- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Economie

OMV nu va participa la oferta publica secundara pentru vanzarea a 9,8% din actiunile Petrom

27 Apr, 09:35 • Redactia DailyBusiness
OMV nu va participa la oferta publica secundara prin care statul roman va vinde la Bursa de Valori Bucuresti (BVB) 9,84% din actiunile OMV Petrom, a anuntat marti grupul austriac, potrivit Mediafax.
OMV nu va participa la oferta publica secundara pentru vanzarea a 9,8% din actiunile Petrom

OMV detine 51% din compania romaneasca si implicit controlul OMV Petrom, iar o majorare a participatiei nu ar modifica nivelul de influenta asupra acesteia, arata grupul intr-un comunicat.

„Investitia la Petrom s-a dovedit un succes si suntem multumiti, dar am decis sa nu facem o oferta pentru participatia de 9,84% care va fi vanduta prin oferta secundara”, a declarat Gerhard Roiss, director general si presedinte al consiliului de administratie al OMV.

El a aratat ca Petrom este intr-o situatie excelenta si o investitie foarte atractiva.

Oferta publica secundara va creste atractivitatea titlurilor OMV Petrom prin majorarea semnificativa a volumului de actiuni tranzactionate liber la BVB, potrivit comunicatului.

Pachetul pe care statul vrea sa-l vanda este evaluat pe bursa la circa 600 milioane de euro.

Ministerul Economiei a selectat la inceputul lunii aprilie un consortiu condus de banca de investitii Renaissance Capital pentru a intermedia oferta de vanzare a actiunilor Petrom.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
România preia președinția SEECP și mizează pe infrastructură, conectivitate și extinderea UE în Europa de Sud-Est
România preia președinția SEECP și mizează pe infrastructură, conectivitate și extinderea UE în ...
Călin Georgescu cere declanșarea procedurii de suspendare a președintelui Nicușor Dan; demersul este susținut și de George Simion
Călin Georgescu cere declanșarea procedurii de suspendare a președintelui Nicușor Dan; demersul este ...
Programul Rabla 2026: buget majorat la 300 mil. lei și criterii noi de eligibilitate pentru autovehicule
Programul Rabla 2026: buget majorat la 300 mil. lei și criterii noi de eligibilitate pentru autovehicule
INS: Deficitul comercial al României s-a redus cu 7% în primele patru luni din 2026, pe fondul creșterii exporturilor și al temperării importurilor
INS: Deficitul comercial al României s-a redus cu 7% în primele patru luni din 2026, pe fondul creșterii ...
CNSP majorează prognoza de inflație pentru 2026 la 7,9%, pe fondul scumpirii energiei și al tensiunilor din Orientul Mijlociu
CNSP majorează prognoza de inflație pentru 2026 la 7,9%, pe fondul scumpirii energiei și al tensiunilor ...
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată de OIF
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată ...
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție de 65 mil. euro
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție ...
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți pe zi în România
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți ...
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ocupate
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ...
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari în următorii 10 ani
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari ...