- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro

Romania a fost inclusa intr-un nou traseu rutier european, Via Carpatia

22 Oct, 15:57 • Redactia DailyBusiness
Reprezentantii ministerelor Transporturilor din sapte tari europene au semnat, vineri, in Polonia, o declaratie prin care un nou traseu rutier european va fi extins in Romania, Bulgaria si Grecia, realizandu-se astfel o legatura intre Marea Baltica si Marea Neagra.
Romania a fost inclusa intr-un nou traseu rutier european, Via Carpatia

Traseul va incepe in Lituania, la Kaunas, iar apoi se continua in Polonia, pe ruta Bialystok – Lublin – Rzeszow, in Slovacia la Presov – Koszice si in Ungaria prin Miskolc – Debrecen, potrivit Mediafax.

Pe teritoriul Romaniei traseul va avea doua directii, una spre portul Constanta, pe ruta Oradea – Arad – Timisoara – Lugoj – Deva – Sibiu – Pitesti – Bucuresti – Constanta si una spre frontiera romano-bulgara la viitorul pod peste Dunare de la Calafat-Vidin, pe ruta Oradea – Arad – Timisoara – Lugoj – Drobeta Turnu Severin – Vinju Mare – Calafat, care are posibilitatea prelungirii proiectului Via Carpatia spre frontiera sudica a Uniunii Europene.

Proiectul Via Carpatia a fost aprobat in 2006, cand ministrii de transport din din Polonia, Lituania, Slovacia si Ungaria au semnat o declaratie comuna pentru extinderea retelei trans-europene de transport prin crearea unei rute mai scurte de-a lungul axei nord-sud care va conecta cele patru state.

Astfel, traseul Via Carpatia va face legatura intre Lituania, Polonia, Slovacia, Ungaria, Romania, Bulgaria si Grecia.

„Consider ca un aspect deloc de neglijat este acela ca in dezvoltarea viitoare a proiectului Via Carpatia se impun demersuri comune ale partilor implicate ca, pe langa promovarea in comun a acestui proiect in reteaua centrala TEN-T, sa fie intreprinse demersuri de identificare a unor noi legaturi de interconectare dintre proiectul Via Carpatia si proiecte prioritare de transport ale unor state europene si asiatice”, a precizat in mesajul transmis Conferintei interministeriale, ministrul Transporturilor, Anca Boagiu.

Romania a fost reprezentata la conferinta de secretarul de stat, Eusebiu Pistru.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Călin Georgescu cere declanșarea procedurii de suspendare a președintelui Nicușor Dan; demersul este susținut și de George Simion
Călin Georgescu cere declanșarea procedurii de suspendare a președintelui Nicușor Dan; demersul este ...
Programul Rabla 2026: buget majorat la 300 mil. lei și criterii noi de eligibilitate pentru autovehicule
Programul Rabla 2026: buget majorat la 300 mil. lei și criterii noi de eligibilitate pentru autovehicule
INS: Deficitul comercial al României s-a redus cu 7% în primele patru luni din 2026, pe fondul creșterii exporturilor și al temperării importurilor
INS: Deficitul comercial al României s-a redus cu 7% în primele patru luni din 2026, pe fondul creșterii ...
CNSP majorează prognoza de inflație pentru 2026 la 7,9%, pe fondul scumpirii energiei și al tensiunilor din Orientul Mijlociu
CNSP majorează prognoza de inflație pentru 2026 la 7,9%, pe fondul scumpirii energiei și al tensiunilor ...
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată de OIF
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată ...
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție de 65 mil. euro
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție ...
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți pe zi în România
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți ...
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ocupate
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ...
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari în următorii 10 ani
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari ...
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima organizată a devenit un actor global”
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima ...
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea Britanie
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea ...