- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Internet/New Media

Profit net de 1,58 mld. $ pentru Apple in T1 fiscal

23 Jan, 10:30 • Redactia DailyBusiness
Compania americana Apple Inc. a afisat un profit net de 1,58 miliarde dolari in primul trimestru al anului fiscal 2007-2008 incheiat pe 31 decembrie, insa estimarile companiei privind rezultatele pentru al doilea trimestru sunt sub estimarilor analistilor de pe Wall Street.
Profit net de 1,58 mld. $ pentru Apple in T1 fiscal

Profitul net pentru primul trimestru a fost de 1,58 miliarde dolari, sau 1,76 dolari pe actiune, fata de 1 miliard de dolari, sau 1,14 dolari pe actiune, in aceeasi perioada a anului precedent, conform BBC News.

Venitul a fost de 9,6 miliarde dolari, in crestere cu 35% fata de cele 7,12 miliarde dolari inregistrate in urma cu un an.

Cifrele pe primul trimestru au fost peste estimarile analistilor de pe Wall Street, de 1,61 dolari pe actiune, in timp ce venitul a fost cu 100 de milioane dolari peste media estimarilor analistilor.

Apple, cunoscuta pentru prudenta sa in ce priveste estimarile financiare, a anuntat ca mizeaza pe castiguri pentru al doilea trimestru de circa 94 centi pe actiune, fata de estimarile analistilor de 1,08 dolari pe actiune si un venit de 6,8 miliarde dolari, fata de estimarile analistilor de 7 miliarde dolari.

Apple se asteapta ca marja profitului brut sa scada la 32%, de la 34,7% in primul trimestru, din cauza reducerii vanzarilor de software si venitului total in scadere.

Livrarile companiei Apple in perioada primului trimestru fiscal pentru produsele gamei iPod au fost de 22,1 milioane unitati, in crestere cu 5% fata de anul trecut, dar sub asteaptarile analistilor ce estimasera 22,4-25 milioane de unitati.

Vanzarile pentru produsele iPhone au fost de 2,3 milioane unitati, in consens cu majoritatea estimarilor facute de analistii de pe Wall Street.

Compania a livrat in trimestrul incheiat 2,3 milioane de computere Mac, in crestere cu 44% fata de aceeasi perioada a anului precedent.

Cresterile inregistrate de companie ar putea incetini in cazul in care economia din SUA intra in recesiune, a declarat Tim Bajarin, directorul companiei de consultanta Creative Strategies.

„In prezent, consumatorii sunt ingrijorati de soarta economiei. Sunt foarte retinuti in a face cheltuieli care nu se incadreaza in cele de zi cu zi”, a explicat Bajarin.

Cu toate astea, anumiti analisti au afirmat ca Apple ar putea face fata unei recesiuni mai bine decat concurenta de pe piata, datorita succesului inregistrat de produsele iPod si iPhone.

„Avand in vedere gama de produse oferita de Apple, nu cred ca firma va fi afectata in vreun fel. Produsele Apple se vand in continuare puternic si, chiar in cazul unei reduceri a cheltuielilor din partea consumatorilor, compania tot va continua sa inregistreze o crestere robusta”, a declarat Ted Parrish, analistul firmei Henssler Equity Fund, ce administreaza actiunile Apple.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
BNR: Decizia Consiliului Concurenţei legată de activitatea bancară pe piaţa monetară are nevoie de clarificări
BNR: Decizia Consiliului Concurenţei legată de activitatea bancară pe piaţa monetară are nevoie ...
PSD: Rămâne cum am stabilit: prim-ministrul demis Ilie Bolojan blochează toată România pentru că a pierdut puterea!
PSD: Rămâne cum am stabilit: prim-ministrul demis Ilie Bolojan blochează toată România pentru că ...
Coface: Insolvențele companiilor cresc la nivel global pe fondul tensiunilor geopolitice și al costurilor ridicate de finanțare
Coface: Insolvențele companiilor cresc la nivel global pe fondul tensiunilor geopolitice și al costurilor ...
Iranul susține că a închis Strâmtoarea Ormuz și avertizează SUA cu o escaladare majoră a conflictului
Iranul susține că a închis Strâmtoarea Ormuz și avertizează SUA cu o escaladare majoră a conflictului
Alexandru Nazare participă la reuniunile Eurogrup, BEI și ECOFIN la Luxemburg. Discuții despre deficit, investiții și fonduri europene
Alexandru Nazare participă la reuniunile Eurogrup, BEI și ECOFIN la Luxemburg. Discuții despre deficit, ...
Violențele anti-imigrație paralizează Belfastul: tunuri cu apă pe străzi, locuințe incendiate
Violențele anti-imigrație paralizează Belfastul: tunuri cu apă pe străzi, locuințe incendiate
Dosarul „10 August”: pronunţare amânată în procesul foştilor şefi ai Jandarmeriei
Dosarul „10 August”: pronunţare amânată în procesul foştilor şefi ai Jandarmeriei
Cupa Mondială FIFA 2026: Trei țări gazdă, 16 stadioane și cel mai amplu turneu din istorie
Cupa Mondială FIFA 2026: Trei țări gazdă, 16 stadioane și cel mai amplu turneu din istorie
Iulian Stanciu a vândut integral participația din eMAG către Prosus
Iulian Stanciu a vândut integral participația din eMAG către Prosus
BCE se pregătește să majoreze dobânda pentru prima dată după 2023, din cauza accelerării inflației în zona euro
BCE se pregătește să majoreze dobânda pentru prima dată după 2023, din cauza accelerării inflației ...
BVB deschide în creștere ședința de joi, BET urcă – 0,27% în debutul tranzacțiilor
BVB deschide în creștere ședința de joi, BET urcă – 0,27% în debutul tranzacțiilor
Inflația din SUA depășește 4% pentru prima dată în ultimii trei ani
Inflația din SUA depășește 4% pentru prima dată în ultimii trei ani
PNL nu susţine Guvernul Tomac
PNL nu susţine Guvernul Tomac
Eugen Tomac: „Guvernul propus va fi format din profesioniști și va urmări stabilitatea economică și menținerea direcției prooccidentale”
Eugen Tomac: „Guvernul propus va fi format din profesioniști și va urmări stabilitatea economică ...
Iranul atacă baze americane din Bahrain, Kuweit și Iordania după lovituri ale SUA asupra unor obiective militare din Teheran
Iranul atacă baze americane din Bahrain, Kuweit și Iordania după lovituri ale SUA asupra unor obiective ...