- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Finante-Banci

Actionarii Carpatica au aprobat majorarea capitalului cu 62,25 mil. lei, sub valoarea programata

15 Mar, 18:24 • Redactia DailyBusiness
Actionarii Bancii Comerciale Carpatica (BCC) au aprobat, sambata, majorarea capitalului social cu 62,25 milioane lei (15,22 milioane euro), la 290,32 milioane de lei, prin aport de numerar, sub valoarea programata a operatiunii, de 103,45 milioane de lei.
Actionarii Carpatica au aprobat majorarea capitalului cu 62,25 mil. lei, sub valoarea programata

Conducerea bancii propusese actionarilor un aport in numerar de 103,455 milioane de lei, astfel ca nivelul capitalului ar fi urmat sa urce de la valoarea prezenta de 228,07 milioane lei la 331,5 milioane de lei, potrivit Mediafax.

„Motivul capitalizarii consta in capitalizarea bancii pentru a asigura o rezistenta mai buna la socurile macroeconomice si sistemice si a sustine liniile de afaceri ale bancii”, se arata intr-un comunicat al bancii transmis luni Bursei de Valori Bucuresti.

Operatiunea va fi realizata prin emisiunea a 622,5 milioane de actiuni la un pret de emisiune egal cu valoarea nominala, de 0,1 lei pe titlu. Fiecare actionar va putea subscrie 27,29 de actiuni nou emise la fiecare 100 de titluri detinute, in intervalul 5 aprilie – 21 mai 2010.

Ilie Carabulea este cel mai mare actionar al bancii, cu o detinere de 36,45% din actiuni, in timp ce Alin Albu are o participatie de 10%.

Carpatica a trecut pe pierdere in 2009, cu un rezultat negativ de 19,36 milioane lei, dupa ce in primele noua luni a raportat un profit de 5,8 milioane lei, iar in 2008 a inregistrat un castig de 801.922 lei.

Activele bancii au crescut fata de 2008 cu 55,89%, atingand la 3,56 miliarde lei la finele anului trecut.

Actiunile institutiei de credit au castigat 4% in sedinta de vineri, pretul urcand la 0,104 lei pe unitate, iar la aceasta cotatie capitalizarea bancii se ridica la 237,19 milioane de lei.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Călin Georgescu cere declanșarea procedurii de suspendare a președintelui Nicușor Dan; demersul este susținut și de George Simion
Călin Georgescu cere declanșarea procedurii de suspendare a președintelui Nicușor Dan; demersul este ...
Programul Rabla 2026: buget majorat la 300 mil. lei și criterii noi de eligibilitate pentru autovehicule
Programul Rabla 2026: buget majorat la 300 mil. lei și criterii noi de eligibilitate pentru autovehicule
INS: Deficitul comercial al României s-a redus cu 7% în primele patru luni din 2026, pe fondul creșterii exporturilor și al temperării importurilor
INS: Deficitul comercial al României s-a redus cu 7% în primele patru luni din 2026, pe fondul creșterii ...
CNSP majorează prognoza de inflație pentru 2026 la 7,9%, pe fondul scumpirii energiei și al tensiunilor din Orientul Mijlociu
CNSP majorează prognoza de inflație pentru 2026 la 7,9%, pe fondul scumpirii energiei și al tensiunilor ...
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată de OIF
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată ...
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție de 65 mil. euro
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție ...
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți pe zi în România
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți ...
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ocupate
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ...
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari în următorii 10 ani
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari ...
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima organizată a devenit un actor global”
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima ...
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea Britanie
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea ...