Șoferii din Spania s-ar putea confrunta cu noi reguli, având în vedere că Direcția Generală de trafic din Spania vrea să facă schimbări importante.
Printre acestea, încurajarea ocupării de minimum două persoane într-o mașină în orașele mari precum capitala Madrid, inițiativa fiind inspirată de modelul benzilor HOV, care sunt dedicate vehiculelor cu un grad ridicat de ocupare, aplicată și în alte țări din Europa.
Măsura ce urmează să se aplice în Spania este încă în faza de analiză și va fi urmată de alte propuneri, precum limitarea la un singur autoturism per gospodărie sau introducerea unei taxe de 1 euro pe zi pentru mașinile celor nerezidenți ce circulă pe anumite drumuri, cum se întâmplă deja în Insulele Baleare.
Introducerea taxei zilnice de 1 euro pentru șoferii din Spania se discută deja pentru Formentera și Ibiza și include limite de timp pentru acces și controale suplimentare. Apoi, se va adopta și în Mallorca, care va aplica însă taxe cuprinse între 35 și 150 de euro.
În Insulele Baleare, propunerea de restricționare la un singur autovehicul pe gospodărie a venit din partea guvernului regional, în condițiile creșterii masive a traficului și a navetelor zilnice.
Practic, fiecare gospodărie ar putea avea un singur autoturism, cu excepții bine justificate, precum urgențe sau persoane cu mobilitate redusă.
Citește și : Revoluție în medicină! Un bărbat cu cancer cerebral s-a vindecat datorită unui medicament-minune
Totuși, se analizează separat și implementarea benzilor dedicate vehiculelor cu grad ridicat de ocupare (HOV), fiind luată în calcul folosirea unor senzori sau radare pentru detectarea automată a numărului