- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Real Estate

Oferta de apartamente vechi a crescut cu 4% in septembrie

07 Oct, 10:02 • Redactia DailyBusiness
Numarul de apartamente vechi scoase la vanzare in Capitala a crescut cu 4% in septembrie, potrivit unui raport al AnunturiParticulari.ro.
Oferta de apartamente vechi a crescut cu 4% in septembrie

Ultimul raport de monitorizare imobiliara realizat de AnunturiParticulari.ro pentru luna septembrie indica o crestere de pret pe segmentul apartamentelor de 3, respectiv 4 camere, si stagnare pentru apartamentele cu numar inferior de camere.

In luna septembrie, o garsoniera a fost cotata in medie la un pret de 40.000 de euro, exact acelasi cu cel de luna precedenta. Fata de aceeasi perioda de acum un an se observa o scadere de 15% a pretului.

Pretul mediu solicitat pentru apartamentele de 2 camere a fost de 62.000 de euro, cu doar 1% mai redus fata de luna august. Raportat la septembrie 2009 acesta este mai redus cu 11%.

Pentru apartamentele de 3 camere s-a inregistrat o crestere a pretului de 2% fata de luna precedenta, in medie fiind solicitat un pret de 86.500 de euro.

Cele mai dinamice au fost apartamentele cu 4 camere, unde s-a inregistrat o crestere de 3% fata de august, acestea fiind scoase la vanzare la un pret mediu de 107.500 de euro. Fata de aceeasi perioada de anul trecut, pretul a scazut cu 7% .

Conform AnunturiParticulari.ro, per total, numarul de oferte nou aparute in luna septembrie a crescut cu 4%. Numarul garsonierelor s-a apreciat cu 4%, iar numarul de apartamente de 2 camere cu 1%. Oferta de apartamente cu 3 camere a crescut cu 6%, iar cea de 4 camere cu 12%.

Fata de aceeasi perioada a anului trecut s-a inregistrat o scadere de 0,5% a stocului de apartamente nou aparute.

Desi suntem intr-o perioada economica dificila, se resimte inca optimismul exagerat al proprietarilor. De vreme ce preturile au cunoscut usoare cresteri, concluzia imediata este ca nu intarzie sa apara nici speranta ca vor fi clienti dispusi sa ofere sumele solicitate. In realitate insa pretul de tranzactionare ajunge sa fie mult sub cel solicitat initial, deci asa zisa crestere nu se concretizeaza, spun reprezentantii portalului.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Aquila raportează venituri record de 3,5 miliarde lei în 2025, în creștere cu 18%, în pofida presiunilor fiscale și a costurilor ridicate
Aquila raportează venituri record de 3,5 miliarde lei în 2025, în creștere cu 18%, în pofida presiunilor ...
Alertă în Tulcea după detectarea unei drone lângă graniță. MApN: Aparatul nu a intrat în spațiul aerian românesc
Alertă în Tulcea după detectarea unei drone lângă graniță. MApN: Aparatul nu a intrat în spațiul ...
Nicușor Dan a promulgat legea privind pensiile magistraților, după publicarea deciziei CCR în Monitorul Oficial
Nicușor Dan a promulgat legea privind pensiile magistraților, după publicarea deciziei CCR în Monitorul ...
Guvernul discută măsuri pentru reducerea riscului de neplată a accizelor și TVA la produse energetice. Plafon de 18.000 lei/an pentru cheltuielile prefecților în 2026
Guvernul discută măsuri pentru reducerea riscului de neplată a accizelor și TVA la produse energetice. ...
De ce pompele de căldură hibride sunt alegerea ideală pentru confort și economii pe termen lung?
De ce pompele de căldură hibride sunt alegerea ideală pentru confort și economii pe termen lung?
CCR aprobă reforma pensiilor magistraților. Pensiile plafonate la 70% din ultimul salariu și vârsta de pensionare urcată la 65 de ani
CCR aprobă reforma pensiilor magistraților. Pensiile plafonate la 70% din ultimul salariu și vârsta ...
Traian Băsescu: Nicușor Dan nu poate face mai mult decât să țină coaliția la aceeași masă
Traian Băsescu: Nicușor Dan nu poate face mai mult decât să țină coaliția la aceeași masă
Bolojan răspunde criticilor PSD: „Mi-am respectat mandatul și programul de guvernare”
Bolojan răspunde criticilor PSD: „Mi-am respectat mandatul și programul de guvernare”
PSD răspunde PNL: Consultarea internă nu înseamnă retragerea sprijinului pentru Bolojan
PSD răspunde PNL: Consultarea internă nu înseamnă retragerea sprijinului pentru Bolojan
Primarul Bucureștiului anunță controale și majorarea chiriei locuințelor „convenabile”
Primarul Bucureștiului anunță controale și majorarea chiriei locuințelor „convenabile”
Vienna Insurance Group depășește pragul de un milion de cazuri de asistență
Vienna Insurance Group depășește pragul de un milion de cazuri de asistență
Groenlanda limitează achizițiile imobiliare de către investitorii străini, pe fondul interesului american
Groenlanda limitează achizițiile imobiliare de către investitorii străini, pe fondul interesului ...
Comisia Europeană lansează o nouă agendă antiterorism și propune norme mai dure împotriva traficului de arme
Comisia Europeană lansează o nouă agendă antiterorism și propune norme mai dure împotriva traficului ...
Ilie Bolojan – întrevedere cu șefa Comisiei Europene. Solicitările privind cererile 3 și 4 din PNRR vor fi analizate
Ilie Bolojan – întrevedere cu șefa Comisiei Europene. Solicitările privind cererile 3 și 4 ...
Cushman & Wakefield Echinox: Centrele comerciale din afara Capitalei au atras aproape 40% din investițiile imobiliare din 2025
Cushman & Wakefield Echinox: Centrele comerciale din afara Capitalei au atras aproape 40% din investițiile ...
Mesaj ferm de la Varșovia: Polonia rămâne loială SUA, dar cere respect și garanții clare de securitate
Mesaj ferm de la Varșovia: Polonia rămâne loială SUA, dar cere respect și garanții clare de securitate
EY România: Peste 3 milioane de români au emigrat temporar în două decenii. Creșterea imigrației începe să redeseneze piața muncii
EY România: Peste 3 milioane de români au emigrat temporar în două decenii. Creșterea imigrației ...
Grupul Allianz raportează un profit operațional record de 17,4 mld. euro în 2025. Veniturile au urcat la 186,9 mld. euro
Grupul Allianz raportează un profit operațional record de 17,4 mld. euro în 2025. Veniturile au urcat ...