Centrul de conferințe care găzduiește Forumul Economic Mondial de la Davos a fost evacuat joi dimineață, 22 ianuarie 2026, după izbucnirea unui incendiu în imediata apropiere a clădirii. Incidentul a generat panică temporară și a dus la activarea măsurilor de siguranță, în contextul în care evenimentul reunește lideri politici, economici și de afaceri din întreaga lume, potrivit digi24.ro.
Te-ar mai putea interesa și: Incendiu la clădirea Ministerului Finanțelor, fără victime
Potrivit informațiilor furnizate de poliția elvețiană și confirmate de imaginile difuzate de presa locală, focul a izbucnit la un chioșc de lemn situat lângă un hotel din apropierea centrului de conferințe, unde se vindeau preparate locale. Incendiul a produs rapid cantități mari de fum înecăcios, care s-au răspândit în zonă, determinând autoritățile să decidă evacuarea preventivă a clădirii în care se desfășurau lucrările forumului.
Evacuarea a fost realizată ordonat și fără incidente, ca măsură de precauție, pentru a proteja participanții, personalul și delegațiile oficiale prezente la Davos. Intervenția serviciilor de urgență a fost rapidă, iar incendiul a fost stins într-un timp scurt, fără a se înregistra victime sau pagube majore la clădirile din zonă.
Autoritățile elvețiene au precizat că nu a existat un pericol direct pentru centrul de conferințe, iar situația a fost ținută sub control încă din primele momente. După evaluarea condițiilor de siguranță, activitățile forumului au putut fi reluate.
În ceea ce privește securitatea liderilor internaționali prezenți la Davos, un oficial al Casei Albe a confirmat că președintele american Donald Trump nu a fost afectat de incident. Acesta susținuse un discurs mai devreme în cursul zilei și părăsise incinta cu aproximativ o oră înainte de izbucnirea incendiului.