Premierul Ilie Bolojan a declarat că presiunea socială exercitată asupra Guvernului este un fenomen firesc în perioadele de reforme economice și fiscale, însă aceasta se amplifică semnificativ atunci când măsurile necesare nu sunt luate la timp sau sunt aplicate greșit.
Întrebat, în cadrul unui interviu pentru G4Media, dacă se așteaptă la o creștere a nemulțumirii populației, în contextul majorărilor de taxe, al creșterii TVA și al altor reforme cu impact direct asupra nivelului de trai, Bolojan a subliniat că problema principală nu este existența presiunii sociale în sine, ci modul în care Guvernul gestionează aceste reforme, scrie g4media.ro.
Te-ar mai putea interesa și: Ilie Bolojan le promite investitorilor că țara va deveni un exportator net de gaze din 2027 și va susține industria high-tech și exporturile
Potrivit premierului, oboseala și frustrarea cetățenilor apar atunci când autoritățile întârzie să corecteze inechități evidente și nu dau semnale clare că și aparatul de stat suportă o parte din costurile reformelor. El a explicat că oamenii ajung să resimtă o „oboseală totală” nu neapărat din cauza reformelor, ci pentru că nu văd rezultate concrete, rapide și echitabile.
Ilie Bolojan a accentuat faptul că, dacă măsurile necesare ar fi aplicate cu mai multă promptitudine, iar reformele ar viza inclusiv eficientizarea statului și reducerea risipei din sectorul public, cetățenii ar fi mai dispuși să accepte sacrificiile impuse. În lipsa acestor rezultate vizibile, însă, nemulțumirea se acumulează, iar răbdarea populației scade dramatic.
Premierul a oferit drept exemplu situația legii magistraților și amânarea deciziei Curții Constituționale a României (CCR), pe care a catalogat-o drept un caz concret de blocaj instituțional cu efecte financiare grave. Potrivit lui Bolojan, întârzierea pronunțării CCR riscă să ducă la pierderea a peste 200 de milioane de euro din fondurile alocate României prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR). El a subliniat că, indiferent de verdictul final, decizia ar fi trebuit luată într-un termen rezonabil, pentru a evita consecințele negative.
În opinia premierului, pierderea acestor fonduri este greu de acceptat atât pentru cetățeni, cât și pentru orice persoană rațională, mai ales în condițiile în care populația este deja afectată de creșteri de taxe și de scumpiri. Bolojan a afirmat că amânările repetate, lipsa deciziilor ferme și întârzierea rezolvării problemelor structurale duc inevitabil la pierderi pentru întreaga societate și alimentează sentimentul de neîncredere în instituțiile statului.