- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Finante-Banci

Sefii Bancii Transilvania si Bank of Cyprus, trimisi in judecata pentru manipularea bursei si spalare de bani

12 Jul, 12:32 • Redactia DailyBusiness
Horia Ciorcila, presedintele Consiliului de Administratie al Bancii Transilvania, alaturi de Georgios Christofourou, director general al Bank Of Cyprus Romania, alti doi bancheri, precum si alte patru persoane fizice, au fost deferiti justitiei pentru manipularea pietei de capital, in legatura cu modul de tranzactionare a aproape 10% din actiunile Bancii Transilvania.
Sefii Bancii Transilvania si Bank of Cyprus, trimisi in judecata pentru manipularea bursei si spalare de bani

Procurorii Directiei de Investigare a Infractiunilor de Criminalitate Organizata si Terorism (DIICOT) – Serviciul Teritorial Cluj au dispus trimiterea in judecata a lui Horia Ciorcila, presedintele Consiliului de Administratie al Bancii Transilvania; Claudiu Eugen Iuliu Silaghi, fost vicepresedinte al Consiliului de Administratie al Bancii Transilvania; Georgios Christofourou, director general al Bank Of Cyprus – Public Company Limited – Sucursala Romania; Anastasios Isaakidis, angajat al Bank Of Cyprus – Public Company Limited – Sucursala Romania, precum si a Mirelei Silaghi, Dorina Marioara Cojocaru, Sergiu Dan Dascal si a lui Radu Codrut Jurcovan.

Toti sunt acuzati de manipularea pietei de capital si spalare de bani.

Potrivit anchetatorilor, Claudiu Eugen Iuliu Silaghi, in perioada 15 mai – 10 decembrie 2009, a actionat pe baza informatiilor privilegiate obtinute de la invinuitul Sergiu Dan Dascal, in sensul ca a achizitionat, in mod repetat, de pe piata Bursei de Valori Bucuresti (BVB), pe contul Doinei Marioara Cojocaru, soacra sa, un numar total de 43,65 mil. titluri Banca Transilvania, in valoare totala de 74,8 mil. lei.

Silaghi a realizat aceste tranzactii in scopul asigurarii unei pozitii dominante asupra cererii si ofertei acestor titluri, pentru crearea unor conditii incorecte de tranzactionare si in scopul ascunderii identitatii detinatorului real, precum si aceea de a folosi informatia privilegiata cunoscuta inca din toamna anului 2008 (in calitatea sa de membru al Consiliului de Administratie al Bancii Transilvania SA), referitoare la intentia Bank of Cyprus de a achizitiona un pachet semnificativ de actiuni emise de Banca Transilvania.

In 7 decembrie 2009, Silaghi, prin intermediul lui Cojocaru, a vandut toate actiunile achizitionate detinute la acel moment, (33,6 mil. titluri TLV) la pretul de 80,64 mil. lei, cumparatorului Bank of Cyprus.

Potrivit DIICOT, Horia Ciorcila a luat la cunostinta informatii privilegiate referitoare la intentia Bank of Cyprus de a achizitiona un pachet semnificativ de actiuni emise de Banca Transilvania, tranzactionate pe BVB cu simbolul TLV, iar ulterior, in data de 7 decembrie 2009, folosind informatia privilegiata, a vandut in cadrul a doua tranzactii, prin intermediul societati off shore Dodworth Limited cu sediul in Cipru, (controlata personal) un numar total de 8,92 mil. titluri TLV, in valoare totala de 21,4 mil. lei, cumparatorului Bank of Cyprus.

In cazul lui Georgios Christofourou si Anastasios Isaakidis procurorii au stabilit ca, in calitatea lor de director general, respectiv angajat al Bank of Cyprus Public Company Limited, Nicosia, Cipru (HE 165) – Sucursala Romania, au obtinut informatii privilegiate privind faptul ca Banca Transilvania intentiona sa identifice un investitor strategic, precum si ca banca ai carei angajati erau urmeaza sa cumpere un pachet semnificativ de titluri TLV emise de Banca Transilvania, „au divulgat aceasta din urma informatie lui Claudiu Eugen Iuliu Silaghi si lui Horia Ciorcila si, in intelegere cu acestia, folosind cele doua informatii privilegiate, in baza unei rezolutii infractionale unice, au actionat concertat, incheind mai multe tranzactii cu titluri TLV si au cumparat 3,5 mil. actiuni la valoarea totala de 7,9 mil. lei”.

Ulterior, actiunile cumparate in nume personal au fost vandute de cei doi pe BVB catre banca la care lucrau, obtinand in aceasta modalitate un profit ilicit in suma de 196.505 lei.

Mirela Silaghi, Doina Marioara Cojocaru, Sergiu Dan Dascal si Radu Codrut Jurcovan sunt acuzati ca au contribuit la punerea in executare a hotararii infractionale a celorlalti patru coinculpati.

Cercetarile efectuate de procurorii DIICOT in aceasta cauza nu au avut ca obiect si nu au stabilit abateri de la legislatia bancara si activitatea persoanelor juridice – Banca Trasilvania si Bank of Cyprus Public – Sucursala Bucuresti, rezultand in mod indubitabil ca faptele inculpatilor au fost savarsite in nume propriu, fara implicarea unitatilor bancare la care acestia isi desfasoara activitatea.

Dosarul a fost inaintat Tribunalului Bucuresti pentru judecare.

Cititi aici comunicatul DIICOT.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Bolojan a analizat în videoconferință cu prefecții 5.300 de proiecte cu finanțare PNRR
Bolojan a analizat în videoconferință cu prefecții 5.300 de proiecte cu finanțare PNRR
Bolojan: Nu poți contribui la modernizarea României cu 15% în Parlament, mai ales dacă ai parteneri pe care nu te poți baza
Bolojan: Nu poți contribui la modernizarea României cu 15% în Parlament, mai ales dacă ai parteneri ...
Spania: Mii de oameni au protestat duminică în centrul Madridului. Care este motivul nemulțumirii
Spania: Mii de oameni au protestat duminică în centrul Madridului. Care este motivul nemulțumirii
900 de alpinişti au escaladat Everestul, îl cel mai aglomerat sezon din istoria muntelui
900 de alpinişti au escaladat Everestul, îl cel mai aglomerat sezon din istoria muntelui
Investiție în infrastructura sportivă din Republica Moldova: Federația de Tenis a inaugurat Centrul Național în prezența Simonei Halep și lui Juan Martín del Potro
Investiție în infrastructura sportivă din Republica Moldova: Federația de Tenis a inaugurat Centrul ...
Europa își mută internetul spre Polul Nord: Noua autostradă digitală a lumii de 2 miliarde de euro ar putea trece prin Arctica
Europa își mută internetul spre Polul Nord: Noua autostradă digitală a lumii de 2 miliarde de euro ...
BVB a câştigat peste 6 mld. lei din capitalizare în ultima săptămână, dar lichiditatea a scăzut cu 4,4%
BVB a câştigat peste 6 mld. lei din capitalizare în ultima săptămână, dar lichiditatea a scăzut ...
Delivery Hero confirmă oferta de preluare primită de la Uber
Delivery Hero confirmă oferta de preluare primită de la Uber
Pakistan: cel puțin 24 de morți și zeci de răniți după un atac cu bombă asupra unui tren cu militari
Pakistan: cel puțin 24 de morți și zeci de răniți după un atac cu bombă asupra unui tren cu militari
Rusia-Ucraina: Un atac rusesc la scară largă asupra Ucrainei a făcut patru morți și zeci de răniți
Rusia-Ucraina: Un atac rusesc la scară largă asupra Ucrainei a făcut patru morți și zeci de răniți
Unde mănânci la localnici în Munții Făgăraș. Harta gospodăriilor care îți pun masa direct în curte
Unde mănânci la localnici în Munții Făgăraș. Harta gospodăriilor care îți pun masa direct în curte
Trump spune că acordul cu Iranul a fost „în mare parte negociat”, așa încât războiul de 84 de zile se apropie de un posibil sfârșit
Trump spune că acordul cu Iranul a fost „în mare parte negociat”, așa încât războiul de 84 ...
FOX News: Bărbatul înarmat care a deschis focul în apropierea Casei Albe a fost identificat
FOX News: Bărbatul înarmat care a deschis focul în apropierea Casei Albe a fost identificat
Moody’s avertizează după căderea Guvernului Bolojan. Instabilitatea politică amplifică riscurile fiscale ale României
Moody’s avertizează după căderea Guvernului Bolojan. Instabilitatea politică amplifică riscurile ...