- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Actualitate

Urşii care pătrund în interiorul oraşelor vor putea fi împuşcaţi. Ordonanţa de Urgenţă prevede şi amenzi pentru cei ce îi hrănesc în locuri nepermise

11 Nov, 14:15 • Russo George
O ordonanță de urgență recent adoptată de Guvern modifică fundamental cadrul juridic privind intervențiile în cazurile de atac sau prezență periculoasă a urșilor în intravilanul localităților, în scopul reducerii rapide a riscurilor pentru populație și bunuri. OUG 60/2025, publicată și aplicabilă deja, introduce mecanisme mai flexibile și mai ferme, care permit autorităților să intervină imediat prin orice metodă prevăzută de legislație, inclusiv prin eutanasiere sau împușcare, atunci când urşii pătrund în zonele locuite. Măsura vine în contextul creșterii accelerate a numărului de atacuri ale urșilor și al prezenței din ce în ce mai frecvente a acestora în gospodăriile populației, în spații publice sau în zone dens populate.
Urşii care pătrund în interiorul oraşelor vor putea fi împuşcaţi. Ordonanţa de Urgenţă prevede şi amenzi pentru cei ce îi hrănesc în locuri nepermise

Ordonanța modifică articolul 5 din OUG 81/2021, care reglementa până acum intervențiile graduale – alungare, tranchilizare, relocare și, în ultimă instanță, extragere prin împușcare sau eutanasiere. Noua reglementare introduce posibilitatea ca, „prin excepție de la procedurile graduale existente”, intervenția asupra exemplarelor de urs semnalate în intravilan să se efectueze direct prin orice metodă prevăzută de lege. Astfel, echipele de intervenție vor putea acționa imediat, fără a mai fi obligate să parcurgă etape prealabile care, potrivit autorităților, au generat întârzieri cu consecințe grave. Ordonanța exceptează de la această măsură urşii mai mici de un an.

Potrivit documentului, noile prevederi permit extragerea exemplarelor care prezintă un comportament deviant, își pierd caracterul sălbatic și ajung să caute hrană constant în localități, devenind agresive și reprezentând un pericol iminent. Cu toate acestea, extragerea este posibilă doar în situația în care intervențiile din extravilan – alungare sau tranchilizare și relocare – nu au dat rezultate, iar gradul de risc crește la nivel mare.

În același timp, OUG 60/2025 stabilește reguli speciale în cazul urșilor femele, potrivit Avocatnet.ro. Documentul precizează că „în cazul exemplarelor de urs brun de sex feminin, intervenția imediată se va efectua cu precădere prin metoda alungării sau prin metoda tranchilizării și relocării”. În plus, „în cazul extragerii prin eutanasiere/împușcare a unui exemplar de urs brun de sex feminin cu pui de maximum un an, aceștia sunt relocați de către personalul de specialitate al gestionarului, de urgență, în cadrul unor centre de reabilitare specializate sau la adăposturi autorizate”.

Ordonanța introduce și conceptul de „urs habituat”, definit ca exemplar care, după un contact frecvent și necontrolat cu omul și după acces repetat la surse de hrană, nu mai manifestă reacții naturale de evitare a prezenței umane, devenind astfel o sursă majoră de risc. Această nouă categorie este relevantă întrucât astfel de animale sunt responsabile pentru o mare parte dintre incidentele recente semnalate în localități.

Urşii nu pot fi hrăniţi sub nicio formă, amenzile ajung la 30.000 de lei

Modificări importante vizează și Legea vânătorii nr. 407/2006. OUG 60/2025 interzice expres „hrănirea sub orice formă a exemplarelor de urs (Ursus arctos L.) aflate în stare de libertate”, o practică ce contribuie decisiv la obișnuirea urșilor cu prezența umană și la apropierea lor de zone locuite. Această interdicție intră în vigoare începând cu 17 noiembrie 2025, încălcarea ei fiind sancționată cu amenzi între 10.000 și 30.000 lei.

În expunerea de motive a ordonanței, autoritățile subliniază că reglementările anterioare nu au reușit să controleze fenomenul tot mai îngrijorător al prezenței urșilor în intravilan. Procedurile graduale impuneau echipelor de intervenție să parcurgă mai multe acțiuni succesive, ceea ce genera întârzieri majore în neutralizarea pericolului. Nota de fundamentare menționează că aceste întârzieri „au condus uneori la atacuri soldate cu mutilări sau pierderea de vieți omenești”.

Totodată, măsurile de prevenție utilizate până acum – garduri electrice, tomberoane anti-urs, relocări – nu s-au dovedit suficiente. Relocarea este considerată o soluție de compromis dificil de implementat, în lipsa acordului gestionarilor fondurilor cinegetice, și reprezintă adesea „doar o mutare a problemei, nicidecum înlăturarea pericolului”. În consecință, autoritățile au concluzionat că este necesar un cadru legal care să permită intervenții rapide și eficiente în interiorul localităților.

Citeşte şi: Peste 4.000 de încălcări ale ordinelor de protecție înregistrate anul acesta în România

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Hegseth critică dur aliații NATO și anunță o revizuire a forțelor SUA din Europa
Hegseth critică dur aliații NATO și anunță o revizuire a forțelor SUA din Europa
Negocierile SUA–Iran programate în Elveția au fost anulate, iar vizita vicepreședintelui american JD Vance, amânată
Negocierile SUA–Iran programate în Elveția au fost anulate, iar vizita vicepreședintelui american ...
Adrian Veștea își anunță candidatura la șefia PNL și solicită amânarea Congresului extraordinar cu o săptămână
Adrian Veștea își anunță candidatura la șefia PNL și solicită amânarea Congresului extraordinar ...
PNL convoacă Consiliul Național pentru decizia privind Congresul extraordinar și posibile modificări de statut
PNL convoacă Consiliul Național pentru decizia privind Congresul extraordinar și posibile modificări ...
Nicușor Dan și Giorgia Meloni au organizat prima reuniune de coordonare a grupului „Prietenii Coeziunii”
Nicușor Dan și Giorgia Meloni au organizat prima reuniune de coordonare a grupului „Prietenii Coeziunii”
Dominic Fritz a pierdut definitiv procesul cu ANI prin care a fost declarat în conflict de interese
Dominic Fritz a pierdut definitiv procesul cu ANI prin care a fost declarat în conflict de interese
Nicuşor Dan despre un viitor premier, posibil susținut de AUR: „În momentul în care am desemnat un premier, l-am desemnat cu convingerea că el poate să fie votat şi să rezolve criza”
Nicuşor Dan despre un viitor premier, posibil susținut de AUR: „În momentul în care am desemnat ...
Nicușor Dan la Bruxelles: România vrea un buget UE mai mare și menținerea fondurilor pentru coeziune și agricultură
Nicușor Dan la Bruxelles: România vrea un buget UE mai mare și menținerea fondurilor pentru coeziune ...
Tribunalul Ilfov suspendă deciziile PNL privind sancționarea parlamentarilor care ar vota Guvernul Veștea
Tribunalul Ilfov suspendă deciziile PNL privind sancționarea parlamentarilor care ar vota Guvernul ...
Justiția franceză a dispus predarea lui Paul de România
Justiția franceză a dispus predarea lui Paul de România
România coboară 12 poziții în clasamentul IMD al competitivității și ajunge pe locul 61 din 70
România coboară 12 poziții în clasamentul IMD al competitivității și ajunge pe locul 61 din 70
Grindeanu susține că Bolojan l-a mințit pe Nicușor Dan privind formarea Guvernului
Grindeanu susține că Bolojan l-a mințit pe Nicușor Dan privind formarea Guvernului
Ciprian Ciucu, primarul general al Capitalei, chemat la DNA
Ciprian Ciucu, primarul general al Capitalei, chemat la DNA
Sorin Grindeanu a anunțat, joi, că social-democrații vor stabili în cadrul Consiliului Politic Național dacă vor face parte din Guvernul Veștea
Sorin Grindeanu a anunțat, joi, că social-democrații vor stabili în cadrul Consiliului Politic Național ...
Adrian Veștea a amânat depunerea în Parlament a listei miniștrilor și a programului de guvernare
Adrian Veștea a amânat depunerea în Parlament a listei miniștrilor și a programului de guvernare