- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Economie

Alum Tulcea: profit de 21,4 mil. euro la 9 luni

03 Nov, 15:33 • Redactia DailyBusiness
Producatorul de alumina Alum Tulcea, detinut de Alro Slatina, a inregistrat in primele noua luni ale anului un profit net de 6,05 mil. euro (21,4 mil. lei), comparativ cu pierderi de 21,4 mil. euro (77,6 mil. lei) in perioada similara a anului trecut, potrivit datelor publicate pe RASDAQ.
Alum Tulcea: profit de 21,4 mil. euro la 9 luni

Compania a realizat in perioada ianuarie-septembrie o cifra de afaceri de 122,7 mil. euro (434,3 mil. lei), de peste doua ori mai mare decat in aceeasi perioada a lui 2005.

Afacerile totale ale Alum in 2005 au fost de 72,5 mil. euro.

Cresterea cifrei de afaceri a fost determinata de cresterea productiei fizice vandute cu circa 10%, pana la 425.000 de tone.

Alum Tulcea este principalul furnizor de materie prima pentru producatorul de alumina Alro Slatina, care a inregistrat, de asemenea, o crestere spectaculoasa a afacerilor in acest an. Aceasta s-a datorat, in primul rand, cresterii pretului aluminiului pe piata internationala.

Pretul aluminiului pe piata internationala a crescut de la 1.600 de dolari pe tona in ianuarie la un maxim de 3.000 de dolari pe tona in luna mai, stabilizandu-se ulterior la curca 2.500-2.800 de dolari. Cererea pentru aluminiu se mentine ridicata, depasind nivelul ofertei generata de capacitatile de productie existente.

In aceste conditii, Alro si-a majorat productia, pana aproape de capacitatea maxima, iar Alum a livrat cantitati mai mari de materie prima catre Alro.

Alro a preluat pachetul majoritar de actiuni al Alum in septembrie 2005 si detine in prezent circa 92% din actiunile companiei. Cele doua companii au demarat demersurile de fuziune.

Alro urmeaza sa contribuie cu circa 90 de milioane de euro in cadrul unei majorari de capital la Alum, aprobata de catre actionari in luna aprilie a acestui an. Banii vor fi utilizati pentru realizarea investitiilor planificate pentru retehnologizare si pentru programe de protectie a mediului.

Investitiile programate de Alro la Alum vizeaza majorarea capacitatii de productie la 1 milion de tone pe an, in conditiile in care si Alro vizeaza in urmatorii ani o dublare a capacitatii de productie, la 520.000 de tone pe an, prin constructia unei fabrici noi.

Actiunile Alum Tulcea sunt listate pe RASDAQ, ultimul pret de tranzactionare al acestora fiind de 6,5 lei/actiune. Capitalizarea bursiera a companiei este de circa 50 de milioane de euro.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Călin Georgescu cere declanșarea procedurii de suspendare a președintelui Nicușor Dan; demersul este susținut și de George Simion
Călin Georgescu cere declanșarea procedurii de suspendare a președintelui Nicușor Dan; demersul este ...
Programul Rabla 2026: buget majorat la 300 mil. lei și criterii noi de eligibilitate pentru autovehicule
Programul Rabla 2026: buget majorat la 300 mil. lei și criterii noi de eligibilitate pentru autovehicule
INS: Deficitul comercial al României s-a redus cu 7% în primele patru luni din 2026, pe fondul creșterii exporturilor și al temperării importurilor
INS: Deficitul comercial al României s-a redus cu 7% în primele patru luni din 2026, pe fondul creșterii ...
CNSP majorează prognoza de inflație pentru 2026 la 7,9%, pe fondul scumpirii energiei și al tensiunilor din Orientul Mijlociu
CNSP majorează prognoza de inflație pentru 2026 la 7,9%, pe fondul scumpirii energiei și al tensiunilor ...
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată de OIF
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată ...
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție de 65 mil. euro
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție ...
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți pe zi în România
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți ...
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ocupate
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ...
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari în următorii 10 ani
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari ...
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima organizată a devenit un actor global”
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima ...
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea Britanie
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea ...