- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Real Estate

Winmarkt, profit net de 3 milioane de euro in 2010

14 Apr, 17:05 • Redactia DailyBusiness
Lantul de centre comerciale Winmarkt a inregistrat anul trecut un profit net de 3 milioane de euro, potrivit companiei. De asemenea, profit operational inainte de dobanzi, taxe, depreciere si amortizari (EBITDA) a fost de 10,03 milioane de euro.
Winmarkt, profit net de 3 milioane de euro in 2010

Pentru 2011 strategia Winmarkt e focalizata pe continuarea introducerii de ancore alimentare internationale, pe consolidarea parteneriatului in sectorul electrocasnicelor si pe atragerea de noi branduri internationale in locatiile principale ale retelei.

Este prevazuta si vanzarea a 2 proprietati (centrul comercial Oltul din Slatina si cladirea de birouri Junior din Ploiesti) si achizitia unei cladiri de birouri in Bucuresti, care va deveni sediul central al companiei.

Pe de alta parte sunt programate investitii de circa 5 milioane euro – unele deja in curs de desfasurare – in modernizarea anumitor centre comerciale Winmarkt, buget prevazut pana la sfarsitul anului 2012.

Achizitionata in aprilie 2008 de compania italiana Immobiliare Grande Distribuzione (IGD), Winmarkt are un portofoliu format din 15 centre comerciale si o cladire de birouri, in 13 orase.

IGD este o companie listata la bursa din Milano, unul dintre cei mai activi jucatori de pe piata de real estate din Italia, cu o valoare a activelor de 1,804 miliarde de euro, conform ultimei evaluari realizate la sfarsitul anului 2010.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
România preia președinția SEECP și mizează pe infrastructură, conectivitate și extinderea UE în Europa de Sud-Est
România preia președinția SEECP și mizează pe infrastructură, conectivitate și extinderea UE în ...
Călin Georgescu cere declanșarea procedurii de suspendare a președintelui Nicușor Dan; demersul este susținut și de George Simion
Călin Georgescu cere declanșarea procedurii de suspendare a președintelui Nicușor Dan; demersul este ...
Programul Rabla 2026: buget majorat la 300 mil. lei și criterii noi de eligibilitate pentru autovehicule
Programul Rabla 2026: buget majorat la 300 mil. lei și criterii noi de eligibilitate pentru autovehicule
INS: Deficitul comercial al României s-a redus cu 7% în primele patru luni din 2026, pe fondul creșterii exporturilor și al temperării importurilor
INS: Deficitul comercial al României s-a redus cu 7% în primele patru luni din 2026, pe fondul creșterii ...
CNSP majorează prognoza de inflație pentru 2026 la 7,9%, pe fondul scumpirii energiei și al tensiunilor din Orientul Mijlociu
CNSP majorează prognoza de inflație pentru 2026 la 7,9%, pe fondul scumpirii energiei și al tensiunilor ...
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată de OIF
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată ...
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție de 65 mil. euro
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție ...
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți pe zi în România
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți ...
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ocupate
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ...
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari în următorii 10 ani
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari ...