Actualitate

Consiliul Concurenței analizează preluarea Distribuție Energie Oltenia de către Premier Energy

07 Jul, 14:45 • Redactia DailyBusiness
Consiliul Concurenței a început evaluarea tranzacției prin care Premier Energy PLC intenționează să preia Evryo Power S.A. și Felix Distribution Holdings, compania care controlează Distribuție Energie Oltenia. Operațiunea trebuie autorizată înainte de finalizare, iar autoritatea va analiza impactul asupra concurenței pe piața energiei din România.
Consiliul Concurenței analizează preluarea Distribuție Energie Oltenia de către Premier Energy

Consiliul Concurenței a anunțat că analizează tranzacția prin care grupul Premier Energy PLC intenționează să achiziționeze companiile Evryo Power S.A. și Felix Distribution Holdings S.R.L., aceasta din urmă fiind societatea care deține Distribuție Energie Oltenia S.A., unul dintre cei mai importanți operatori regionali de distribuție a energiei electrice din România.

Te-ar mai putea interesa și: Consiliul Europei acuză Suedia de discriminare în privința accesului la servicii medicale pentru migranți de origine romă

Consiliul Concurenței analizează preluarea Distribuție Energie Oltenia de către Premier Energy

Operațiunea reprezintă una dintre cele mai importante tranzacții din sectorul energetic și face parte din procesul de consolidare a pieței de profil. Înainte de a putea fi finalizată, achiziția trebuie să primească aprobarea Consiliului Concurenței, conform prevederilor Legii concurenței.

Premier Energy este deja un jucător important pe piața energetică din România, activând prin intermediul mai multor companii care produc energie electrică din surse regenerabile. De asemenea, grupul desfășoară activități în domeniul distribuției gazelor naturale și al furnizării de energie electrică și gaze naturale către consumatori casnici și industriali.

Prin această achiziție, Premier Energy urmărește extinderea prezenței sale și în sectorul distribuției energiei electrice, un segment strategic al pieței, caracterizat prin activități reglementate și investiții semnificative în infrastructura energetică.

Evryo Power S.A., una dintre companiile vizate de tranzacție, furnizează servicii operaționale specializate și asigură funcționarea platformei de distribuție prin activități tehnice, comerciale și administrative. Compania are un rol esențial în gestionarea operațională a infrastructurii și în coordonarea activităților necesare funcționării eficiente a rețelei.

Cea de-a doua societate implicată în tranzacție, Felix Distribution Holdings S.R.L., este o companie de tip holding care controlează Distribuție Energie Oltenia S.A., operatorul rețelei de distribuție a energiei electrice din sud-vestul României.

Distribuție Energie Oltenia administrează o rețea reglementată de distribuție care deservește milioane de consumatori din șapte județe: Dolj, Olt, Vâlcea, Mehedinți, Gorj, Argeș și Teleorman. Compania este responsabilă de exploatarea, întreținerea și dezvoltarea infrastructurii de distribuție a energiei electrice din această regiune, având un rol important în alimentarea cu energie a gospodăriilor, instituțiilor publice și mediului de afaceri.

În perioada următoare, Consiliul Concurenței va analiza efectele pe care această concentrare economică le-ar putea avea asupra pieței energiei electrice și asupra mediului concurențial. Autoritatea va evalua dacă tranzacția poate conduce la restrângerea concurenței sau la consolidarea unei poziții dominante în anumite segmente ale pieței.

Potrivit legislației în vigoare, astfel de operațiuni trebuie autorizate înainte de finalizare, iar Consiliul Concurenței poate aproba tranzacția fără condiții, o poate autoriza cu anumite angajamente impuse părților sau o poate respinge dacă apreciază că aceasta ar afecta semnificativ concurența.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Explozii la Damasc în timpul vizitei preşedintelui francez Emmanuel Macron
Explozii la Damasc în timpul vizitei preşedintelui francez Emmanuel Macron
Trump ajunge la summitul NATO de la Ankara. Întâlniri cu Erdogan, Zelenski și noi presiuni pentru creșterea cheltuielilor de apărare
Trump ajunge la summitul NATO de la Ankara. Întâlniri cu Erdogan, Zelenski și noi presiuni pentru ...
Amendă record pentru o companie de ride-sharing din București: 32 de persoane lucrau fără forme legale
Amendă record pentru o companie de ride-sharing din București: 32 de persoane lucrau fără forme legale
Radu Miruță: La nivelul NATO se discută despre cea mai bună soluție tehnică de apărare împotriva dronelor
Radu Miruță: La nivelul NATO se discută despre cea mai bună soluție tehnică de apărare împotriva ...
Radu Miruță: România propune Ucrainei un sistem de autodetonare a dronelor ajunse în spațiul românesc
Radu Miruță: România propune Ucrainei un sistem de autodetonare a dronelor ajunse în spațiul românesc
România, alături de alţi 10 aliaţi NATO, va cumpăra aeronave Saab GlobalEye pentru noul sistem AWACS
România, alături de alţi 10 aliaţi NATO, va cumpăra aeronave Saab GlobalEye pentru noul sistem AWACS
Parlamentul European votează noi drepturi pentru pasagerii aerieni. Trolerul de cabină va fi inclus în prețul biletului
Parlamentul European votează noi drepturi pentru pasagerii aerieni. Trolerul de cabină va fi inclus ...
Șefa diplomației canadiene: România și Canada își extind parteneriatul nuclear
Șefa diplomației canadiene: România și Canada își extind parteneriatul nuclear
Lăsați-o în pace pe „Regina” Meloni, îl avertizează ministrul belgian al Apărării pe Trump
Lăsați-o în pace pe „Regina” Meloni, îl avertizează ministrul belgian al Apărării pe Trump
Soluții financiare moderne pentru nevoi urgente: cum alegeți rapid și responsabil banii de care aveți nevoie
Soluții financiare moderne pentru nevoi urgente: cum alegeți rapid și responsabil banii de care aveți ...
Bacalaureat 2026: Rata de promovare urcă la 74,8%. Peste 94.300 de candidați au promovat examenul, 45 au obținut media 10
Bacalaureat 2026: Rata de promovare urcă la 74,8%. Peste 94.300 de candidați au promovat examenul, ...
Liderii NATO se reunesc la Ankara – apărarea, investițiile în armată și sprijinul pentru Ucraina domină agenda
Liderii NATO se reunesc la Ankara – apărarea, investițiile în armată și sprijinul pentru Ucraina ...
Nicușor Dan merge la Summitul NATO de la Ankara. România va cere consolidarea apărării la Marea Neagră și pe Flancul Estic
Nicușor Dan merge la Summitul NATO de la Ankara. România va cere consolidarea apărării la Marea Neagră ...
Sorin Grindeanu: USR ar trebui să treacă în opoziție. „Dominic Fritz nu mai are partid, USR este condus de Ilie Bolojan”
Sorin Grindeanu: USR ar trebui să treacă în opoziție. „Dominic Fritz nu mai are partid, USR este ...
Infantino confirmă că Trump l-a sunat în cazul Balogun: „Organismele disciplinare ale FIFA sunt independente”
Infantino confirmă că Trump l-a sunat în cazul Balogun: „Organismele disciplinare ale FIFA sunt ...
Programul Rabla 2026 va continua fără criterii privind originea mașinilor. Ministerul Mediului vrea să evite o întârziere de cel puțin trei luni
Programul Rabla 2026 va continua fără criterii privind originea mașinilor. Ministerul Mediului vrea ...
Trump susține că Putin și Zelenski vor să încheie războiul din Ucraina: „Cred că vom reuși să punem capăt conflictului”
Trump susține că Putin și Zelenski vor să încheie războiul din Ucraina: „Cred că vom reuși ...
Germania își majorează masiv bugetul apărării și vrea să atingă ținta NATO cu șase ani mai devreme
Germania își majorează masiv bugetul apărării și vrea să atingă ținta NATO cu șase ani mai devreme