- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri interne

Amendă 500 de lei pentru românii care stau la casă! Motivul banal pentru care pot fi amendați

01 Dec, 12:52 • Bumbeneci Diana
Românii care stau la case riscă să primească amenzi de 500 de lei pe timpul iernii. Motivul pentru care pot scoate o sumă considerabilă din propriile buzunare.
Amendă 500 de lei pentru românii care stau la casă! Motivul banal pentru care pot fi amendați

Viața la casă vine pentru fiecare român cu un set de reguli importante. Cei care nu țin cont de acestea, riscă amendă de 500 de lei.

Amendă 500 de lei pentru românii care stau la casă

Cum iarna este tot mai mult prezentă, în mai toate regiunile țării, românii trebuie să se obișnuiască cu seturile de reguli de sezon. Primele ninsori sunt bucuria copiilor, însă nu și pentru adulți. Pentru aceștia din urmă, zăpada înseamnă întârzieri, trafic îngreunat, dar și o obligație importantă atunci când vine vorba despre grija propriului spațiu de locuit.

Mai exact, și anul acesta se dau amenzi pentru românii care stau la casă, dar nu își curăță trotuarele din dreptul proprietății. Conform legislației în vigoare, obligația revine și persoanelor fizice și juridice, nu doar autorităților.

Asigurarea și păstrarea curățeniei și ordinii pe teritoriul localităților, buna gospodărire a acestora și respectarea normelor de igienă constituie o obligație fundamentală a autorităților administrației publice locale, a instituțiilor publice, a operatorilor economici și a altor persoane fizice și juridice”, se arată în Ordonanța 21/2002.

Sancțiunile diferă de la o localitate la alta, valoarea fiind stabilită de autoritățile locale. Spre exemplu, în București, amenzile ajung până la 500 de lei, în cazul persoanelor fizice.

Pentru persoanele juridice, în Capitală, valoarea sancțiunii este cuprinsă între 500 și 2.000 de lei.

În Cluj-Napoca, cei care nu respectă legea scot din buzunar între 500 și 1.000 de lei, în timp ce locuitorii din Iași plătesc între 190 și 370 de lei.

Ninsorile lovesc puternic România

Prima zi de iarnă vine și cu un cod galben de ninsori emis de meteorologii ANM. În acest sens, până duminică, 1 decembrie 2024, ora 20:00, sunt anunțate intensificări ale vântului în sudul țării, viscol în vestul Carpaților Meridionali și Munții Banatului.

În intervalul menționat, local și temporar vântul va avea intensificări în Dobrogea, Muntenia, Oltenia și în sudul Banatului, cu viteze în general de 50…60 km/h.

În vestul Carpaților Meridionali și în Munții Banatului vor fi rafale de 70…90 km/h, iar pe parcursul zilei de sâmbătă (30 noiembrie), va ninge și va fi viscol”, se precizează pe site-ul ANM.

Urmărește Daily Business pe Google News
Într-o mare de oameni care merg în direcții simple, seci sau poate chiar absurde, o lume grăbită și gata mereu să alerge pentru îndeplinirea unui scop, eu am ales să mă opresc în loc și să ... citește mai mult
Alte articole
Ministerul Finanțelor a atras încă 15 mil. lei prin sesiunea suplimentară pentru obligațiunile scadente în 2040
Ministerul Finanțelor a atras încă 15 mil. lei prin sesiunea suplimentară pentru obligațiunile scadente ...
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, ...
Nicușor Dan și Erdogan se vor reuni la Istanbul, unde România ia în primire o nouă corvetă militară, construită în Turcia
Nicușor Dan și Erdogan se vor reuni la Istanbul, unde România ia în primire o nouă corvetă militară, ...
PSD cere demisia și suspendarea lui Dominic Fritz din USR după decizia definitivă a ÎCCJ privind conflictul de interese
PSD cere demisia și suspendarea lui Dominic Fritz din USR după decizia definitivă a ÎCCJ privind ...
Holcim finalizează preluarea Xella pentru 1,85 mld. euro
Holcim finalizează preluarea Xella pentru 1,85 mld. euro
Macron: Trump credea că Ucraina va pierde războiul și era gata să accepte concesii teritoriale pentru pace
Macron: Trump credea că Ucraina va pierde războiul și era gata să accepte concesii teritoriale pentru ...
Procesul de vânzare a Combinatului Siderurgic Galați continuă, după o licitație fără ofertanți
Procesul de vânzare a Combinatului Siderurgic Galați continuă, după o licitație fără ofertanți
Raluca Turcan: România riscă să devină un „stat capturat”
Raluca Turcan: România riscă să devină un „stat capturat”
Protest anunțat în Piața Victoriei în urma deciziilor din justiție; mai multe organizații civice cheamă oamenii în stradă vineri seară
Protest anunțat în Piața Victoriei în urma deciziilor din justiție; mai multe organizații civice ...
Rusia atacă nave sub pavilioanele Panama și Saint Kitts și Nevis în Marea Neagră
Rusia atacă nave sub pavilioanele Panama și Saint Kitts și Nevis în Marea Neagră
Moscoviții reclamă precipitații de tip „ploaie neagră” după un atac ucrainean masiv asupra unei rafinării din sud-estul capitalei
Moscoviții reclamă precipitații de tip „ploaie neagră” după un atac ucrainean masiv asupra unei ...
Hegseth critică dur aliații NATO și anunță o revizuire a forțelor SUA din Europa
Hegseth critică dur aliații NATO și anunță o revizuire a forțelor SUA din Europa
Negocierile SUA–Iran programate în Elveția au fost anulate, iar vizita vicepreședintelui american JD Vance, amânată
Negocierile SUA–Iran programate în Elveția au fost anulate, iar vizita vicepreședintelui american ...
Adrian Veștea își anunță candidatura la șefia PNL și solicită amânarea Congresului extraordinar cu o săptămână
Adrian Veștea își anunță candidatura la șefia PNL și solicită amânarea Congresului extraordinar ...
PNL convoacă Consiliul Național pentru decizia privind Congresul extraordinar și posibile modificări de statut
PNL convoacă Consiliul Național pentru decizia privind Congresul extraordinar și posibile modificări ...
Nicușor Dan și Giorgia Meloni au organizat prima reuniune de coordonare a grupului „Prietenii Coeziunii”
Nicușor Dan și Giorgia Meloni au organizat prima reuniune de coordonare a grupului „Prietenii Coeziunii”
Dominic Fritz a pierdut definitiv procesul cu ANI prin care a fost declarat în conflict de interese
Dominic Fritz a pierdut definitiv procesul cu ANI prin care a fost declarat în conflict de interese
Nicuşor Dan despre un viitor premier, posibil susținut de AUR: „În momentul în care am desemnat un premier, l-am desemnat cu convingerea că el poate să fie votat şi să rezolve criza”
Nicuşor Dan despre un viitor premier, posibil susținut de AUR: „În momentul în care am desemnat ...