- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Alegeri prezidentiale 2025

Nicușor Dan spune care sunt prioritățile sale de președinte și cu ce partide va purta discuții: „Treaba mea e să lupt pentru toți românii”

18 May, 23:05 • Cornel Ghimeșan
Nicușor Dan a câștigat alegerile prezidențiale din 18 mai, conform rezultatelor Exit-Poll. Într-un interviu acordat după închiderea urnelor, președintele ales a dezvăluit care sunt cele trei priorități de care se va ocupa de mâine.
Nicușor Dan spune care sunt prioritățile sale de președinte și cu ce partide va purta discuții: Treaba mea e să lupt pentru toți românii

Printre lucrurile prioritare de care Nicușor Dan vrea să se ocupe se numără deficitul bugetar, situația de securitate și formarea noului Guvern.

Nicușor Dan a precizat că pentru formarea Guvernului va discuta cu PSD, dar așteaptă ca în primă instanță partidul să-și rezolve problemele în plan intern.

Citește și Nicușor Dan, primele declarații după închiderea urnelor: „A câștigat o comunitate care vrea reducerea corpuției”

”Bineînțeles (m-am temut că aș putea să pierd n.r.), numai că nu e treaba mea asta. Mie mi-au dat oamenii 2 milioane de voturi și treaba mea era să lupt pentru ei, pentru toți. La începutul campaniei, șansele mele păreau foarte mici, dar am avut eroi în jurul meu. Eu am avut o viziune clară pro-occidentală spre deosebire de canadidat, care își dorește o Românie izolată. Este un izolaționism greu de înțeles. În opinia mea, a contat foarte mult și civilizația pe care am promovat-o.

Sunt 3 lucruri foarte importante:

– Deficitul bugetar: de mâine vreau să am deja o discuție foarte aplicată pe deficit. O să solicit să discut cu funcționari responsabili din Ministerul de Finanțe.

– Securitatea României

– Desemnarea premierului și formarea Guvernului. ”, a spus Nicușor Dan, la Antena 3 CNN.

Nicușor Dan a precizat că va încerca să formeze un Guvern pro-european, format din PNL-USR-UDMR-Minorități Naționale și va iniția discuții cu cei de la PSD.

Citește și George Simion se proclamă câștigător, deși exit-poll-urile îl dau câștigător pe Nicușor Dan: „Unii s-au apucat să facă guverne”

”Din informațiile pe care le am, PNL, USR, UDMR și minoritățile s-au poziționat. La PSD sunt anumiți lideri care merg în direcția mea, dar au existat și lideri PSD care au îndemnat oamenii să îl voteze pe contracandidatul meu. În acest moment, PSD are o problemă internă și cred că în următoarele zile vor rezolva”, a spus Nicușor Dan.

Urmărește Daily Business pe Google News
Tags:
Trăim în secolul vitezei, în secolul în care ORICE este la un click distanța, iar diferențele sunt dictate de calitatea “ambalajului”. Trăim în secolul în care suntem victimele dezinformării ... citește mai mult
Alte articole
Aproape 1.000 de angajaţi concediaţi după ce încă o fabrică din România se închide. Noi investitori ar putea revitaliza zona
Aproape 1.000 de angajaţi concediaţi după ce încă o fabrică din România se închide. Noi investitori ...
Guvernul a majorat valoarea nominală a tichetelor de masă. De când vor încasa angajaţii români mai mulţi bani
Guvernul a majorat valoarea nominală a tichetelor de masă. De când vor încasa angajaţii români ...
Daniel Băluță promite transparență, dar după alegeri: „Voi prezenta toate documentele despre averea familiei mele”
Daniel Băluță promite transparență, dar după alegeri: „Voi prezenta toate documentele despre ...
Drone militare neidentificate au vizat avionul Volodimir Zelenski înainte de aterizare la Dublin
Drone militare neidentificate au vizat avionul Volodimir Zelenski înainte de aterizare la Dublin
Vaticanul menține interdicția pentru diaconatul feminin, dar studiile continuă
Vaticanul menține interdicția pentru diaconatul feminin, dar studiile continuă
Tanczos Barna cere prudență: Sistemul Garanție-Returnare trebuie mai întâi să se stabilizeze
Tanczos Barna cere prudență: Sistemul Garanție-Returnare trebuie mai întâi să se stabilizeze
Apele Române: Distribuția apei în Prahova va începe doar după confirmarea analizelor DSP
Apele Române: Distribuția apei în Prahova va începe doar după confirmarea analizelor DSP
Avocatul Poporului cere reguli clare pentru pensiile românilor care au muncit în străinătatepensii
Avocatul Poporului cere reguli clare pentru pensiile românilor care au muncit în străinătatepensii
New York Times dă în judecată Pentagonul după retragerea acreditărilor și noile reguli restrictive pentru presă
New York Times dă în judecată Pentagonul după retragerea acreditărilor și noile reguli restrictive ...
Federica Mogherini demisionează de la conducerea Colegiului Europei după deschiderea unei anchete EPPO pentru fraudă
Federica Mogherini demisionează de la conducerea Colegiului Europei după deschiderea unei anchete EPPO ...
ONG-urile boicotează consultările ICCJ. Dialog selectiv și cu pensiile speciale ascunse sub preș
ONG-urile boicotează consultările ICCJ. Dialog selectiv și cu pensiile speciale ascunse sub preș
Dominic Fritz acuză PSD că politizează criza de la Paltinu: „Instituțiile au fost conduse de pile și amante”
Dominic Fritz acuză PSD că politizează criza de la Paltinu: „Instituțiile au fost conduse de pile ...
Poșta Română vrea să renunțe la livrarea pensiilor. „E o povară, nu un business sustenabil”
Poșta Română vrea să renunțe la livrarea pensiilor. „E o povară, nu un business sustenabil”
Scandal în Senat pe tema crizei de apă. Ședință transformată în duel politic între PSD și USR
Scandal în Senat pe tema crizei de apă. Ședință transformată în duel politic între PSD și USR
Ucraina-Rusia: Vladimir Putin afirmă că unele propuneri din planul american de a pune capăt războiului din Ucraina sunt inacceptabile pentru Kremlin
Ucraina-Rusia: Vladimir Putin afirmă că unele propuneri din planul american de a pune capăt războiului ...
România va avea 100.000 de acceleratoare AI la Cernavodă și Doicești. Guvernul a aprobat ca Ministerul Energiei să devină coordonator principal al proiectului de 5 miliarde de euro
România va avea 100.000 de acceleratoare AI la Cernavodă și Doicești. Guvernul a aprobat ca Ministerul ...
Un livrator de mâncare a rămas fără loc de muncă după ce și-a tuns barba
Un livrator de mâncare a rămas fără loc de muncă după ce și-a tuns barba
Carmen Harra, noi previziuni pentru anul 2026. „Va fi un an marcat de dezastre, inclusiv în România” VIDEO
Carmen Harra, noi previziuni pentru anul 2026. „Va fi un an marcat de dezastre, inclusiv în România” ...