- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri politică

Vacanță scurtă pentru politicieni. Ianuarie aduce reforme amânate, bugetul pe 2026 și noi tensiuni în Coaliție

26 Dec, 10:34 • Bugiu ⁠Ana Maria
Deși parlamentarii se află oficial în vacanță, luna ianuarie se anunță extrem de aglomerată pe scena politică. Reformele amânate în decembrie, în special cea a administrației și a justiției, finalizarea bugetului pe 2026 și conflictele tot mai vizibile din interiorul Coaliției vor readuce rapid liderii politici la masa negocierilor, cu posibilitatea convocării Parlamentului chiar la finalul lunii.
Vacanță scurtă pentru politicieni. Ianuarie aduce reforme amânate, bugetul pe 2026 și noi tensiuni în Coaliție

Deși politicienii au intrat oficial în vacanța de iarnă, pauza va fi una scurtă, iar luna ianuarie se anunță extrem de încărcată pe scena politică. Spre deosebire de alți ani, începutul lui 2026 va aduce reluarea rapidă a negocierilor și a disputelor din Coaliția de guvernare, în contextul în care numeroase reforme promise nu au fost finalizate până la sfârșitul lui 2025, potrivit digi24.ro.

Te-ar mai putea interesa și: Politica economică a lui Trump este apreciată de doar 31% dintre americani. Președintele SUA, exasperat: ”Când vor înțelege oamenii ceea ce se întâmplă?”

Vacanță scurtă pentru politicieni. Ianuarie aduce reforme amânate, bugetul pe 2026 și noi tensiuni în Coaliție

Una dintre cele mai importante teme care vor reveni pe agenda publică este reforma administrației, atât la nivel local, cât și central. Aceasta a fost pusă pe pauză în luna decembrie din cauza lipsei unui consens în interiorul Coaliției. Potrivit informațiilor Digi24, discuțiile urmează să fie reluate chiar la începutul lunii ianuarie, iar dacă liderii partidelor de la guvernare vor ajunge la un acord, nu este exclus ca Parlamentul să fie convocat din nou pentru o nouă angajare a răspunderii Guvernului pe acest pachet de reforme.

Finalizarea reformelor este esențială și pentru construcția bugetului de stat pe anul 2026, un document pe care Executivul nu a reușit să îl definitiveze până la finalul lui 2025. Premierul Ilie Bolojan a anunțat deja că bugetul ar urma să fie gata în primele luni ale anului viitor, ceea ce deschide posibilitatea ca parlamentarii să fie chemați din nou la muncă spre sfârșitul lunii ianuarie pentru a vota noul buget.

Pe lângă administrație și buget, un alt subiect sensibil care va fi reluat este reforma justiției. Aceasta a fost mutată într-un grup de lucru la nivelul Guvernului, iar în luna ianuarie sunt așteptate noi negocieri care ar putea duce la modificări ale legilor Justiției. Tema rămâne una delicată, cu potențial de tensiuni atât în interiorul Coaliției, cât și în raport cu opoziția.

Contextul politic este deja tensionat, după ce Guvernul a adoptat așa-numita „Ordonanță Trenuleț”, iar scena politică a fost animată de numeroase reacții și inițiative legislative. USR a anunțat propuneri controversate, precum interzicerea organizațiilor și simbolurilor comuniste și introducerea unor pedepse cu închisoarea pentru propaganda comunistă. Totodată, formațiunea a făcut propuneri pentru portofoliile Apărării și Economiei, generând reacții critice din partea liderilor Coaliției.

Primarul general al Capitalei, Nicușor Dan, a reacționat la propunerile venite din partea USR, în timp ce liderul partidului, Dominic Fritz, a declarat că USR nu va vota moțiunile simple împotriva miniștrilor Marinescu și Predoiu, afirmând că nu dorește să „cadă în capcana AUR”. În același timp, Sorin Grindeanu a lansat avertismente la adresa unor miniștri propuși de USR, sugerând că aceștia nu ar trebui „să-și facă specializarea la locul de muncă”.

În interiorul Coaliției, tensiunile continuă. PSD își apără deciziile politice, inclusiv votul dat pentru moțiunea împotriva Dianei Buzoianu, iar liderii social-democrați transmit că vor acționa la fel și în alte situații similare. Totodată, până la finalul lunii ianuarie, PSD așteaptă răspunsuri clare din teritoriu privind funcționarea Coaliției și oportunitatea continuării guvernării. Conducerea centrală a trimis deja o scrisoare către toate filialele din țară, solicitând opinii despre activitatea Guvernului și despre măsura în care propunerile social-democraților au fost sau nu luate în considerare de Executiv.

Pe plan extern, atenția publică a fost atrasă și de evenimentele internaționale, precum loviturile armatei americane asupra unor ținte ISIS din Nigeria sau discuția telefonică dintre președintele ucrainean Volodimir Zelenski și Steve Witkoff și Jared Kushner, în cadrul căreia au fost evocate „idei bune” pentru obținerea unei păci durabile.

Urmărește Daily Business pe Google News