- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri interne

Ziua Națională a României. Parada Militară Națională s-a ținut în Piața Arcului de Triumf

01 Dec, 08:15 • Daniela Oancea
De 1 Decembrie, Parada Militară Națională aduce din nou forțele armate în Piața Arcului de Triumf din București, în cadrul ceremoniei oficiale de Ziua Națională. Un eveniment similar are loc și la Alba Iulia, unde autoritățile marchează sărbătoarea printr-o paradă militară.
Ziua Națională a României. Parada Militară Națională s-a ținut în Piața Arcului de Triumf

Parada de 1 Decembrie de la Arcul de Triumf a început la ora 11:00 și a fost una de amploare: 2.900 de militari și specialiști din toate structurile de apărare și ordine publică au defilat, alături de 220 de vehicule militare și 45 de aeronave.

La ceremonie au fost prezenți președintele Nicușor Dan, premierul Ilie Bolojan, președintele Camerei Deputaților, Sorin Grindeanu, președintele Senatului, Mircea Abrudean, fostul președinte Traian Băsescu, mai mulți membri ai Guvernului, reprezentanți ai forțelor armate.

A fost prima dată când Președintele Nicușor Dan a deschis ceremonia de Ziua Națională a României

Evenimentul de 1 Decembrie de la Arcul de Triumf a început cu intonarea Imnului Național, și a fost urmat de defilarea detașamentelor militare și a tehnicii pe sub arc.

Potrivit Ministerului Apărării Naționale, alături de militarii români au defilat și 240 de militari străini, informează Radio România Actualități.

Citește și: Abrudean: Dacă România va reuşi să aibă o lege a pensiilor magistraţilor până la finalul anului, banii din PNRR pot fi salvaţi

După ceremonia oficială, oamenii prezenți la Arcul de Triumf au putut vizita standurile cu tehnică militară expuse în zonă.

Nicușor Dan l-a decorat pe veteranul de război, colonel (r.) Ion Vasile Banu, cu Ordinul Virtutea Militară în grad de Cavaler

Cu prilejul Zilei Naționale a României, Președintele României, Nicușor Dan, l-a decorat pe veteranul de război, colonel (r.) Ion Vasile Banu, cu Ordinul Virtutea Militară în grad de Cavaler. Aceasta este singura decorație conferită cu prilejul zilei de 1 Decembrie, un gest simbolic, prin care aducem un omagiu întregii generații de eroi care au scris cu sângele lor destinul țării noastre.

„La 107 ani, domnul Ion Vasile Banu reprezintă esența a ceea ce înseamnă dragostea de țară: un om care, la doar 21 de ani, a intrat în Armata României și a luptat cu dăruire pentru eliberarea Basarabiei în 1941 și pe frontul de la Cotul Donului în 1942.”, a explicat șeful statului motivația sa.

„Curajul, sacrificiul și demnitatea cu care colonel (r.) Ion Vasile Banu și-a servit patria sunt lecții care ne obligă să ne plecăm cu respect în fața sa. Distincția pe care i-am conferit-o este un gest de recunoaștere pentru serviciile sale militare excepționale din timpul celui de-Al Doilea Război Mondial, dar și pentru implicarea sa neobosită în viața comunității după încheierea conflictului.”

„Suntem și vom rămâne datori să îi cinstim pe cei care au apărat cu prețul vieții idealurile noastre de libertate. Datorită lor trăim astăzi într-o Românie liberă, demnă, democratică și europeană.

„La mulți ani, România! La mulți ani, români de pretutindeni!” a scris șeful statului pe rețeaua Facebook.

La Alba Iulia ceremonia militară a avut loc pe Bulevardul 1 Decembrie 1918

La Alba Iulia a avut loc o ceremonie militară pe Bulevardul 1 Decembrie 1918, cu peste 1.000 de militari și tehnică de luptă. La defilare vor participa și militari din Polonia, împreună cu echipamentele lor.

Ceremonia de la Alba Iulia a început la ora 14:00 și a fost marcată de un moment aerian spectaculos, cu elicoptere IAR-330 și Puma SOCAT, alături de avioane F-16 care vor survola orașul.

Ministerul Apărării i-a avertizat pe proprietarii de animale de companie să evite în data de 1 decembrie, intervalul 9:00–12:00 în zona Arcului de Triumf și a Parcului Herăstrău, când salvele de tun și zborurile aeronavelor militare vor provoca niveluri ridicate de zgomot.

Ministerul de Interne le-a cerut cetățenilor să nu ridice drone în zona Arcului de Triumf, avertizând că operarea neautorizată poate perturba desfășurarea evenimentelor și poate pune în pericol siguranța participanților.

Ziua de 1 Decembrie 1918 încununează lupta românilor transilvăneni pentru Unitate Naţională şi marchează momentul creării României Mari

Alegerea zilei de 1 decembrie ca Zi Naţională trimite la Marea Unire, unirea Transilvaniei, Banatului, Crişanei şi Maramureşului cu România în anul 1918, respectiv la Proclamaţia de la Alba Iulia din 1 decembrie 1918.

Adunarea Naţională de la Alba Iulia, constituită din 1228 de delegaţi şi sprijinită de peste 100 de mii de români veniţi din toate colţurile Ardealului şi Banatului, a adoptat o Rezoluţie, prin care s-a consfinţit unirea tuturor românilor din Transilvania, întreg Banatul (cuprins între râurile Mureş, Tisa şi Dunăre) şi Ţara Ungurească (Crişana, Sătmar şi Maramureş) cu România.

Ziua de 1 Decembrie 1918 încununează lupta românilor transilvăneni pentru Unitate Naţională şi marchează momentul creării României Mari, într-un moment în care poporul român a ştiut să valorifice conjunctura internaţională favorabilă creată în urma Primului Război Mondial şi a destrămării imperiilor Ţarist şi Austro-Ungar.

Marea Unire nu a fost rezultatul participării României la război şi nu o victorie militară a stat la temelia României Mari, ci un act de voinţă al naţiunii române, necesitatea istorică de a trăi într-un stat naţional unitar.

Citește și: Radu Miruță, interimar la Ministerul Apărării. Decretul a fost publicat în Monitorul Oficial

 

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Programul Rabla continuă în 2026 cu buget suplimentat. Încă 100 de milioane de lei pentru înnoirea parcului auto
Programul Rabla continuă în 2026 cu buget suplimentat. Încă 100 de milioane de lei pentru înnoirea ...
Sorin Grindeanu: Nicușor Dan, „o surpriză plăcută” prin eforturile de a construi o majoritate pro-occidentală
Sorin Grindeanu: Nicușor Dan, „o surpriză plăcută” prin eforturile de a construi o majoritate ...
Tanczos Barna cere prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază
Tanczos Barna cere prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază
Traian Băsescu: România nu este dependentă de Strâmtoarea Ormuz și are surse alternative de aprovizionare cu petrol
Traian Băsescu: România nu este dependentă de Strâmtoarea Ormuz și are surse alternative de aprovizionare ...
RENAR: Metrologia și acreditarea, esențiale pentru siguranța pieței și încrederea în politicile publice
RENAR: Metrologia și acreditarea, esențiale pentru siguranța pieței și încrederea în politicile ...
Oana Gheorghiu, reclamată la DNA de Dragoș Vlad. Fostul șef ADR acuză presiuni pe proiectul PNI
Oana Gheorghiu, reclamată la DNA de Dragoș Vlad. Fostul șef ADR acuză presiuni pe proiectul PNI
OMS declară alertă internațională din cauza focarului de Ebola din Congo, dar riscul global rămâne scăzut
OMS declară alertă internațională din cauza focarului de Ebola din Congo, dar riscul global rămâne ...
Iranul amenință că va extinde conflictul „dincolo de regiune” dacă SUA și Israelul își reiau atacurile
Iranul amenință că va extinde conflictul „dincolo de regiune” dacă SUA și Israelul își reiau ...
Dom de căldură peste Europa. Temperaturi de vară în vest, vreme instabilă în România
Dom de căldură peste Europa. Temperaturi de vară în vest, vreme instabilă în România
Reguli noi pentru carnea de porc. Etichete mai clare și controale în supermarketuri anunțate de Ministerul Agriculturii
Reguli noi pentru carnea de porc. Etichete mai clare și controale în supermarketuri anunțate de Ministerul ...
Miniștrii de externe ai țărilor membre NATO se reunesc în Suedia pe 21–22 mai 2026
Miniștrii de externe ai țărilor membre NATO se reunesc în Suedia pe 21–22 mai 2026
Grindeanu sesizează CCR în legătură cu ordonanţa „SAFE” adoptată de Guvernul Bolojan
Grindeanu sesizează CCR în legătură cu ordonanţa „SAFE” adoptată de Guvernul Bolojan
„Campioana” inflației în UE. Prețurile cresc de peste trei ori mai rapid decât media europeană
„Campioana” inflației în UE. Prețurile cresc de peste trei ori mai rapid decât media europeană
Sondaj INSCOP: Românii, împărțiți în privința lui Nicușor Dan și Ilie Bolojan. Nemulțumirea domină evaluările
Sondaj INSCOP: Românii, împărțiți în privința lui Nicușor Dan și Ilie Bolojan. Nemulțumirea ...
Ilie Bolojan s-a întâlnit cu șeful Dacia România. Discuțiile au vizat Programul Rabla, prețul energiei și achizițiile publice
Ilie Bolojan s-a întâlnit cu șeful Dacia România. Discuțiile au vizat Programul Rabla, prețul energiei ...
APIA a primit peste 500.000 de cereri pentru subvențiile agricole, iar termenul-limită din 5 iunie nu va fi prelungit
APIA a primit peste 500.000 de cereri pentru subvențiile agricole, iar termenul-limită din 5 iunie ...
Bugetul TAROM, considerat nerealist de Radu Miruță, amânat la aprobare
Bugetul TAROM, considerat nerealist de Radu Miruță, amânat la aprobare
Spațiul aerian al aeroportului din Vilnius redeschis, după o alertă cu dronă în Lituania
Spațiul aerian al aeroportului din Vilnius redeschis, după o alertă cu dronă în Lituania