- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri externe

Spania: Carles Puigdemont rupe acordul cu socialiștii lui Pedro Sánchez

27 Oct, 23:57 • Daniela Oancea
Liderul catalan Carles Puigdemont a anunțat luni, 27 octombrie, că partidul său a decis să „rupă” acordul cu socialiștii aflați la putere la Madrid și să înceteze să sprijine guvernul lui Pedro Sánchez, care nu are majoritate în Parlament. „Proiectul nostru politic nu are ca scop stabilitatea Spaniei”, a declarat Puigdemont, care trăiește în continuare în exil în străinătate pentru a scăpa de justiția spaniolă, într-o conferință de presă la Perpignan (Pyrénées-Orientales), după o reuniune a partidului său, Junts.
Spania: Carles Puigdemont rupe acordul cu socialiștii lui Pedro Sánchez

Carles Puigdemont l-a acuzat pe premierul Spaniei că nu a acordat o amnistie suficient de largă participanților la referendumul privind independența Cataloniei din 2017, că a refuzat să transfere autorităților catalane competențele în materie de migrație și că nu a reușit să consacre statutul oficial al limbii catalane la nivelul UE.

Conducerea partidului catalan Junts a decis luni să înceteze colaborarea cu socialiștii premierului spaniol Pedro Sánchez în parlament, astfel lăsînd guvernul acestuia fără majoritate.

Formal, decizia trebuie încă aprobată de congresul Junts, care ar putea avea loc pe 29 sau 30 octombrie. Se așteaptă ca acesta să susțină propunerea lui Puigdemont. El însuși ar trebui să facă o declarație în următoarele ore. Șapte deputați Junts au asigurat o majoritate nesemnificativă socialiștilor spanioli în parlament, în conformitate cu acordul de cooperare, care nu prevedea intrarea lor în guvern.

Carles Puigdemont enumerase anterior lista de nemulțumiri față de socialiști în ultimii doi ani, de la încheierea, în noiembrie 2023, a unui acord de susținere, prin care cei șapte deputați Junts din Parlament își oferiseră voturile lui Sánchez, pentru ca acesta să poată fi reconfirmat la putere.

„Nu suntem dispuși să continuăm să ajutăm un guvern care nu ajută Catalonia”, a spus Carles Puigdemont, informează cotidianul Le Monde.

„De aceea, conducerea executivă națională a decis să rupă sprijinul acordat Partidului Socialist, să treacă în opoziție și, evident, să consulte membrii partidului”, a adăugat Puigdemont. El a precizat că această consultare, care va începe miercuri la ora 10:00, se va încheia joi la ora 18:00.

Legea amnistiei care nu-l avantajează pe Puigdemont

Dacă baza partidului va aproba această decizie de rupere a alianței, ceea ce este probabil, „guvernul spaniol nu va mai avea «majoritatea de investitură»”, a continuat Puigdemont, adăugând că Sánchez „nu va avea buget și nu va avea capacitatea de a guverna”.

Guvernul de stânga al lui Pedro Sánchez „poate ocupa fotolii, dar nu va putea guverna”, a avertizat Puigdemont,  cerând Partidului Socialist Muncitoresc Spaniol (PSOE) să „reflecteze” asupra acestei situații.

El nu a precizat, însă, dacă deputații formațiunii sale vor vota o eventuală moțiune de cenzură împotriva guvernului de stânga alături de dreapta și extrema dreaptă, ceea ce ar duce la căderea guvernului și la convocarea de alegeri anticipate.

Această rupere reflectă nemulțumirea crescândă a partidului Junts față de guvernul lui Sánchez, pe care independentiștii catalani îl acuză că nu și-a respectat promisiunile.

Pe 9 noiembrie 2023, după negocieri intense, PSOE reușise să obțină un acord cu formațiunea lui Puigdemont, permițând astfel prim-ministrului să rămână la putere.

În schimbul sprijinului său, Junts obținuse de la socialiști angajamentul de a face Parlamentul să voteze o lege a amnistiei pentru liderii și membrii săi urmăriți de justiție pentru implicarea în tentativa eșuată de secesiune din 2017 în Catalonia.

O lege a amnistiei a fost votată în 2024, însă Puigdemont, care trebuia să fie principalul beneficiar, nu poate beneficia de ea, justiția refuzând să o aplice în cazul delictului de deturnare de fonduri. Drept urmare, el trăiește în continuare în exil în Belgia.

Citește și: SUA pun presiune pe Ungaria ca să nu mai importe petrol rusesc

Citește și: Cum a blocat Bart De Wever din Belgia „planul nebunesc” al UE de a împrumuta 140 de miliarde de euro Ucrainei

 

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Trump spune că a format un „cadru pentru un viitor acord” privind Groenlanda
Trump spune că a format un „cadru pentru un viitor acord” privind Groenlanda
La Davos 2026, Trump îl atacă pe premierul canadian Mark Carney: „Canada trăiește de pe urma Statelor Unite
La Davos 2026, Trump îl atacă pe premierul canadian Mark Carney: „Canada trăiește de pe urma Statelor ...
Lagarde, președinta Băncii Centrale Europene, avertizează că americanii de rând vor plăti „prețul” tarifelor
Lagarde, președinta Băncii Centrale Europene, avertizează că americanii de rând vor plăti „prețul” ...
Davos 2026: Replica Oanei Țoiu după ce Trump a acuzat NATO că nu ajută SUA
Davos 2026: Replica Oanei Țoiu după ce Trump a acuzat NATO că nu ajută SUA
Guvernul a discutat cu autoritățile locale revizuirea sistemului de defalcare a TVA-ului
Guvernul a discutat cu autoritățile locale revizuirea sistemului de defalcare a TVA-ului
Parlamentul European blochează acordul comercial cu SUA până la încetarea amenințărilor la adresa Groenlandei
Parlamentul European blochează acordul comercial cu SUA până la încetarea amenințărilor la adresa ...
George Simion, premiat în SUA pentru apărarea libertăţii de exprimare. Liderul AUR a tăiat un tort în forma Groenlandei cu steagul SUA
George Simion, premiat în SUA pentru apărarea libertăţii de exprimare. Liderul AUR a tăiat un tort ...
Davos 2026: Trump promite că nu va folosi forța pentru a anexa Groenlanda
Davos 2026: Trump promite că nu va folosi forța pentru a anexa Groenlanda
Țuțuianu, AEP: Alegerile din 2024–2025 au depășit 670 milioane de euro, cel mai mult au costat prezidențialele
Țuțuianu, AEP: Alegerile din 2024–2025 au depășit 670 milioane de euro, cel mai mult au costat ...
Nicușor Dan exclude participarea României ca membru permanent, cu taxă de un mld. de dolari, în Consiliul pentru Pace al lui Trump
Nicușor Dan exclude participarea României ca membru permanent, cu taxă de un mld. de dolari, în Consiliul ...
Ce a discutat premierul Ilie Bolojan cu BNR pe fondul eforturilor de stabilizare economică
Ce a discutat premierul Ilie Bolojan cu BNR pe fondul eforturilor de stabilizare economică
Israelul ordonă evacuarea a zeci de familii din Gaza, pentru prima dată de la armistițiul din octombrie
Israelul ordonă evacuarea a zeci de familii din Gaza, pentru prima dată de la armistițiul din octombrie
AUR depășește pragul de 40% și conduce detașat în intenția de vot la parlamentare
AUR depășește pragul de 40% și conduce detașat în intenția de vot la parlamentare
Democrații cer demiterea lui Trump invocând pentru prima dată Secțiunea 4 a celui de-al 25-lea amendament
Democrații cer demiterea lui Trump invocând pentru prima dată Secțiunea 4 a celui de-al 25-lea amendament
Republica Moldova iese oficial din CSI. Precizări de la Chișinău și declarațiile lui Lavrov
Republica Moldova iese oficial din CSI. Precizări de la Chișinău și declarațiile lui Lavrov
Oana Ţoiu, la Davos: România rămâne un partener important al SUA, dar respectă suveranitatea teritorială
Oana Ţoiu, la Davos: România rămâne un partener important al SUA, dar respectă suveranitatea teritorială
MAE: Nu sunt români printre victimele accidentului de tren din Catalonia
MAE: Nu sunt români printre victimele accidentului de tren din Catalonia
Top 10% dintre cei mai bogați români dețin jumătate din avuția națională. Majoritatea populației stă mult sub pragul recomandat
Top 10% dintre cei mai bogați români dețin jumătate din avuția națională. Majoritatea populației ...