- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Finante-Banci

Bancile isi iau liber pe 1 Decembrie, cu mici exceptii

30 Nov, 00:03 • adrian.mihaltianu
Bancile locale vor avea sucursalele inchise joi, 1 Decembrie, cu ocazia Zilei Nationale a Romaniei. Insa o parte dintre acestea vor tine cateva unitati deschise pentru public, respectiv pe cele aflate in centrele comerciale, statiuni turistice sau aeroporturi, au spus pentru DailyBusiness.ro reprezentantii institutiilor financiare.
Bancile isi iau liber pe 1 Decembrie, cu mici exceptii

„Avand in vedere ca 1 Decembrie este sarbatoare legala, unitatile BRD nu vor avea program de lucru in aceasta zi. Exceptii fac agentiile situate in mari magazine si mall-uri care vor avea program normal (mai putin agentia Jolie Ville )”, au de declarat reprezentantii [b]BRD-Groupe Societe Generale[/b].

Conform acestora, agentia Mercur Mall Ploiesti va avea program intre orele 9:00-13:00. De asemenea, vor fi deschise publicului unitatile din Poiana Brasov (10:00-16:00), Bran (9:00-17:00), Sinaia (9:00-13:00), in timp ce ghiseul Visa Tax din Aeroportul Henri Coanda are program non stop.

Toate sucursalele, agentiile sau punctele de lucru ale [b]Credit Europe Bank Romania[/b] vor fi inchise pe data de 1 Decembrie, cu exceptia unitatilor din centrele comerciale: Afi Cotroceni, Plaza Mall, Mall Vitan, Carrefour Militari, Galeria Real Pallady (aceste agentii vor avea program intre orele 12:00-20:00), Piata Unirii, City Mall Constanta, Iulius Mall Timisoara, Iulius Mall Iasi si Atrium Arad (program intre orele 10:00-18:00).

„Majoritatea unitatilor [b]Bancii Transilvania[/b] nu vor avea program cu publicul in data de 1 Decembrie. Exceptie fac locatiile BT din spatiile comerciale, iar intervalul orar in care vor fi deschise va fi corelat cu cel al centrului comercial respectiv”, au mentionat oficialii bancii.

[b]Raiffeisen Bank[/b] a anuntat ca ziua de 1 Decembrie este zi nelucratoare in unitatile bancii, cu exceptia unitatilor din cadrul hypermarket-urilor si a mall-urilor.
[img=2291]Raiffeisen Bank[/img]

Unitatile Raiffeisen Bank care functioneaza in incinta hypermarket-ului Selgros sunt deschise publicului intre orele 8.00 – 20.00. [i]Vezi tabelul atasat[/i] cu programul agentiilor din hypermarket-uri si mall-uri.

La randul lor, reprezentantii [b]Alpha Bank[/b] au spus ca „vor fi deschise doar unitatile Alpha Point, care vor avea program in functie de programul centrelor comerciale. Celelalte sucursale si agentii ale bancii nu vor lucra cu publicul pe 1 Decembrie”.

De asemenea, [b]Garanti Bank[/b] va avea deschise agentiile din Baneasa Shopping Center si din Sun Plaza. Programul este cel al celor doua mall-uri din Capitala.

[b]Banca Comerciala Feroviara[/b] va avea deschisa o singura agentie din cele 17 in total. Este vorba despre agentia Arad Atrium, care se afla in incinta mall-ului Atrium din Arad, programul de lucru cu publicul fiind intre orele 10.00 – 22.00.

Ce mai mare banca de pe piata, [b]Banca Comerciala Romana (BCR)[/b] a anuntat ca unitatile teritoriale retail si centrele de afaceri corporate nu vor avea program cu publicul in ziua de 1 Decembrie.
 
„BCR le recomanda clientilor [i]sa-si programeze din timp toate operatiunile bancare[/i] pe care trebuie sa le efectueze in aceasta perioada, functie de programul bancii”, a declarat Cornel Cojocaru, directorul executiv al directiei de comunicare, BCR.
 
El a mai spus ca va fi asigurata alimentarea cu cash a bancomatelor (ATM), a automatelor de schimb valutar (ASV) si a masinilor multifunctionale (MFM).

In acelasi timp, de Ziua Nationala a Romaniei, [b]vor fi inchise toate unitatile urmatoarelor banci[/b]: CEC Bank, Bank Leumi Romania, Banca Italo Romena, Libra Internet Bank, Millennium Bank, Banca Comerciala Carpatica (BCC), Intesa Sanpaolo Bank, Romanian International Bank (RIB), MKB Nextebank, Banca Romaneasca, RBS Romania, ATE Bank Romania, ProCredit
Bank, ING Bank, Citibank, Piraeus Bank.

[i]Chiar daca cele mai multe agentii vor fi inchise, clientii bancilor pot face plati cu cardul la comercianti si pot utiliza bancomatele (ATM), serviciul de internet banking sau call center-ul.[/i]

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
România preia președinția SEECP și mizează pe infrastructură, conectivitate și extinderea UE în Europa de Sud-Est
România preia președinția SEECP și mizează pe infrastructură, conectivitate și extinderea UE în ...
Călin Georgescu cere declanșarea procedurii de suspendare a președintelui Nicușor Dan; demersul este susținut și de George Simion
Călin Georgescu cere declanșarea procedurii de suspendare a președintelui Nicușor Dan; demersul este ...
Programul Rabla 2026: buget majorat la 300 mil. lei și criterii noi de eligibilitate pentru autovehicule
Programul Rabla 2026: buget majorat la 300 mil. lei și criterii noi de eligibilitate pentru autovehicule
INS: Deficitul comercial al României s-a redus cu 7% în primele patru luni din 2026, pe fondul creșterii exporturilor și al temperării importurilor
INS: Deficitul comercial al României s-a redus cu 7% în primele patru luni din 2026, pe fondul creșterii ...
CNSP majorează prognoza de inflație pentru 2026 la 7,9%, pe fondul scumpirii energiei și al tensiunilor din Orientul Mijlociu
CNSP majorează prognoza de inflație pentru 2026 la 7,9%, pe fondul scumpirii energiei și al tensiunilor ...
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată de OIF
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată ...
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție de 65 mil. euro
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție ...
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți pe zi în România
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți ...
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ocupate
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ...
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari în următorii 10 ani
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari ...