- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri interne

„Apele Române”: La Barajul Paltinu nu există nicio avarie, iar structura funcționează stabil și sigur

07 Dec, 16:00 • Daniela Oancea
Administrația Națională „Apele Române”: informează publicul că imaginile video apărute în spațiul public în cursul zilei de astăzi arată un comportament normal al lucrării hidrotehnice, caracteristic perioadei de iarnă.
„Apele Române”: La Barajul Paltinu nu există nicio avarie, iar structura funcționează stabil și sigur

Specialiștii au evaluat cu atenție modul în care curge apa, aspectul suprafețelor de beton și eventualele modificări vizibile, concluzia fiind clară: nu există nicio avarie, iar structura funcționează stabil și sigur’, se arată în informarea ANAR.

Potrivit Apelor Române, „în filmare se vede o curgere uniformă, liniștită, asemănătoare cu modul în care apa curge într-o țeavă sau pe un jgheab bine întreținut”

„Nu există pulsații, spumă excesivă, variații bruște sau apă tulbure – semne care ar fi indicat o problemă. Betonul nu prezintă fisuri, scurgeri continue sau jeturi de apă, elemente care ar fi semnalat o deteriorare structurală”, precizează instituția.

ANAR menționează că este important ca populația să înțeleagă că unele dintre aceste urme verticale de umezeală apar de fiecare dată după ploi. Ele sunt cauzate de scurgerile firești ale apei de pe coronamentul lucrării, exact cum apa de ploaie se prelinge pe fațada unei clădiri, lăsând urme temporare în josul peretelui. Aceste urme nu indică infiltrații prin structură și dispar odată ce zona se usucă, specifică Administrația Națională „Apele Române”.

Pe suprafețele de beton apar zone umede numite în limbaj tehnic umectări, mai arată ANAR

„Pentru a înțelege ușor ce sunt acestea, ele pot fi comparate cu umezeala care apare pe geamurile caselor iarna sau pe gresia din baie după ce facem duș: suprafața se udă doar pentru că aerul rece întâlnește o sursă de apă mai caldă sau pentru că picături fine ajung pe ea. Nu este un semn că intră apă prin perete, ci doar un fenomen de suprafață”, mai informează ANAR.

Administrația Națională „Apele Române” același lucru se întâmplă și la lucrarea hidrotehnică: apa din interior este mai caldă decât aerul; curgerea produce un spray fin, ca la duș; betonul rece atrage aceste picături, care formează pete umede trecătoare, fără presiune și fără debit.

Umectările sunt mai evidente la rosturi, locurile unde elementele de beton se îmbină. Rosturile sunt proiectate special pentru a permite mișcările naturale cauzate de temperatură, exact cum o casă are rosturi de dilatație în trotuar sau cum parbrizul are margini unde se adună mai repede aburul. Acolo apa se poate depune mai ușor, dar nu curge, nu infiltrează și nu pune presiune pe structură.”

„Pentru a înțelege diferența dintre o umectare normală și o infiltrație periculoasă trebuie să ne gândim la momentul în care apare condens pe un geam rece – doar o peliculă de apă, fără scurgere. O infiltrație reală ar fi ca atunci când un robinet curge sau când se prelinge apă din tavan: curgere continuă, vizibilă, zgomotoasă, iar de obicei apa ar fi tulbure sau ar aduce particule. În filmare nu apare nimic de acest tip”, se mai spune în comunicatul ANAR.

Administrația Națională „Apele Române” confirmă că nu există o situație de avarie

Toate valorile măsurate în această perioadă (penduli gravitaționali, rocmetre, fisurometre, deformetre, debite infiltrate și drenate, deformetre și observațiile vizuale) indică o comportare normală, corespunzătoare solicitărilor exterioare.

ANAR mai precizează că instrumentele de monitorizare ale lucrării – care verifică permanent barajul – arată, de asemenea, valori normale pentru sezonul rece și nu există creșteri ale infiltrațiilor, nu există tasări și nu s-au înregistrat modificări ale structurii.

Pe baza tuturor datelor vizuale și tehnice, Administrația Națională „Apele Române” confirmă că nu există o situație de avarie, iar comportamentul instalației este sigur și corespunzător pentru funcționarea în această perioadă a anului.

Zeci de mii de oameni din mai multe localități din județele Prahova și Dâmbovița au rămas, de vineri, 28 noiembrie, fără apă potabilă în urma lucrărilor de la acumularea Paltinu.

Ministra Mediului, Diana Buzoianu, a anunțat că livrarea apei potabile în localitățile afectate va reîncepe de luni, 8 decembrie, informează Agerpres.

 

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Bolojan: Guvernul a analizat două proiecte de OUG pentru a ușura absorbția fondurilor europene
Bolojan: Guvernul a analizat două proiecte de OUG pentru a ușura absorbția fondurilor europene
Iranul avertizează că blocada impusă de Trump este „sortită eșecului”, în timp ce prețurile energiei urcă la un maxim al ultimilor patru ani
Iranul avertizează că blocada impusă de Trump este „sortită eșecului”, în timp ce prețurile ...
Iranul va dezvălui în curând o nouă armă care „îi înspăimântă pe inamici”, afirmă șeful Forțelor Navale de la Teheran
Iranul va dezvălui în curând o nouă armă care „îi înspăimântă pe inamici”, afirmă șeful ...
Putin și Trump au discutat despre armistițiul din 9 mai cu Ucraina și situația Iranului
Putin și Trump au discutat despre armistițiul din 9 mai cu Ucraina și situația Iranului
Rusia reduce amploarea paradei de Ziua Victoriei de la Moscova, și a invocat amenințarea din partea Ucrainei
Rusia reduce amploarea paradei de Ziua Victoriei de la Moscova, și a invocat amenințarea din partea ...
Prețul petrolului a crescut la 125 de dolari pe baril, odată cu diminuarea speranțelor privind o încheiere rapidă a războiului
Prețul petrolului a crescut la 125 de dolari pe baril, odată cu diminuarea speranțelor privind o încheiere ...
Ilie Bolojan, scenarii după moțiunea de cenzură: “Putem să fim într-o guvernare, dar nu într-o coaliție cu PSD”
Ilie Bolojan, scenarii după moțiunea de cenzură: “Putem să fim într-o guvernare, dar nu într-o ...
Bolojan, despre candidatura sa la prezidențiale: „Voi rămâne un om activ”
Bolojan, despre candidatura sa la prezidențiale: „Voi rămâne un om activ”
Bolojan: „Indiferent cine va veni, are câteva condiționări de care nu poate fugi”
Bolojan: „Indiferent cine va veni, are câteva condiționări de care nu poate fugi”
Guvernul a adoptat proiectul care limitează cumulul pensiei cu salariul la stat
Guvernul a adoptat proiectul care limitează cumulul pensiei cu salariul la stat
Bolojan: Coaliția pregătește creșterea vârstei de pensionare în sistemele de ordine publică și siguranță națională
Bolojan: Coaliția pregătește creșterea vârstei de pensionare în sistemele de ordine publică și ...
Trump renunță să mai fie „Mr. Nice Guy” cu Iranul, dacă Teheranul refuză acordul nuclear
Trump renunță să mai fie „Mr. Nice Guy” cu Iranul, dacă Teheranul refuză acordul nuclear
Leul pierde teren față de euro și dolar, iar aurul coboară semnificativ în ședința BNR de miercuri
Leul pierde teren față de euro și dolar, iar aurul coboară semnificativ în ședința BNR de miercuri
Vogue vine oficial în România! Revista iconică se lansează în 2027 și promite să ducă moda românească pe scena globală
Vogue vine oficial în România! Revista iconică se lansează în 2027 și promite să ducă moda românească ...
Isărescu: BNR va transmite autorităților un memorandum pentru o nouă strategie privind tezaurul de la Moscova
Isărescu: BNR va transmite autorităților un memorandum pentru o nouă strategie privind tezaurul de ...