- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri politică

Alegerile pentru Primăria Capitalei aprind spiritele în Coaliție. PSD amenință cu ruperea alianței dacă PNL și USR merg împreună

25 Aug, 17:37 • Bugiu ⁠Ana Maria
Declarațiile liderului PSD, Sorin Grindeanu, despre o posibilă „aruncare în aer a scenei politice” au inflamat dezbaterea privind alegerile pentru București. Social-democrații cer amânarea scrutinului pentru primăvară, în timp ce USR și PNL presează pentru organizarea votului în noiembrie.
Alegerile pentru Primăria Capitalei aprind spiritele în Coaliție. PSD amenință cu ruperea alianței dacă PNL și USR merg împreună

Coaliția de guvernare se confruntă cu tensiuni majore pe tema alegerilor pentru Primăria Capitalei, subiect care riscă să ducă la ruperea alianței dintre PSD și PNL. Liderul interimar al PSD, Sorin Grindeanu, a avertizat că o posibilă înțelegere între liberali și USR privind susținerea unui candidat comun împotriva actualului primar Nicușor Dan ar izola PSD în coaliție și ar putea provoca destrămarea acesteia.

Grindeanu susține că social-democrații nu resping ideea alegerilor, dar resping impunerea unui calendar dorit de USR, care insistă pentru organizarea scrutinului în noiembrie. În schimb, PSD ar vrea ca alegerile să fie amânate pentru primăvara anului viitor, relatează Antena 3 CNN.

„Nu vreau să discut acum despre alegerile pe Bucureşti, având în acest moment un potenţial foarte mare de a arunca în aer şi scena politică. (…) Nu că dorim să evităm aceste alegeri. Dovadă stă şi faptul că avem cel mai bun candidat. În acest moment în care discutăm coordonatele în care să se desfăşoare aceste alegeri, da, mergem înainte. Dar să le facem doar că vrea USR, mă scuzaţi”, a afirmat Grindeanu.

Te-ar mai putea interesa și: SONDAJ Alegeri pentru Primăria Capitalei. Băluță conduce în sondaje, Drulă pe locul 2, Piedone și Ciucu la egalitate

Alegerile pentru Primăria Capitalei aprind spiritele în Coaliție. PSD amenință cu ruperea alianței dacă PNL și USR merg împreună

Între timp, primarul PSD al Sectorului 4, Daniel Băluță, vehiculat ca posibil candidat la Primăria Generală după ce un sondaj comandat de PNL îl plasează pe primul loc, evită să confirme o eventuală candidatură.

El a argumentat că organizarea de alegeri în noiembrie nu ar fi oportună, întrucât bucureștenii sunt mai preocupați de costurile de trai și de problemele legate de transportul în comun, iar campania electorală ar risca să fie tensionată în contextul protestelor deja anunțate.

„Nu este oportun să organizăm în noiembrie alegeri în București”, a transmis în partid Băluță.

De partea cealaltă, USR respinge poziția PSD. Deputatul Cătălin Drulă a transmis că „nu PSD decide” dacă vor fi sau nu organizate alegeri, amintind că respectarea legii și dreptul democratic al bucureștenilor de a-și alege primarul sunt esențiale.

„Nu PSD decide dacă avem alegeri la Bucureşti! Avem o lege pentru asta. Şi e un drept democratic al oamenilor să-şi aleagă primarul. Sorin Grindeanu a spus azi că nu e musai ca Guvernul să respecte legea şi că PSD nu prea are chef de alegeri.

Dacă PSD nu îi respectă pe bucureşteni şi nu vrea să facă alegeri, poate să nu propună candidat. Anul trecut ne-a arătat exact de ce jocul cu data alegerilor duce la un dezastru de încredere. Toată lumea ar fi trebuit să-şi tragă învăţămintele de aici”, a scris fostul preşedinte al USR, luni, pe Facebook.

Tensiunile au fost amplificate și de reacția senatorului PSD Daniel Zamfir, care a atacat USR într-o postare pe Facebook, susținând că partidul condus de Drulă, aflat în jurul pragului de 10%, nu are forța politică de a dicta calendarul electoral.

„Hai că s-a umflat tărața-n Drulău! Vrea el, mort copt, să ținem alegeri acum în București că nu doar s-a pozat degeaba cu Nicușor!

Ce uită băieții ăștia e că sunt un partiduleț de 10% și nu decid ei ce să se întâmple și când să se întâmple.

Chiar trecem printr-o perioadă dificilă, cu un an 2024 plin de alegeri, iar românii sunt mult mai preocupați de măsurile care le vor afecta traiul decât ambițiile personale ale drulăului. USR să nu uite că nu sunt miezul guvernării și se poate guverna țara și fără ei. Și poate că ar fi mai bine”, se arată în postarea sa.

Te-ar mai putea interesa și: O judecătoare CCR a explicat cu amănunte de ce au fost anulate alegerile din 2024: „Nu este o sancțiune pentru cetățenii care au votat”

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Nicușor Dan ia în calcul un guvern cu miniștri din fosta coaliție și un premier tehnocrat de la Cotroceni, dacă Guvernul Tomac nu trece de Parlament
Nicușor Dan ia în calcul un guvern cu miniștri din fosta coaliție și un premier tehnocrat de la ...
Piețele financiare sub presiune, după corecții puternice pe acțiunile companiilor americane de tehnologie
Piețele financiare sub presiune, după corecții puternice pe acțiunile companiilor americane de tehnologie
CCR analizează sesizarea privind o ordonanţă de urgenţă legată de programul SAFE
CCR analizează sesizarea privind o ordonanţă de urgenţă legată de programul SAFE
Iranul ripostează după atacul american asupra infratructurii critice
Iranul ripostează după atacul american asupra infratructurii critice
România preia președinția SEECP și mizează pe infrastructură, conectivitate și extinderea UE în Europa de Sud-Est
România preia președinția SEECP și mizează pe infrastructură, conectivitate și extinderea UE în ...
Călin Georgescu cere declanșarea procedurii de suspendare a președintelui Nicușor Dan; demersul este susținut și de George Simion
Călin Georgescu cere declanșarea procedurii de suspendare a președintelui Nicușor Dan; demersul este ...
Programul Rabla 2026: buget majorat la 300 mil. lei și criterii noi de eligibilitate pentru autovehicule
Programul Rabla 2026: buget majorat la 300 mil. lei și criterii noi de eligibilitate pentru autovehicule
INS: Deficitul comercial al României s-a redus cu 7% în primele patru luni din 2026, pe fondul creșterii exporturilor și al temperării importurilor
INS: Deficitul comercial al României s-a redus cu 7% în primele patru luni din 2026, pe fondul creșterii ...
CNSP majorează prognoza de inflație pentru 2026 la 7,9%, pe fondul scumpirii energiei și al tensiunilor din Orientul Mijlociu
CNSP majorează prognoza de inflație pentru 2026 la 7,9%, pe fondul scumpirii energiei și al tensiunilor ...
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată de OIF
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată ...
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție de 65 mil. euro
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție ...
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți pe zi în România
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți ...