- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri interne

România ar putea intra din nou în programul Visa Waiver. Anunțul de ultimă oră făcut de ministrul de Externe

18 Jun, 13:08 • Bruma Loredana
Ministrul de Externe vine cu vești bune pentru români. Emil Hurezeanu anunță că România ar putea intra, din nou, în programul Visa Waiver. Dacă se va întâmpla asta, românii vor putea călători în America fără viză.
România ar putea intra din nou în programul Visa Waiver. Anunțul de ultimă oră făcut de ministrul de Externe

România ar putea intra din nou în programul Visa Waiver. Ministrul de Externe a anunțat că până la sfârșitul anului vom afla dacă reintrăm sau nu în programul Visa Waiver.

România ar putea intra din nou în programul Visa Waiver. Vești bune pentru români

Referitor la măsurile pe care statul român trebuie să le pregătească pentru ca România să reintre în programul Visa Waiver, ministrul a declarat că principalele criterii au fost îndeplinite încă de anul trecut.

Citește și Avertizare meteo. COD GALBEN de CANICULĂ în România. Este vizat și Bucureștiul

”Principalele criterii ale accederii au fost îndeplinite anul trecut. Au existat mai multe explicaţii şi viraje neaşteptate în acest proces. Știm care sunt aşteptările americane. Probabil până la sfârșitul anului financiar american, deci până în toamna anului acesta, vom afla mai multe răspunsuri.

Există șansa să aflăm până la sfârșitul acestui an în ce situație România poate să răspundă așteptărilor americane în condițiile ameliorării și climatului politic românul a relației bilaterale, în așa fel încât să intrăm în Visa Waiver”, a precizat ministrul de Externe, potrivit Mediafax. 

Reamintim că România a fost inclusă în programul Visa Waiver în ianuarie 2025, dar a fost exclusă în mai 2025.

Citește și Un colos american își închide fabrica din România. Câți oameni rămân fără job

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Winbet, firma de jocuri de noroc din spatele scandalului “Ciucu”
Winbet, firma de jocuri de noroc din spatele scandalului “Ciucu”
Ilie Bolojan intră în cursa pentru șefia PNL: „Avem nevoie de un partid puternic, credibil și respectat”
Ilie Bolojan intră în cursa pentru șefia PNL: „Avem nevoie de un partid puternic, credibil și respectat”
Traian Băsescu: România traversează cea mai gravă criză politică de după Revoluție. Grindeanu și Bolojan, responsabili pentru blocaj
Traian Băsescu: România traversează cea mai gravă criză politică de după Revoluție. Grindeanu ...
Denise Rifai, la sediul DNA în dosarul care îl vizează pe Ciprian Ciucu. Jurnalista neagă orice implicare în anchetă
Denise Rifai, la sediul DNA în dosarul care îl vizează pe Ciprian Ciucu. Jurnalista neagă orice implicare ...
PNL merge înainte cu Congresul Extraordinar. Tabăra Bolojan își impune planul în ciuda opoziției susținătorilor lui Veștea
PNL merge înainte cu Congresul Extraordinar. Tabăra Bolojan își impune planul în ciuda opoziției ...
Nicușor Dan mizează pe partidele pro-occidentale pentru susținerea Guvernului Veștea: „Păstrarea direcției europene este linia roșie”
Nicușor Dan mizează pe partidele pro-occidentale pentru susținerea Guvernului Veștea: „Păstrarea ...
PSD pune condiții pentru susținerea viitorului guvern
PSD pune condiții pentru susținerea viitorului guvern
Cseke Attila: Ministerul Dezvoltării a ajuns la o absorbție de 84% din fondurile PNRR și țintește peste 95% până la finalizarea proiectelor
Cseke Attila: Ministerul Dezvoltării a ajuns la o absorbție de 84% din fondurile PNRR și țintește ...
Meloni și Sánchez, în conflict din cauza măsurilor stricte ale UE privind migrația
Meloni și Sánchez, în conflict din cauza măsurilor stricte ale UE privind migrația
Dosarul Georgescu–Potra se reia la ÎCCJ. Judecătorii vor decide dacă procesul privind presupusa tentativă de destabilizare a statului poate începe
Dosarul Georgescu–Potra se reia la ÎCCJ. Judecătorii vor decide dacă procesul privind presupusa ...
Ministerul Finanțelor a atras încă 15 mil. lei prin sesiunea suplimentară pentru obligațiunile scadente în 2040
Ministerul Finanțelor a atras încă 15 mil. lei prin sesiunea suplimentară pentru obligațiunile scadente ...
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, ...
Nicușor Dan și Erdogan se vor reuni la Istanbul, unde România ia în primire o nouă corvetă militară, construită în Turcia
Nicușor Dan și Erdogan se vor reuni la Istanbul, unde România ia în primire o nouă corvetă militară, ...
PSD cere demisia și suspendarea lui Dominic Fritz din USR după decizia definitivă a ÎCCJ privind conflictul de interese
PSD cere demisia și suspendarea lui Dominic Fritz din USR după decizia definitivă a ÎCCJ privind ...
Holcim finalizează preluarea Xella pentru 1,85 mld. euro
Holcim finalizează preluarea Xella pentru 1,85 mld. euro
Macron: Trump credea că Ucraina va pierde războiul și era gata să accepte concesii teritoriale pentru pace
Macron: Trump credea că Ucraina va pierde războiul și era gata să accepte concesii teritoriale pentru ...
Procesul de vânzare a Combinatului Siderurgic Galați continuă, după o licitație fără ofertanți
Procesul de vânzare a Combinatului Siderurgic Galați continuă, după o licitație fără ofertanți
Raluca Turcan: România riscă să devină un „stat capturat”
Raluca Turcan: România riscă să devină un „stat capturat”