- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Turism

Aeroportul din Timisoara a inregistrat cu 12% mai multi pasageri in primele 11 luni din 2009

04 Jan, 14:54 • Redactia DailyBusiness
Aeroportul International Traian Vuia Timisoara a inregistrat in perioada ianuarie - noiembrie 2009 aproape 927.000 de pasageri, cu 12% mai multi comparativ cu cele 11 luni ale anului 2008, potrivit Ministerului Transporturilor.
Aeroportul din Timisoara a inregistrat cu 12% mai multi pasageri in primele 11 luni din 2009

Varful de trafic a fost in luna august cand, prin cea mai importanta poarta aeriana din vestul Romaniei, au trecut 111.751 pasageri, cu aproape 23% mai multi calatori decat in august 2008.

In ceea ce priveste traficul de aeronave, in cele 11 luni ale anului 2009, au aterizat si decolat 11.442 avioane. Aceasta a adus o crestere a miscarilor de aeronave cu 3,15%. Traficul de aeronave a crescut constant incepand cu luna iunie, cea mai mare crestere inregistrandu-se in luna septembrie, cand numarul aeronavelor care au operat pe aeroportul timisorean a fost de 2.345.

In cursul anului trecut, au aparut 7 destinatii de operare noi – Perugia, Cernauti, Valencia, Paris, Bergamo, Treviso, Barcelona – iar pe perioada verii au fost introduse mai multe curse charter spre diferite destinatii de vacanta.

Veniturile totale inregistrate de Aeroportul Traian Vuia Timisoara in cele 11 luni din 2009 au crescut cu 30% fata de perioada similara a anului trecut, inregistrandu-se de asemenea o crestere a cifrei de afaceri de 24% fata de perioada ianuarie-noiembrie 2008.

Din surse proprii ale Aeroportului International Traian Vuia Timisoara, in anul 2009 au fost demarate o serie de lucrari printre care amenajarea punctului de acces la platforma si implementarea unui sistem electronic de gestionare a bagajelor, conectat la o retea internationala.

Din banii alocati de la bugetul de stat s-a amenajat calea de rulare aeronave si s-a extins platforma de stationare aeronave pe directia est, valoarea lucrarilor depasind 19,3 mil. lei, lucrarile fiind finalizate in luna iunie si s-a inceput construirea terminalului sosiri interne non Schengen, al carui termen de finalizare este iunie 2010.

In perioada 17-18 noiembrie aeroportul a fost evaluat de catre o comisie formata din 11 comisari europeni in vederea certificarii aeroportului cu drept de a opera curse non-schenghen, o data cu aderarea Romaniei la acest spatiu, primele evaluari creand premizele indeplinirii standardelor specifice.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Cum utilizăm lanțurile antiderapante și care sunt consecințele utilizării lor necorespunzătoare
Cum utilizăm lanțurile antiderapante și care sunt consecințele utilizării lor necorespunzătoare
Bolojan spune că până miercuri vor fi găsiți responsabilii pentru criza de apă din Prahova și Dâmbovița
Bolojan spune că până miercuri vor fi găsiți responsabilii pentru criza de apă din Prahova și ...
SUA vor ca până în 2027 să transfere Europei responsabilitatea pentru majoritatea capacităților convenționale de apărare ale NATO
SUA vor ca până în 2027 să transfere Europei responsabilitatea pentru majoritatea capacităților ...
Ilie Bolojan: „Soliditatea coaliției va fi testată în momentul în care se va ajunge la vot”
Ilie Bolojan: „Soliditatea coaliției va fi testată în momentul în care se va ajunge la vot”
Bolojan promite reluarea alimentării cu apă în Prahova: „Foarte posibil, din această seară, alimentarea cu apă va începe să fie asigurată”
Bolojan promite reluarea alimentării cu apă în Prahova: „Foarte posibil, din această seară, alimentarea ...
România primește sprijin pentru aderarea la OCDE. Bolojan anunță acorduri strategice cu Ungaria și Austria
România primește sprijin pentru aderarea la OCDE. Bolojan anunță acorduri strategice cu Ungaria și ...
LIVE Bolojan susține vineri o conferință de presă. Raportul privind criza apei, moțiunea de cenzură și sesizarea ÎCCJ la CCR
LIVE Bolojan susține vineri o conferință de presă. Raportul privind criza apei, moțiunea de cenzură ...
Allianz-Țiriac preia Campion Broker și își extinde rețeaua de distribuție la nivel național
Allianz-Țiriac preia Campion Broker și își extinde rețeaua de distribuție la nivel național
ICCJ sesizează CCR privind legea pensiilor magistraților. Modificările, puse sub semnul întrebării
ICCJ sesizează CCR privind legea pensiilor magistraților. Modificările, puse sub semnul întrebării
Raportul Corpului de control despre criza apei de la Paltinu, discutat în ședința de Guvern
Raportul Corpului de control despre criza apei de la Paltinu, discutat în ședința de Guvern
Moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Bolojan a fost depusă la Parlament: „Un cadou” pentru Grindeanu
Moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Bolojan a fost depusă la Parlament: „Un cadou” pentru ...
Al patrulea sondaj pentru alegerile din Capitală. Băluță și Ciucu, la aproape egalitate
Al patrulea sondaj pentru alegerile din Capitală. Băluță și Ciucu, la aproape egalitate
De ce tot mai mulți medici recomandă RMN pentru evaluarea completă a pacienților
De ce tot mai mulți medici recomandă RMN pentru evaluarea completă a pacienților
Val de sesizări pentru scurgeri de gaze în București. Locatarii stau săptămâni fără alimentare după explozia din Rahova
Val de sesizări pentru scurgeri de gaze în București. Locatarii stau săptămâni fără alimentare ...
Horoscop 6 decembrie. Luna în Rac aduce tensiuni în relații și provocări emoționale pentru majoritatea zodiilor
Horoscop 6 decembrie. Luna în Rac aduce tensiuni în relații și provocări emoționale pentru majoritatea ...
Bruxelles, în tensiune maximă. Europa decide cum finanțează Ucraina și cum își protejează propriul viitor
Bruxelles, în tensiune maximă. Europa decide cum finanțează Ucraina și cum își protejează propriul ...
PIB în frână de motor. INS: România crește cu doar 1,4%, susținută aproape exclusiv de investițiile publice
PIB în frână de motor. INS: România crește cu doar 1,4%, susținută aproape exclusiv de investițiile ...
IT-ul pierde teren. Energia fotovoltaică devine noul domeniu cu salarii în creștere și cerere uriașă de specialiști
IT-ul pierde teren. Energia fotovoltaică devine noul domeniu cu salarii în creștere și cerere uriașă ...