Guvernul României pregătește șase proiecte de acte normative care se află în prezent în faza de avizare interministerială și asupra cărora Executivul își va angaja răspunderea în Parlament săptămâna viitoare, cel mai probabil luni, a anunțat purtătorul de cuvânt al Guvernului, Ioana Dogioiu.
Te-ar mai putea interesa și: Guvernul ar adopta separat reformele din Pachetul II: Pensii, sănătate, administrație și fiscalitate
Printre aceste proiecte, un proiect separat vizează măsurile referitoare la autoritățile de reglementare, care a fost disociat de propunerea inițială privind guvernanța corporativă. Procedura de avizare în ministere se va finaliza joi, urmând ca vineri, de la ora 10:00, proiectele să intre și în avizarea Consiliului Economic și Social. Conform planului, vineri după-amiază, acestea ar urma să fie aprobate în ședința de Guvern, urmată de un briefing de presă.
Premierul Ilie Bolojan a precizat, miercuri seară la Antena 3 CNN, că s-a ajuns la un acord în coaliție pentru susținerea Pachetului 2 de măsuri de redresare fiscal-bugetară, care va cuprinde cinci proiecte principale:
Premierul a menționat că obiectivul Guvernului este ca aceste propuneri să intre în vigoare până la 1 octombrie. El a explicat că, deși cele cinci domenii sunt diferite și dificil de cuplat (de exemplu, sănătatea cu administrația locală sau pensiile magistraților cu companiile de stat), acordul în coaliție permite avansarea lor simultană sub forma cinci ordonanțe de urgență, posibil incluse într-un pachet unitar de proiecte.
„Am căzut de acord să susţinem proiecte pe cinci domenii importante: pe partea de administraţie publică locală, pe partea de sănătate, pe pensiile magistraţilor, ca un cap de pod pentru a rezolva şi celelalte aspecte care ţin de zona acestor pensii, pe componenta de firme, companii şi firme.
Aceste domenii sunt, în momentul de faţă, rezultatul unui acord. Sunt destul de diferite şi e greu să cuplezi sănătatea cu administraţia, pensiile magistraţilor cu companiile de stat. Sunt lucruri şi vor fi cinci ordonanţe de urgenţă, e foarte posibil să avem acest pachet să spunem pe 5 proiecte”, a afirmat Ilie Bolojan.
Te-ar mai putea interesa și: Guvernul amână interdicția cumulului pensiei cu salariul. Bolojan: „Am fi avut o problemă, pensionarii din învățământ nu ar fi putut lucra”