- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro

Actionarii Albalact au aprobat listarea la Bursa de Valori

28 Feb, 17:29 • Redactia DailyBusiness
Actionarii producatorului de lactate si branzeturi Albalact Alba Iulia au aprobat listarea companiei la categoria a doua a Bursei de Valori Bucuresti (BVB).
Actionarii Albalact au aprobat listarea la Bursa de Valori

Titlurile Albalact Alba Iulia se tranzactioneaza in prezent la categoria de baza a pietei Rasdaq, sub simbolul ALBZ.

Compania Albalact are un capital social de 65,27 milioane lei, divizat in 652,7 milioane actiuni, cu o valoare nominala de 0,10 lei.

Principalii actionari ai companiei sunt Petru Ciurtin cu 36,16% si Petru Raul Ciurtin cu 16,43%.

Albalact a realizat o cifra de afaceri de 111,75 milioane de lei in primele noua luni din 2007, cu 64,33% mai mare fata de perioada similara din 2006, si un profit net de 5,68 milioane lei, dublu fata de aceeasi perioada de raportare.

Valoarea de piata a companiei este de 332,88 milioane lei (91,08 milioane euro), conform cotatiei de 0,51 lei, stabilita in sedinta din 25 februarie.

In Top 5 pe piata lactatelor din Romania

Conform propriilor estimari, Albalact Alba Iulia este unul dintre primii cinci producatori de lapte si produse lactate din Romania. Infiintata in anul 1971 si transformata in societate comerciala pe actiuni in 1990, Albalact a fost privatizata in 1999.

In prezent, Albalact produce peste 60 de sortimente de lactate sub marcile Fulga, Zuzu si Albalact. Fiecare dintre aceste marci detine cate o treime din valoarea vanzarilor.

In Adunarea Generala a Actionarilor (AGA) din 25 februarie, actionarii Albalact au aprobat, pe langa listarea la Bursa, realizarea unor investitii noi in ferma pe care compania o are in Vaidei (judetul Hunedoara), in asa fel incat productia de lapte la aceasta ferma sa ajunga la 30.000 litri pe zi, de la 12.000 de litri pe zi, cat este in prezent. Actionarii au mai hotarat si dezvoltarea altor ferme agricole, anul acesta.

In plan, constructia sau achizitia unor ferme noi

„Ne gandim la constructia unor ferme noi, dar nu excludem si posibilitatea de a achizitiona ferme deja existente. Nu stim deocamdata la cat se va ridica suma investita, dar vrem sa ajungem la 100.000 de litri colectati zilnic in fermele Albalact”, a declarat Raul Ciurtin, presedintele Albalact.

„Laptele din Romania nu este competitiv din cauza investitiilor destul de slabe in fermele agricole mari. In acelasi timp, insa, si resursele externe sunt limitate, intrucat in UE consumul de lapte a crescut cu pana la 8% in fiecare an, iar preturile au suferit si ele majorari cu pana la 40%”, a adaugat Ciurtin.

Actionarii companiei au mai hotarat, in sedinta de marti, extinderea capacitatii de productie a noii fabrici din Oiejdea cu o sectie de prelucrare branzeturi, avand in vedere ca in acest an, Albalact va intra pe piata branzeturilor cu toate cele trei branduri ale sale – Zuzu, Fulga si Albalact.

In acelasi timp, toata productia de la vechea fabrica din Alba Iulia va fi mutata la Oiejdea, iar vechiul sediu din Alba Iulia va fi valorificat in sectorul imobiliar.

„Intentionam sa vindem acest sediu, dar este posibil sa agreem si asocierea cu un partener pe un proiect real estate, insa numai ca partener pasiv. Subliniez acest lucru, pentru ca Albalact nu se va extinde pe alte domenii de activitate decat lactatele”, a mai spus presedintele Albalact.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Trump susține că un acord pentru încetarea războiului cu Iranul este aproape, în timp ce Teheranul afirmă că „nimic” nu a fost finalizat
Trump susține că un acord pentru încetarea războiului cu Iranul este aproape, în timp ce Teheranul ...
Politico: Discuțiile pentru formarea Guvernului României s-au poticnit
Politico: Discuțiile pentru formarea Guvernului României s-au poticnit
Tomac răspunde PNL după refuzul de a susține Guvernul: „Ați hotărât să mergeți în opoziție. Renunțați la demagogie”
Tomac răspunde PNL după refuzul de a susține Guvernul: „Ați hotărât să mergeți în opoziție. ...
BNR: Decizia Consiliului Concurenţei legată de activitatea bancară pe piaţa monetară are nevoie de clarificări
BNR: Decizia Consiliului Concurenţei legată de activitatea bancară pe piaţa monetară are nevoie ...
PSD: Rămâne cum am stabilit: prim-ministrul demis Ilie Bolojan blochează toată România pentru că a pierdut puterea!
PSD: Rămâne cum am stabilit: prim-ministrul demis Ilie Bolojan blochează toată România pentru că ...
Coface: Insolvențele companiilor cresc la nivel global pe fondul tensiunilor geopolitice și al costurilor ridicate de finanțare
Coface: Insolvențele companiilor cresc la nivel global pe fondul tensiunilor geopolitice și al costurilor ...
Iranul susține că a închis Strâmtoarea Ormuz și avertizează SUA cu o escaladare majoră a conflictului
Iranul susține că a închis Strâmtoarea Ormuz și avertizează SUA cu o escaladare majoră a conflictului
Alexandru Nazare participă la reuniunile Eurogrup, BEI și ECOFIN la Luxemburg. Discuții despre deficit, investiții și fonduri europene
Alexandru Nazare participă la reuniunile Eurogrup, BEI și ECOFIN la Luxemburg. Discuții despre deficit, ...
Violențele anti-imigrație paralizează Belfastul: tunuri cu apă pe străzi, locuințe incendiate
Violențele anti-imigrație paralizează Belfastul: tunuri cu apă pe străzi, locuințe incendiate
Dosarul „10 August”: pronunţare amânată în procesul foştilor şefi ai Jandarmeriei
Dosarul „10 August”: pronunţare amânată în procesul foştilor şefi ai Jandarmeriei
Cupa Mondială FIFA 2026: Trei țări gazdă, 16 stadioane și cel mai amplu turneu din istorie
Cupa Mondială FIFA 2026: Trei țări gazdă, 16 stadioane și cel mai amplu turneu din istorie
Iulian Stanciu a vândut integral participația din eMAG către Prosus
Iulian Stanciu a vândut integral participația din eMAG către Prosus
BCE se pregătește să majoreze dobânda pentru prima dată după 2023, din cauza accelerării inflației în zona euro
BCE se pregătește să majoreze dobânda pentru prima dată după 2023, din cauza accelerării inflației ...
BVB deschide în creștere ședința de joi, BET urcă – 0,27% în debutul tranzacțiilor
BVB deschide în creștere ședința de joi, BET urcă – 0,27% în debutul tranzacțiilor