Mihaela Tatu a început să muncească la o fabrică în Brașov, apoi în radio și televiziune. În ultimii ani, după ce a ieșit din lumina reflectoarelor, fosta realizatoare a emisiunii „De 3 x femeie” a ales să devină trainer în comunicare.
Anul acesta, a revenit în televiziune la emisiunea „În direct cu România” de la Antena 1, dar a fost înlocuită la scurt timp cu Mirela Vaida. Mihaela explica, la acel moment, că a fost înlocuită deoarece nu a mai rezonat cu formatul emisiunii, un format care s-a schimbat „peste noapte„.
„Dragii mei, m-ați tot întrebat în urmă cu 2 luni, de ce am acceptat emisiunea de la Antena1. Și v-am răspuns cu tot entuziasmul: mi-a plăcut formatul. Mult mult. Acel format a durat doar 2 săptămâni, apoi s-a schimbat totul peste noapte. Iar în noul format nu am putut rezista decât alte 2 săptămâni. Nu prea era de mine.
Iar cei care mă cunosc și prietenii mei, știu de ce. Sunt un om luminos, pozitiv și foarte vesel. Îmi doresc soluții și îmi plac modelele umane. Așa a fost acel prim format, pentru care am acceptat să mă întorc, în care cu toții, chiar și cei de-acasă, găseam soluțiile. Simplu! Așa că trageți singuri concluziile! ”, scria Mihaela Tatu pe rețelele sociale la începutul lunii aprilie.
Așa că Mihaela Tatu s-a reîntors la cursurile de comunicare. Recent, Mihaela Tatu s-a pensionat. Pensia pe care o încasează nu reflectă nici pe departe cele peste patru decenii de muncă.