- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri interne

Doliu național în Australia. Cel puțin 16 persoane au fost ucise în prima zi a sărbătorii evreiești Hanuka

15 Dec, 10:56 • Daniela Oancea
Cel puțin 16 persoane au fost ucise duminică seara, când doi bărbați înarmați au deschis focul pe plaja Bondi din Sydney, în timpul sărbătorii evreiești Hanuka. Autoritățile australiene califică atacul drept terorist, vizând comunitatea evreiască, informează L`Express.
Doliu național în Australia. Cel puțin 16 persoane au fost ucise în prima zi a sărbătorii evreiești Hanuka

Australia este în doliu după ce, duminică, 15 decembrie, un tată și fiul său au deschis focul pe plaja Bondi din Sydney, vizând mulțimea adunată pentru sărbătoarea evreiască Hanuka. Atacul a provocat 16 morți, inclusiv o fetiță și peste 40 de răniți, printre victime aflându-se și un francez de 27 de ani, Dan Elkayam. Autoritățile australiene au calificat atentatul drept „terorist” și „antisemit”, decretând doliu național.

Mass-media australiană i-a identificat pe atacatori ca fiind Sajid Akram, de 50 de ani, împușcat mortal de polițiști, și fiul său Naveed Akram, de 24 de ani, internat în stare critică și aflat sub supraveghere polițienească.

Citește și: Tragedie în Australia. Trei morți, după o pană masivă a rețelei telefonice

Naveed Akram era suspectat că ar fi avut legături strânse cu un membru al grupului Statul Islamic (SI) arestat în iulie 2019 și condamnat pentru pregătirea unui act terorist în Australia, potrivit serviciilor de informații australiene.

Conform televiziunii publice ABC, anchetatorii antitero consideră că cei doi trăgători juraseră credință organizației jihadiste. Înalt funcționari au declarat pentru media că două steaguri ale SI au fost găsite în mașina autorilor atacului de pe plajă. Șeful serviciilor australiene de informații interne, Mike Burgess, a declarat presei duminică că unul dintre trăgători era „cunoscut serviciilor, dar nu ca amenințare imediată”.

La nivelul conducerii statului, reacțiile au fost puternice: a fost un act pur malefic, antisemit și terorist

„Ceea ce am văzut ieri a fost un act pur malefic, antisemit și terorist pe malurile noastre”, a declarat luni premierul Anthony Albanese, depunând o coroană de flori, în acest loc scăldat de Pacific.

Australia, care nu mai fusese lovită de un asemenea masacru din 1996, a coborât toate steagurile în bernă, a anunțat Albanese, propunând totodată o legislație mai strictă privind armele de foc. Poliția a confirmat că unul dintre atacatori deținea legal șase arme de foc.

Încă din seara de duminică, premierul australian a condamnat „un atac țintit împotriva evreilor australieni, în prima zi de Hanuka”, sărbătoarea evreiască numită și a „luminilor”, care durează nouă zile în decembrie.

Atentatul a avut loc duminică, în jurul orei 18:45 (07:45 GMT), pe imensa plajă Bondi, invadată de mii de turiști, înotători și surferi la începutul verii australiene. „Am auzit focuri de armă […] Zece minute de detonații neîntrerupte”, a declarat pentru AFP Camilo Diaz, student chilian, în vârstă de 25 de ani.

La căderea nopții de duminică spre luni, plaja și împrejurimile, de obicei foarte animate, au fost evacuate și încercuite.

 

Benjamin Netanyahu a denunțat un „cancer care se răspândește atunci când liderii rămân tăcuți și nu acționează”

Anthony Albanese, dar și președintele american Donald Trump, au salutat „eroii” care au intervenit. Un videoclip răspândit pe rețelele sociale arată un trecător care se repede cu mâinile goale asupra unuia dintre atacatori, îl prinde, îi smulge arma și îl imobilizează, determinându-l să fugă.

La nivel internațional, condamnările au curs. Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a declarat că „Europa stă alături de Australia și de comunitățile evreiești din întreaga lume”.

În Israel, președintele Isaac Herzog a vorbit despre „un atac extrem de crud împotriva evreilor”, comis de „teroriști ignobili”.

Prim-ministrul Benjamin Netanyahu, care nu încetează să condamne reîntoarcerea antisemitismului în lume după masacrul din 7 octombrie 2023 și războiul din Fâșia Gaza, a denunțat un „cancer care se răspândește atunci când liderii rămân tăcuți și nu acționează”.

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski, premierul britanic Keir Starmer și președintele francez Emmanuel Macron și-au exprimat solidaritatea, scriu editorii L’Express.

Una dintre victime este rabinul Eli Schlanger, 41 de ani, născut la Londra și tată a cinci copii. Consiliul național al imamilor australieni a condamnat acest „atac traumatizant” și a făcut apel „la toți australienii, inclusiv la comunitatea musulmană australiană, să fie uniți în compasiune și solidaritate”.

Citește și: Marea Britanie, Canada și Australia recunosc oficial statul Palestina

 

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Șeful Mossadului, David Barnea, a sosit în SUA pentru discuții privind criza din Iran
Șeful Mossadului, David Barnea, a sosit în SUA pentru discuții privind criza din Iran
Bulgaria se îndreaptă către alegeri parlamentare anticipate, președintele Rumen Radev va numi un guvern interimar
Bulgaria se îndreaptă către alegeri parlamentare anticipate, președintele Rumen Radev va numi un ...
Eurodeputaţii depun o moţiune împotriva Comisiei şi cer un aviz privind compatibilitatea acordurilor UE-Mercosur cu tratatele
Eurodeputaţii depun o moţiune împotriva Comisiei şi cer un aviz privind compatibilitatea acordurilor ...
Fidelis debutează în 2026 cu dobânzi de până la 7,50%. Subscrieri deschise între 16 și 23 ianuarie
Fidelis debutează în 2026 cu dobânzi de până la 7,50%. Subscrieri deschise între 16 și 23 ianuarie
Bursa de la București a deschis pe creștere ședința de vineri
Bursa de la București a deschis pe creștere ședința de vineri
Forțele de menținere a păcii ale ONU raportează o încălcare israeliană a Rezoluției 1701 a Consiliului de Securitate, în sudul Libanului
Forțele de menținere a păcii ale ONU raportează o încălcare israeliană a Rezoluției 1701 a Consiliului ...
Putin îndeamnă la intensificarea eforturilor diplomatice în Iran și Orientul Mijlociu, într-o conversație cu Netanyahu
Putin îndeamnă la intensificarea eforturilor diplomatice în Iran și Orientul Mijlociu, într-o conversație ...
Donald Trump a primit medalia Nobel de la Maria Corina Machado, lidera opoziției din Venezuela
Donald Trump a primit medalia Nobel de la Maria Corina Machado, lidera opoziției din Venezuela
România primește peste 16 miliarde de euro prin instrumentul SAFE al UE
România primește peste 16 miliarde de euro prin instrumentul SAFE al UE
Moțiune simplă împotriva ministrului interimar al Educației, Ilie Bolojan, la doar trei zile după preluarea mandatului
Moțiune simplă împotriva ministrului interimar al Educației, Ilie Bolojan, la doar trei zile după ...
Curtea de Apel București a amânat procesul în care este contestat mandatul de membru CCR al judecătorului Dacian Dragoș
Curtea de Apel București a amânat procesul în care este contestat mandatul de membru CCR al judecătorului ...
Fostul preşedintele sud-coreean Yoon, condamnat la cinci ani de închisoare pentru acuzații legate de decretul legii marțiale
Fostul preşedintele sud-coreean Yoon, condamnat la cinci ani de închisoare pentru acuzații legate ...
CCR amână a patra oară pronunțarea unei decizii privind pensiile magistraților
CCR amână a patra oară pronunțarea unei decizii privind pensiile magistraților
Reformă dură în administrația locală. Liste ale rușinii, recuperatori de taxe și concedieri în primării
Reformă dură în administrația locală. Liste ale rușinii, recuperatori de taxe și concedieri în ...