Actualitate

ANM: Cod galben de vijelii, furtuni și vânt puternic în mai multe regiuni din țară. Rafale de până la 90 km/h

14 Jun, 11:20 • Bugiu ⁠Ana Maria
ANM a emis avertizări Cod galben de vijelii și instabilitate atmosferică pentru mai multe zone din România. Banatul, Crișana, Maramureșul, Transilvania, Oltenia și regiunile montane vor fi afectate de rafale puternice de vânt, averse torențiale, descărcări electrice și grindină, avertizările fiind valabile până în noaptea de sâmbătă spre duminică.
ANM: Cod galben de vijelii, furtuni și vânt puternic în mai multe regiuni din țară. Rafale de până la 90 km/h

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis duminică mai multe avertizări de tip Cod galben pentru intensificări ale vântului, vijelii și fenomene de instabilitate atmosferică, care vor afecta o mare parte a țării pe parcursul zilei și în cursul nopții. Meteorologii avertizează că în mai multe regiuni sunt așteptate rafale puternice de vânt, ploi torențiale, descărcări electrice și căderi de grindină.

Te-ar mai putea interesa și: ANM avertizează: Topirea accelerată a zăpezii crește riscul de avalanșe în Făgăraș și Bucegi

ANM: Cod galben de vijelii, furtuni și vânt puternic în mai multe regiuni din țară. Rafale de până la 90 km/h

Prima avertizare este valabilă în intervalul 14 iunie, ora 12:00 – 14 iunie, ora 21:00 și vizează Banatul, Crișana, Maramureșul, Transilvania, nord-vestul Olteniei și zonele montane. În aceste regiuni, vântul va avea intensificări semnificative, cu viteze cuprinse între 50 și 80 km/h, iar izolat rafalele pot depăși 90 km/h. Pe arii restrânse sunt prognozate vijelii, iar instabilitatea atmosferică se va manifesta prin averse, descărcări electrice și episoade de grindină de mici și medii dimensiuni.

Potrivit ANM, cantitățile de apă acumulate în urma ploilor vor ajunge local la 15–25 de litri pe metru pătrat, iar izolat pot depăși 30–40 de litri pe metru pătrat, ceea ce poate duce la acumulări rapide de apă și la dificultăți în trafic în anumite zone.

Meteorologii au emis și o a doua avertizare Cod galben, valabilă în intervalul 14 iunie, ora 21:00 – 15 iunie, ora 03:00, pentru fenomene similare de instabilitate atmosferică accentuată. Aceasta va afecta în special Banatul, sudul Transilvaniei, Oltenia și nordul Munteniei, unde sunt așteptate perioade cu ploi torențiale, descărcări electrice frecvente, intensificări ale vântului și vijelii.

În aceste regiuni, viteza vântului va ajunge la 50–70 km/h, iar în anumite zone rafalele pot depăși 80 km/h. De asemenea, sunt posibile căderi de grindină și cantități importante de precipitații într-un timp scurt. Specialiștii ANM estimează că în intervale de doar una până la trei ore se pot acumula între 15 și 30 de litri de apă pe metru pătrat, ceea ce poate favoriza apariția unor scurgeri importante de apă și a unor inundații locale.

Meteorologii atrag atenția că fenomene de instabilitate atmosferică vor apărea izolat și în alte regiuni ale țării, chiar dacă acestea nu se află sub incidența avertizărilor Cod galben. Astfel, sunt posibile episoade de ploi de scurtă durată, tunete, fulgere și intensificări temporare ale vântului și în afara zonelor vizate oficial de avertizări.

Autoritățile recomandă populației să urmărească actualizările emise de ANM și să evite deplasările în timpul furtunilor puternice, în special în zonele expuse la căderi de copaci, desprinderi de obiecte sau acumulări rapide de apă. Șoferii sunt sfătuiți să adapteze viteza la condițiile de drum și să manifeste prudență sporită în intervalele în care sunt prognozate vijelii și precipitații abundente.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
România intensifică măsurile pentru reducerea consumului de energie, Dacia și Ford opresc temporar producția, spune Bolojan
România intensifică măsurile pentru reducerea consumului de energie, Dacia și Ford opresc temporar ...
Fostul șef al Autorității Vamale Române, Mihai Savin, trimis în judecată pentru fals intelectual
Fostul șef al Autorității Vamale Române, Mihai Savin, trimis în judecată pentru fals intelectual
FORT cere Guvernului și Consiliului Concurenței să verifice formarea prețurilor la carburanți și acuză marje de profit excesive
FORT cere Guvernului și Consiliului Concurenței să verifice formarea prețurilor la carburanți și ...
Surse: Președintele Nicușor Dan ar putea desemna noul premier până la sfârșitul lunii
Surse: Președintele Nicușor Dan ar putea desemna noul premier până la sfârșitul lunii
SUA înlocuiesc tarifele temporare cu noi taxe vamale pentru 60 de țări și pregătesc noi măsuri comerciale
SUA înlocuiesc tarifele temporare cu noi taxe vamale pentru 60 de țări și pregătesc noi măsuri ...
Banca de Investiții și Dezvoltare a finalizat evaluarea Comisiei Europene pentru gestionarea fondurilor UE
Banca de Investiții și Dezvoltare a finalizat evaluarea Comisiei Europene pentru gestionarea fondurilor ...
90 de zile de când România nu are un Guvern cu puteri depline
90 de zile de când România nu are un Guvern cu puteri depline
Iranul nu negociază în prezent cu SUA, spune ministrul de externe de la Teheran
Iranul nu negociază în prezent cu SUA, spune ministrul de externe de la Teheran
Rusia își intensifică protecția navelor în Marea Neagră, în contextul amenințărilor asupra exporturilor de cereale
Rusia își intensifică protecția navelor în Marea Neagră, în contextul amenințărilor asupra exporturilor ...
Debitul Dunării scade la un minim comparabil cu cel din 1985
Debitul Dunării scade la un minim comparabil cu cel din 1985
Adrem preia participația majoritară în Electroechipament Industrial
Adrem preia participația majoritară în Electroechipament Industrial
Armata a detonat stânca Pârjoaia pentru a devia apa Dunării spre Centrala de la Cernavodă
Armata a detonat stânca Pârjoaia pentru a devia apa Dunării spre Centrala de la Cernavodă
ING Bank România a atras 120.000 de clienți noi în primul semestru din 2026, dar profitul brut a scăzut cu 29%
ING Bank România a atras 120.000 de clienți noi în primul semestru din 2026, dar profitul brut a scăzut ...
Parlamentul se reunește în sesiune extraordinară pentru două jaloane PNRR privind biodiversitatea și integritatea
Parlamentul se reunește în sesiune extraordinară pentru două jaloane PNRR privind biodiversitatea ...
Președintele Nicușor Dan urmează să promulge legile-jalon din PNRR
Președintele Nicușor Dan urmează să promulge legile-jalon din PNRR
Trump anunță reluarea negocierilor cu Iranul și spune că a amânat un atac militar de amploare
Trump anunță reluarea negocierilor cu Iranul și spune că a amânat un atac militar de amploare