România s-a alăturat grupului de state care au semnat, în marja summitului NATO de la Ankara, Declarația privind intenția comună de înființare a Băncii pentru Apărare, Securitate și Reziliență (DSRB), o nouă instituție financiară multilaterală coordonată de Canada, destinată susținerii investițiilor în domeniul apărării și securității. Anunțul a fost făcut de președintele Nicușor Dan, care a subliniat că România va avea statut de membru fondator și va găzdui unul dintre birourile regionale ale noii bănci, consolidându-și astfel rolul în proiectele strategice ale Alianței Nord-Atlantice.
Te-ar mai putea interesa și: Rutte și von der Leyen cer o Europă mai puternică în NATO: „Nu mai putem depinde excesiv de Statele Unite”
Potrivit șefului statului, noua instituție va facilita accesul statelor membre la resurse financiare pentru dezvoltarea capacităților de apărare, prin atragerea atât a capitalului public, cât și a celui privat. Scopul principal este reducerea costurilor de finanțare pentru proiectele din domeniul militar și al securității, precum și accelerarea investițiilor în industria de apărare. Un accent deosebit va fi pus pe sprijinirea întreprinderilor mici și mijlocii care activează în acest sector, astfel încât acestea să poată contribui la extinderea capacităților de producție și la dezvoltarea tehnologiilor necesare pentru apărarea statelor membre.
În declarația comună semnată la Ankara, liderii Canadei, Albaniei, Belgiei, Greciei, Letoniei, Luxemburgului, României, Turciei și Ucrainei arată că, în contextul actual de securitate, marcat de războiul din Ucraina și de creșterea amenințărilor la adresa spațiului euro-atlantic, este necesară mobilizarea unor resurse financiare mult mai consistente pentru consolidarea apărării colective. Documentul subliniază că aliații își sporesc deja investițiile în apărare și își extind capacitățile industriale, iar noua bancă va avea rolul de a susține acest efort prin instrumente financiare dedicate.
„România s-a alăturat azi la Ankara Aliaților care au semnat Declarația privind intenția comună de înființare a Băncii pentru Apărare, Securitate și Reziliență, coordonată de Canada.
Noua instituție financiară multilaterală va contribui la consolidarea capacității statelor membre de a finanța investiții în domeniul apărării și securității, prin extinderea accesului la capital, reducerea costurilor de finanțare și sprijinirea dezvoltării capacităților industriale, cu un accent deosebit pe întreprinderile mici și mijlocii.
În calitate de membru fondator, România își reafirmă angajamentul de a contribui la dezvoltarea acestui nou instrument de cooperare și este onorată să găzduiască unul dintre birourile regionale ale Băncii”, a declarat Nicușor Dan pe rețelele sociale.
Semnatarii precizează că negocierile pentru actul constitutiv al instituției, desfășurate la Montréal, oferă baza juridică necesară pentru înființarea DSRB. Noua bancă este concepută pentru a extinde accesul la capital, a reduce costurile de finanțare și a sprijini dezvoltarea industriei de apărare în statele membre, fără a dubla mecanismele de finanțare deja existente la nivel național sau internațional. Instituția va completa actualele programe de sprijin și va facilita dezvoltarea unor proiecte esențiale pentru securitatea și reziliența aliaților.