- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Finante-Banci

Seful BCR: Primul efect al falimentului personal va fi ca bancile vor fi mai atente cui imprumuta

24 Mar, 15:38 • Redactia DailyBusiness
Presedintele executiv al BCR, Dominic Bruynseels (foto), considera ca primul efect al introducerii legii falimentului personal va fi ca bancile vor fi mult mai atente la clientii carora le acorda credite si nu crede ca aceasta masura va ajuta piata.
Seful BCR: Primul efect al falimentului personal va fi ca bancile vor fi mai atente cui imprumuta

El atrage atentia ca legislatia ar trebui sa asigure ca clientii au facut tot ce este posibil pentru a-si returna creditul, scrie Mediafax.

„Atunci cand un client a facut un contract cu orice institutie de
credit, acesta este obligat sa returneze imprumutul. Acesta cred ca ar trebui sa fie un mesaj clar pentru toti clientii. Oamenii ar trebui sa fie atenti la suma pe care o imprumuta si sa se extinda doar atat cat cred ca pot returna”, a continuat seful BCR.

El a mentionat ca bancile si BNR incearca sa limiteze suma pe care un client o imprumuta la posibilitatile pe care acesta le are pentru a returna creditul, dar ca in final depinde de ceea ce fiecare persoana considera ca este adecvat pentru ea insasi.

Totodata, Bruynseels a atras atentia ca bancile din Romania si-au exprimat opinia privind legea falimentului personal, si ca au facut propuneri alternative care insa au fost respinse.

„Primul efect va fi ca vom fi mult mai atenti cui imprumutam. Vom avea un apetit la risc mult mai scazut”, a explicat seful BCR.

Senatorii au adoptat, marti, o propunere legislativa privind insolventa persoanelor fizice, initiata de senatori PDL, dar care a fost sustinuta in plen de toate grupurile parlamentare.

Potrivit proiectului, debitorul care cu buna credinta a cerut si a acceptat deschiderea procedurii insolventei va putea fi descarcat total sau partial de datoriile anterioare sau ulterioare deschiderii procedurii, daca bunurile sale sunt insuficiente pentru plata intregii mase credale si daca instanta i-a acordat beneficiul scuzabilitatii.

Legea mai stabileste ca debitorul de buna credinta care, fie prin plan, fie prin plata anticipata, a acoperit un minimum de 75% din valoarea totala a creantelor acceptate in lista creditorilor, va beneficia de inchiderea anticipata a procedurii si de stergerea din toate registrele de publicitate si evidentele publice a consecintelor juridice ale insolventei.

Guvernul s-a pronuntat impotriva proiectului de lege promovat de doi senatori PDL, invocand probleme de legalitate.

Adoptarea legii falimentului personal ar putea forta bancile sa caute garantii suplimentare pentru finantare si va restrictiona accesul la credite, a declarat Adrian Vasilescu, consilier al guvernatorului BNR, aratand ca banca centrala a transmis Parlamentului un punct de vedere defavorabil proiectului.

De asemenea, Asociatia Romana a Bancilor (ARB) a transmis Parlamentului un punct de vedere prin care se opune promulgarii acestei legii, considerand ca poate induce un risc suplimentar in sistem, mai ales in conditii de criza.

Vicepresedintele ARB Steven van Groningen a declarat marti ca legea insolventei persoanelor fizice va reprezenta un risc suplimentar pentru banci si se va traduce in cresterea costurilor la creditele pentru persoane fizice, in special ipotecare, iar aplicabilitatea se va reduce la clientii cu credite mari.

Actul normativ va fi trimis spre dezbatere Camerei Deputatiilor, care este camera decizionala.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Politico: Trump și Stubb au avut o discuție „constructivă” despre NATO, pe fondul incertitudinilor privind viitorul alianței
Politico: Trump și Stubb au avut o discuție „constructivă” despre NATO, pe fondul incertitudinilor ...
Ryanair avertizează asupra riscului de anulare a zborurilor din vară, pe fondul tensiunilor din Orientul Mijlociu
Ryanair avertizează asupra riscului de anulare a zborurilor din vară, pe fondul tensiunilor din Orientul ...
Cristian Anton, șeful ARR, arestat preventiv într-un dosar de corupție privind fraudarea examenelor profesionale
Cristian Anton, șeful ARR, arestat preventiv într-un dosar de corupție privind fraudarea examenelor ...
Plafonarea prețului la gaze pentru companii a expirat; firmele intră pe piața complet liberalizată
Plafonarea prețului la gaze pentru companii a expirat; firmele intră pe piața complet liberalizată
Trump afirmă că Iranul a cerut un armistițiu. Teheranul respinge categoric declarația
Trump afirmă că Iranul a cerut un armistițiu. Teheranul respinge categoric declarația
România și Polonia, obligate să plătească sute de milioane de euro pentru vaccinuri anti-COVID comandate și neachitate
România și Polonia, obligate să plătească sute de milioane de euro pentru vaccinuri anti-COVID comandate ...
Politico: Marea Britanie convoacă 35 de state pentru discuții privind criza din Strâmtoarea Ormuz
Politico: Marea Britanie convoacă 35 de state pentru discuții privind criza din Strâmtoarea Ormuz
Alexandru Nazare: Parteneriatul cu Statele Unite ale Americii rămâne esențial pentru economia România
Alexandru Nazare: Parteneriatul cu Statele Unite ale Americii rămâne esențial pentru economia România
Statul a majorat ajutorul de înmormântare la peste 9.000 de lei
Statul a majorat ajutorul de înmormântare la peste 9.000 de lei
UE reafirmă parteneriatul cu SUA după atacurile lui Trump la NATO. Legăturile transatlantice rămân esențiale
UE reafirmă parteneriatul cu SUA după atacurile lui Trump la NATO. Legăturile transatlantice rămân ...
Iranul amenință giganții tehnologici americani, pe fondul tensiunilor geopolitice. Lista include companiile Apple, Microsoft și Google
Iranul amenință giganții tehnologici americani, pe fondul tensiunilor geopolitice. Lista include companiile ...
Irineu Darău: Finanțarea publică va fi condiționată de inovație și digitalizare
Irineu Darău: Finanțarea publică va fi condiționată de inovație și digitalizare
Paștele la Ierusalim va fi sărbătorit fără public, pe fondul restricțiilor de securitate
Paștele la Ierusalim va fi sărbătorit fără public, pe fondul restricțiilor de securitate
Poliția avertizează asupra unui nou val de fraude online prin site-uri și articole false
Poliția avertizează asupra unui nou val de fraude online prin site-uri și articole false
Rezervele valutare ale BNR au urcat la 67 mld. euro în martie, pe fondul intrărilor din euroobligațiuni și al operațiunilor cu băncile comerciale
Rezervele valutare ale BNR au urcat la 67 mld. euro în martie, pe fondul intrărilor din euroobligațiuni ...
O româncă şi un ucrainean, arestaţi în Germania sub suspiciunea de spionaj în favoarea Rusiei
O româncă şi un ucrainean, arestaţi în Germania sub suspiciunea de spionaj în favoarea Rusiei
ANSVSA retrage peste 2 tone de alimente nesigure și aplică amenzi de aproape 1,5 milioane de lei înainte de Paște
ANSVSA retrage peste 2 tone de alimente nesigure și aplică amenzi de aproape 1,5 milioane de lei înainte ...
Mega Image și Profi funcționează ca o singură entitate. Magazinele își păstrează însă formatul și sortimentul de produse ca și până acum
Mega Image și Profi funcționează ca o singură entitate. Magazinele își păstrează însă formatul ...