Știri interne

Când se întorc elevii la școală după vacanța de Paște? Ministrul Educației face anunțul pentru milioane de tineri

04 May, 09:21 • Fundeanu Madalina
Elevii se bucură de o vacanță de aproape două săptămâni cu ocazia Sărbătorilor Pascale. Iată care este data la care elevii revin în băncile școlii, după această pauză!
Când se întorc elevii la școală după vacanța de Paște? Ministrul Educației face anunțul pentru milioane de tineri

În acest an, cu ocazia Paștelui și a zilei de 1 Mai, elevii se vor bucura de o vacanță de aproape două săptămâni. Vacanța începe la finalul lunii aprilie, când se va încheia modulul 4 al anului școlar 2023-2024 și se termină pe 7 mai, conform Fanatik.ro.

Această perioadă cuprinde doar Paștele Ortodox anul acesta, deoarece Paștele Catolic a fost sărbătorit pe 31 martie.

Data la care elevii revin la școală după vacanță

În 2024, vacanța de Paște a elevilor începe pa data de 27 aprilie, moment în care se va încheia modulul 4 al anului școlar. Potrivit structurii stabilite a anului școlar 2023-2024, vacanța se încheie pe 7 aprilie. Așadar, școala începe miercuri, 8 aprilie odată cu modulul 5, care va fi și ultimul pentru elevi.

„Anul școlar 2023-2024 este unul atipic, în sensul în care zilele libere de Paște sunt foarte aproape de zilele libere aferente sărbătorii zilei de 1 Mai. Adică, mai concret, 1 mai este miercuri – zi libera, urmează 2 Mai care probabil se va face punte, 3 Mai este Vinerea Mare, sâmbăta si duminica este Paștele, luni este a doua zi de Paște, iar marți, 7 Mai este a treia zi de Paște și este zi liberă conform contractului colectiv de muncă în Educație.

Asta înseamnă ca sunt șapte zile libere deja grupate prin prisma zilelor libere pe care oricum le avem conform reglementărilor legale. A fost, din ce am văzut în societate această solicitare ca să suprapunem și vacanța școlară de Paște peste această perioadă și o să mai dăm lunea și marțea de dinainte de 1 Mai. Oricum copiii erau acasă de Paște”, a declarat Ligia Deca, potrivit sursei citate.

Citește și: Ministerul Educației anunță o nouă reformă pentru anul școlar 2024-2025. Se schimbă modul în care sunt repartizați profesorii și elevii pe clase

Elevi
Elevi

Structura anului școlar 2023—2024 a fost stabilită în felul următor:

  • Modulul 1 – de luni, 11 septembrie 2023, până vineri, 27 octombrie 2023;
  • Vacanță de toamnă: 28 octombrie 2023 – 5 noiembrie 2023
  • Modulul 2 – de luni, 6 noiembrie 2023, până vineri, 22 decembrie 2023;
  • Vacanță de iarnă: 23 decembrie 2023 – 7 ianuarie 2024
  • Modulul 3 – de luni, 8 ianuarie 2024, până vineri, 9 februarie 2024, respectiv vineri, 16 februarie 2024, sau vineri, 23 februarie 2024, după caz, la decizia inspectoratelor școlare județene/al municipiului București, în urma consultărilor cu beneficiarii primari ai educației, cu părinții/reprezentanții legali ai acestora și cu cadrele didactice, realizate la nivelul unităților de învățământ;
  • Vacanță de schi: o săptămână, la decizia inspectoratelor școlare județene/al municipiului București, în perioada 12 februarie – 3 martie 2024
  • Modulul 4 – de luni, 19 februarie 2024, respectiv luni, 26 februarie 2024, sau luni, 4 martie 2024, la decizia inspectoratelor școlare județene/al municipiului București, după caz, până vineri, 26 aprilie 2024;
  • Vacanță de primăvară: 27 aprilie 2024 – 7 mai 2024
  • Modulul 5 – de miercuri, 8 mai 2024, până vineri, 21 iunie 2024;
  • Vacanța de vară: 22 iunie 2024 – 8 septembrie 2024.

Când începe următoarea vacanță a elevilor?

După vacanța de Paște începe modulul 5 din acest an școlar, pe data de 8 mai. Acesta se încheie pe 21 iunie, astfel că de pe data de 22 iunie începe vacanță de vară a elevilor, cea pe care toți copiii o așteaptă cu nerăbdare.

Elevii de clasa a VIII-a vor termina cursurile cu o săptămână mai devreme pentru a se pregăti de examenul de Evaluare Națională din acest an. La fel se întâmplă și în cazul elevilor de clasa a XII-a și a XIII-a seral și frecventa redusa, care se pregătesc de Bacalaureat și vor încheia cursurile cu două săptămâni mai devreme, pe 7 iunie 2024.

Anul școlar 2024-2025 va începe pe 9 septembrie și se va încheia pe 20 iunie.

Vezi și: Românii și-au ales deja sejururile pentru 1 mai și Paște. Iată care au fost cele mai căutate zone

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
România intensifică măsurile pentru reducerea consumului de energie, Dacia și Ford opresc temporar producția, spune Bolojan
România intensifică măsurile pentru reducerea consumului de energie, Dacia și Ford opresc temporar ...
Fostul șef al Autorității Vamale Române, Mihai Savin, trimis în judecată pentru fals intelectual
Fostul șef al Autorității Vamale Române, Mihai Savin, trimis în judecată pentru fals intelectual
FORT cere Guvernului și Consiliului Concurenței să verifice formarea prețurilor la carburanți și acuză marje de profit excesive
FORT cere Guvernului și Consiliului Concurenței să verifice formarea prețurilor la carburanți și ...
Surse: Președintele Nicușor Dan ar putea desemna noul premier până la sfârșitul lunii
Surse: Președintele Nicușor Dan ar putea desemna noul premier până la sfârșitul lunii
SUA înlocuiesc tarifele temporare cu noi taxe vamale pentru 60 de țări și pregătesc noi măsuri comerciale
SUA înlocuiesc tarifele temporare cu noi taxe vamale pentru 60 de țări și pregătesc noi măsuri ...
Banca de Investiții și Dezvoltare a finalizat evaluarea Comisiei Europene pentru gestionarea fondurilor UE
Banca de Investiții și Dezvoltare a finalizat evaluarea Comisiei Europene pentru gestionarea fondurilor ...
90 de zile de când România nu are un Guvern cu puteri depline
90 de zile de când România nu are un Guvern cu puteri depline
Iranul nu negociază în prezent cu SUA, spune ministrul de externe de la Teheran
Iranul nu negociază în prezent cu SUA, spune ministrul de externe de la Teheran
Rusia își intensifică protecția navelor în Marea Neagră, în contextul amenințărilor asupra exporturilor de cereale
Rusia își intensifică protecția navelor în Marea Neagră, în contextul amenințărilor asupra exporturilor ...
Debitul Dunării scade la un minim comparabil cu cel din 1985
Debitul Dunării scade la un minim comparabil cu cel din 1985
Adrem preia participația majoritară în Electroechipament Industrial
Adrem preia participația majoritară în Electroechipament Industrial
Armata a detonat stânca Pârjoaia pentru a devia apa Dunării spre Centrala de la Cernavodă
Armata a detonat stânca Pârjoaia pentru a devia apa Dunării spre Centrala de la Cernavodă
ING Bank România a atras 120.000 de clienți noi în primul semestru din 2026, dar profitul brut a scăzut cu 29%
ING Bank România a atras 120.000 de clienți noi în primul semestru din 2026, dar profitul brut a scăzut ...
Parlamentul se reunește în sesiune extraordinară pentru două jaloane PNRR privind biodiversitatea și integritatea
Parlamentul se reunește în sesiune extraordinară pentru două jaloane PNRR privind biodiversitatea ...
Președintele Nicușor Dan urmează să promulge legile-jalon din PNRR
Președintele Nicușor Dan urmează să promulge legile-jalon din PNRR
Trump anunță reluarea negocierilor cu Iranul și spune că a amânat un atac militar de amploare
Trump anunță reluarea negocierilor cu Iranul și spune că a amânat un atac militar de amploare