- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri interne

Avertisment RO-Alert în Tulcea, după ce o „țintă aeriană de mici dimensiuni” a fost detectată de radarele Armatei

27 Dec, 12:00 • Cornel Ghimeșan
Locuitorii județului Tulcea au fost avertizați joi seara, printr-un mesaj RO-Alert, după ce Armata României a detectat o „țintă aeriană de mici dimensiuni” în apropierea localității Chilia Veche. Incidentul a generat măsuri de securitate și a determinat o monitorizare intensă.
Avertisment RO-Alert în Tulcea, după ce o „țintă aeriană de mici dimensiuni” a fost detectată de radarele Armatei

Ministerul Apărării Naționale (MApN) a informat că joi, 26 decembrie, la ora 21:04, radarele de supraveghere au identificat o „țintă aeriană de mici dimensiuni” în apropierea graniței spațiului aerian național.

Avertisment RO-Alert în Tulcea. O țintă aeriană a trecut în apropierea spațiului aerian național

„Sistemul de supraveghere radar al Armatei României a detectat un semnal de țintă aeriană de mici dimensiuni, care se deplasa pe un traseu către spațiul aerian național. Au fost luate măsurile cerute de proceduri, inclusiv pregătirea pentru decolarea aeronavelor aflate în Serviciul de Luptă Poliție Aeriană”, a transmis MApN.

La scurt timp, Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Tulcea a emis un mesaj RO-Alert la ora 21:07, prin care populația a fost informată despre situație.

Citește și : Alertă de cutremur în România! Unde a avut loc și ce magnitudine a avut

Conform informațiilor oficiale, contactul radar cu ținta aeriană a fost pierdut la ora 21:09, la aproximativ 6 kilometri în interiorul spațiului aerian național. Alerta aeriană a fost ridicată la ora 21:30, după ce nu au mai fost detectate alte amenințări sau riscuri.

RO-Alert

Aeronavele au fost mobilizate însă nu au decolat

Deși aeronavele din cadrul Serviciului de Luptă Poliție Aeriană au fost pregătite pentru o intervenție imediată, nu a fost necesară decolarea acestora, mai transmite MApN.

„Nu există, la acest moment, informații despre un posibil impact al țintei pe teritoriul național. Structurile competente ale Ministerului Apărării Naționale analizează acest eveniment pentru clarificarea circumstanțelor”, au precizat reprezentanții ministerului.

Forțele armate române, alături de cele NATO dislocate pe teritoriul țării, monitorizează constant spațiul aerian al României, fiind pregătite să intervină în funcție de evoluția situațiilor din zona de responsabilitate.

Citește și : Ambulanța București a primit mii de solicitări în ultimele zile. Alis Grasu, managerul SABIF: „S-ar putea să înceapă să crească”

Inspectoratul pentru Situații de Urgență Tulcea a confirmat că, până în prezent, nu au fost înregistrate apeluri la numărul de urgență 112 legate de acest incident. Autoritățile continuă să analizeze evenimentul pentru a stabili toate detaliile acestuia.

Urmărește Daily Business pe Google News
Trăim în secolul vitezei, în secolul în care ORICE este la un click distanța, iar diferențele sunt dictate de calitatea “ambalajului”. Trăim în secolul în care suntem victimele dezinformării ... citește mai mult