- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Actualitate

Băsescu atacă dur: Nicușor Dan a intrat într-o „capcană” asumându-și rolul de anchetator al alegerilor

10 Jan, 21:06 • Bugiu ⁠Ana Maria
Fostul președinte al României, Traian Băsescu, susține că explicarea motivelor pentru anularea alegerilor prezidențiale din 2024 nu îi revenea actualului șef al statului și avertizează că implicarea politicienilor în anchete afectează grav credibilitatea instituțiilor și imaginea României.
Băsescu atacă dur: Nicușor Dan a intrat într-o „capcană” asumându-și rolul de anchetator al alegerilor

Fostul președinte al României, Traian Băsescu, a lansat un atac extrem de dur la adresa actualului șef al statului, Nicușor Dan, criticând implicarea acestuia în explicarea motivelor pentru care alegerile prezidențiale din 2024 au fost anulate. Într-o intervenție publică pentru România TV, Băsescu a afirmat că președintele a intrat într-o „capcană” politică și instituțională, asumându-și responsabilități care nu îi aparțin, și că problema nu este de competența sa.

Te-ar mai putea interesa și: Traian Băsescu: Sunt îngrijorat. România nu e într-o situație grozavă

Traian Băsescu

Băsescu atacă dur: Nicușor Dan a intrat într-o „capcană” asumându-și rolul de anchetator al alegerilor

Băsescu a explicat că, din punct de vedere instituțional, Nicușor Dan ar fi trebuit să pună la dispoziția procurorilor documentele referitoare la anularea alegerilor și să le permită acestora să declanșeze ancheta. Fostul președinte a subliniat că investigarea unei eventuale fraude electorale nu poate fi făcută de politicieni, ci exclusiv de organele judiciare, iar implicarea președintelui în furnizarea de răspunsuri publice poate afecta credibilitatea României pe plan internațional.

„Unde cred că președintele face o mare greșeală și este, de fapt, într-o capcană, este să prezinte raportul cu motivele pentru care s-au anulat alegerile prezidențiale din 2024. Ce treabă are președintele Nicușor Dan? El nu a candidat atunci. Cineva i-a pus în brațe problema și dânsul a luat-o, cred că, din atenție, din dorința de a da un răspuns, dar nu era treaba lui”, a afirmat Traian Băsescu la România TV.

În opinia lui Băsescu, transferarea responsabilității către politicieni poate politiza ancheta și poate ridica întrebări privind imparțialitatea procesului: „Cât timp va fi la politicieni obligația de a da răspunsul, nu va convinge pe nimeni și va rămâne mereu întrebarea: de ce politicienii rezolvă și nu instituțiile statului?” El a mai explicat că ancheta trebuie să fie bazată pe probe solide și cooperarea între serviciile de informații și procurori, menționând Divizia de apărare a constituției din SRI și rolul acestora în furnizarea de informații relevante.

Băsescu respinge ideea că președintele ar avea legitimitatea de a conduce ancheta: „Președintele este cel mai informat om din stat, dar aceste informații trebuie date procurorilor. Cei care trebuie să proceseze aceste informații sunt procurorii, nu politicienii.” El consideră că politicienii și membrii CSAT ar trebui să fie audiați, însă nu să preia rolul de anchetatori.

Fostul președinte susține că până în prezent nu există dovezi convingătoare privind o fraudă electorală majoră sau implicarea Rusiei în anularea alegerilor: „Eu cred că nu există o dovadă convingătoare despre fraudarea alegerilor cu sprijinul rușilor. Dacă se băgau rușii, reușeau. Eu așa cred.” El cataloghează întreaga situație drept „o poveste dâmbovițeană” și consideră că acuzațiile privind implicarea unor persoane precum Potra sau Călin Georgescu nu au o bază solidă.

Băsescu avertizează asupra gravității situației, comparând anularea alegerilor cu evenimente istorice majore precum Mineriada și subliniind că aceasta reprezintă un precedent extrem de periculos: „Este mult mai grav decât Mineriada. Este mult mai grav. Anularea alegerilor este un lucru extrem de grav și trebuie probată fără dubii.”

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
CCR aprobă reforma pensiilor magistraților. Pensiile plafonate la 70% din ultimul salariu și vârsta de pensionare urcată la 65 de ani
CCR aprobă reforma pensiilor magistraților. Pensiile plafonate la 70% din ultimul salariu și vârsta ...
Traian Băsescu: Nicușor Dan nu poate face mai mult decât să țină coaliția la aceeași masă
Traian Băsescu: Nicușor Dan nu poate face mai mult decât să țină coaliția la aceeași masă
Bolojan răspunde criticilor PSD: „Mi-am respectat mandatul și programul de guvernare”
Bolojan răspunde criticilor PSD: „Mi-am respectat mandatul și programul de guvernare”
PSD răspunde PNL: Consultarea internă nu înseamnă retragerea sprijinului pentru Bolojan
PSD răspunde PNL: Consultarea internă nu înseamnă retragerea sprijinului pentru Bolojan
Primarul Bucureștiului anunță controale și majorarea chiriei locuințelor „convenabile”
Primarul Bucureștiului anunță controale și majorarea chiriei locuințelor „convenabile”
Vienna Insurance Group depășește pragul de un milion de cazuri de asistență
Vienna Insurance Group depășește pragul de un milion de cazuri de asistență
Groenlanda limitează achizițiile imobiliare de către investitorii străini, pe fondul interesului american
Groenlanda limitează achizițiile imobiliare de către investitorii străini, pe fondul interesului ...
Comisia Europeană lansează o nouă agendă antiterorism și propune norme mai dure împotriva traficului de arme
Comisia Europeană lansează o nouă agendă antiterorism și propune norme mai dure împotriva traficului ...
Ilie Bolojan – întrevedere cu șefa Comisiei Europene. Solicitările privind cererile 3 și 4 din PNRR vor fi analizate
Ilie Bolojan – întrevedere cu șefa Comisiei Europene. Solicitările privind cererile 3 și 4 ...
Cushman & Wakefield Echinox: Centrele comerciale din afara Capitalei au atras aproape 40% din investițiile imobiliare din 2025
Cushman & Wakefield Echinox: Centrele comerciale din afara Capitalei au atras aproape 40% din investițiile ...
Mesaj ferm de la Varșovia: Polonia rămâne loială SUA, dar cere respect și garanții clare de securitate
Mesaj ferm de la Varșovia: Polonia rămâne loială SUA, dar cere respect și garanții clare de securitate
EY România: Peste 3 milioane de români au emigrat temporar în două decenii. Creșterea imigrației începe să redeseneze piața muncii
EY România: Peste 3 milioane de români au emigrat temporar în două decenii. Creșterea imigrației ...
Grupul Allianz raportează un profit operațional record de 17,4 mld. euro în 2025. Veniturile au urcat la 186,9 mld. euro
Grupul Allianz raportează un profit operațional record de 17,4 mld. euro în 2025. Veniturile au urcat ...
Reforma pensiilor magistraților, la un pas de promulgare. Care sunt etapele până la intrarea în vigoare
Reforma pensiilor magistraților, la un pas de promulgare. Care sunt etapele până la intrarea în vigoare
CJUE: Ungaria a încălcat legislația UE prin retragerea licenței postului independent Klubradio
CJUE: Ungaria a încălcat legislația UE prin retragerea licenței postului independent Klubradio
PNL îl acuză pe Sorin Grindeanu că alimentează percepția de instabilitate și cere PSD să își clarifice poziția în Coaliție
PNL îl acuză pe Sorin Grindeanu că alimentează percepția de instabilitate și cere PSD să își ...
Donald Trump, posibil invitat la Summitul B9 de la București. Miza: securitatea flancului estic și sprijinul pentru Ucraina
Donald Trump, posibil invitat la Summitul B9 de la București. Miza: securitatea flancului estic și ...
BERD: Tarifele americane redirecționează comerțul, dar nu afectează sever creșterea economiilor emergente
BERD: Tarifele americane redirecționează comerțul, dar nu afectează sever creșterea economiilor ...