Într-un oraș din România, angajații lucrează doar 4 luni, dar primesc salariul pe tot parcursul anului. Mai exact, este vorba despre cei care lucrează la Telegondola din Mamaia, deschisă doar în perioada iunie-septembrie, angajațâii permamenți și membrii Consiliului de Administrație primind salarii pe toată durata anului, notează Cancan.
Statul român deține telegondola din Mamaia, iar asta, printr-o asociere între Ministerul Economiei și Primăria Constanța. Ministerul Economiei are un număr de trei reprezentanți în Consiliul de Administație, în timp ce Primăria are doi. Principala activitate a companiei constă în vânzarea de bilete turiștilor care vor să admire Marea Neagră de la înălțime. Profitul depinde de numărul de vizitatori care ajung în stațiune în sezonul estival.
Citește și: Vila Regală din Mamaia va fi restaurată printr-un împrumut de la BDCE, devenind centru cultural!
Telegondola reprezintă una dintre principalele atracții turistice din Mamaia pe timpul verii. Cu toate că funcționează doar patru luni pe an, angajații își primesc salariile pe parcursul întregului an. Compania are 11 angajați permanenți, printre care se numără și directorul general, iar patru dintre ei lucrează în birouri. Mai mult, pe lângă angajați, există și un Consiliu de Administrație format din cinci membri, fiecare dintre ei primind o indemnizație lunară în valoare de 1.795 de lei. Asta, inclusiv în perioada în care telegondola nu funcționează.
Pe lângă faptul că telegondola este deschisă doar în perioada iunie-septembrie, compania nu are o strategie concretă pentru a încerca să crească veniturile, performanța economică depinzând în mod direct de afluxul de turiști care ajung în stațiune.
Telegondola din Mamaia a fost inaugurată în anul 2004, iar de atunci, an de an, turiștii se bucură de călătoriile la înălțime. O plimbare cu telegondola durează 8-12 minute, desfășurându-se pe o lungime de doi kilometri între Hotel Perla și Cazino, pe ambele sensuri. În timpul călătoriei, cabinele ajung la o înălțime maximă de 50 de metri, trecând pe deasupra celor mai înalte hoteluri din stațiune. Pe perioada de funcționare, în lunile iunie-septembrie, programul este între orele 12:30 – 22:30, iar prețul unui bilet pentru o persoană (doar dus) este de 30 de lei. Copiii cu vârsta sub șapte ani și persoanele cu dizabilități beneficiază de gratuitate.
Citește și: Mihai Trăistariu vrea să își deschidă o plajă privată în Mamaia. Surprizele se țin în lanț