse oficiale și verificate.

„Este de aşteptat ca astfel de dezinformări să fie semnalate şi în continuare, pe diferite platforme de comunicare digitală”, mai arată ministerul.

Te-ar mai putea interesa și: Val de dezinformări în numele MapN. Conturi false precum „raisa 8283” induc populația în eroare

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
ICCJ sesizează CCR privind legea pensiilor magistraților. Modificările, puse sub semnul întrebării
ICCJ sesizează CCR privind legea pensiilor magistraților. Modificările, puse sub semnul întrebării
Raportul Corpului de control despre criza apei de la Paltinu, discutat în ședința de Guvern
Raportul Corpului de control despre criza apei de la Paltinu, discutat în ședința de Guvern
Moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Bolojan a fost depusă la Parlament: „Un cadou” pentru Grindeanu
Moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Bolojan a fost depusă la Parlament: „Un cadou” pentru ...
Al patrulea sondaj pentru alegerile din Capitală. Băluță și Ciucu, la aproape egalitate
Al patrulea sondaj pentru alegerile din Capitală. Băluță și Ciucu, la aproape egalitate
De ce tot mai mulți medici recomandă RMN pentru evaluarea completă a pacienților
De ce tot mai mulți medici recomandă RMN pentru evaluarea completă a pacienților
Val de sesizări pentru scurgeri de gaze în București. Locatarii stau săptămâni fără alimentare după explozia din Rahova
Val de sesizări pentru scurgeri de gaze în București. Locatarii stau săptămâni fără alimentare ...
Horoscop 6 decembrie. Luna în Rac aduce tensiuni în relații și provocări emoționale pentru majoritatea zodiilor
Horoscop 6 decembrie. Luna în Rac aduce tensiuni în relații și provocări emoționale pentru majoritatea ...
Bruxelles, în tensiune maximă. Europa decide cum finanțează Ucraina și cum își protejează propriul viitor
Bruxelles, în tensiune maximă. Europa decide cum finanțează Ucraina și cum își protejează propriul ...
PIB în frână de motor. INS: România crește cu doar 1,4%, susținută aproape exclusiv de investițiile publice
PIB în frână de motor. INS: România crește cu doar 1,4%, susținută aproape exclusiv de investițiile ...
IT-ul pierde teren. Energia fotovoltaică devine noul domeniu cu salarii în creștere și cerere uriașă de specialiști
IT-ul pierde teren. Energia fotovoltaică devine noul domeniu cu salarii în creștere și cerere uriașă ...
Atac ucrainean în adâncul Rusiei. Port strategic și rafinărie lovite de drone în aceeași noapte
Atac ucrainean în adâncul Rusiei. Port strategic și rafinărie lovite de drone în aceeași noapte
Primul weekend de iarnă aduce vânt extrem și temperaturi neobișnuit de ridicate. Cod roșu în Caraș-Severin
Primul weekend de iarnă aduce vânt extrem și temperaturi neobișnuit de ridicate. Cod roșu în Caraș-Severin
BEC cere ștergerea clipului filmat la Cotroceni cu Drulă, Nicușor Dan și Voiculescu: Material „cu caracter electoral ilegal”
BEC cere ștergerea clipului filmat la Cotroceni cu Drulă, Nicușor Dan și Voiculescu: Material „cu ...
Aproape 1.000 de angajaţi concediaţi după ce încă o fabrică din România se închide. Noi investitori ar putea revitaliza zona
Aproape 1.000 de angajaţi concediaţi după ce încă o fabrică din România se închide. Noi investitori ...
Guvernul a majorat valoarea nominală a tichetelor de masă. De când vor încasa angajaţii români mai mulţi bani
Guvernul a majorat valoarea nominală a tichetelor de masă. De când vor încasa angajaţii români ...
Daniel Băluță promite transparență, dar după alegeri: „Voi prezenta toate documentele despre averea familiei mele”
Daniel Băluță promite transparență, dar după alegeri: „Voi prezenta toate documentele despre ...
Drone militare neidentificate au vizat avionul Volodimir Zelenski înainte de aterizare la Dublin
Drone militare neidentificate au vizat avionul Volodimir Zelenski înainte de aterizare la Dublin
Vaticanul menține interdicția pentru diaconatul feminin, dar studiile continuă
Vaticanul menține interdicția pentru diaconatul feminin, dar studiile continuă