O fabrică celebră în comunism a fost scoasă din nou la licitație. Mândria Moldovei a fost prima din România care a folosit punga la ambalat lichidul. Prețul de pornire rămâne același ca la ultima licitație organizată în primăvara acestui an: circa 7,6 milioane de euro.
Activele fabricii de produse lactate Lactis Iași se vând. Tocmai au fost scoase la vânzare, iar prețul de pornire la licitație este de aproximativ 7,6 milioane euro. Uzina este în faliment de nouă ani, dar deocamdată nu există un cumpărător, scrie presa locală.
Fabrica se întinde pe un teren de 16.080,39 mp și cuprinde clădiri administrative, magazii, spălătorie, bazine și alte facilități. Fondată în anul 1977, Întreprinderea de Colectare și Industrializare a Laptelui Iași (ICIL) a produs o gamă variată de lactate, preluând materie primă din toată Moldova.
Lactis Iași a fost prima din țara noastră care a introdus ambalarea laptelui în pungi de plastic. În 1989 avea peste 1.000 de angajați, însă declinul a început cu vânzări de active după privatizare. Cu toate că au trecut nouă ani de la faliment, încă nu există un cumpărător. Nici la ultima licitație publică nu s-a prezentat vreun ofertant, un motiv fiind prețul de pornire. Din cauza creanțelor înscrise în tabelul creditorilor, suma nu poate fi redusă.
:format(webp):quality(100)/https://www.dailybusiness.ro/wp-content/uploads/2025/06/fabrica-lactis-iasi.jpg)
Amplasată pe Bulevardul Metalurgiei nr. 8, uzina se întinde pe un teren de 16.080,39 mp și include clădiri administrative, magazii, spălătorie, bazine și alte facilități. Bunurile Lactis Iași se vând în bloc, iar prețul de pornire este de 38.400.000 de lei (fără TVA).
Potrivit lui Adrian Ababei, lichidatorul judiciar de la OMEGA SPRL, urmează să fie publicat anunțul pentru următoarea licitație, care se va organiza cel mai probabil la începutul lunii iulie.
„Per ansamblu este în jurul valorii de 500 de euro/mp teren și clădiri, laolaltă. Deci, prețul este la nivelul pieței pentru zona respectivă, doar că ofertanții care dispun de această sumă, destul de importantă, nu sunt atât de mulți. Probabil, pe măsură ce va crește presiunea imobiliară în zonă se va găsi un cumpărător potrivit și pentru Lactis, dar ca idee, vecinii noștri au mai vândut din proprietăți”, a explicat lichidatorul judiciar.
Fondată în urmă cu 48 de ani, Întreprinderea de Colectare și Industrializare a Laptelui Iași (ICIL) a produs o gamă variată de lactate, preluând materie primă din toată regiunea Moldovei. Această fabrică a fost prima din România care a introdus ambalarea laptelui în pungi de plastic.
Vezi și O importantă fabrică din România a fost declarată falimentară. Câți oameni rămân fără loc de muncă