Auto

Grindeanu uimește. Finalizare de 79% pe secțiunea 5 a Autostrăzii Sibiu-Pitești. Posibilă deschidere anul acesta

06 Sep, 13:36 • Bugiu ⁠Ana Maria
Sorin Grindeanu a spus că lucrările autostrăzii Sibiu-Pitești sunt cel mai avansate pe primii 16 kilometri, pe care circulaţia ar putea fi deschisă anul acesta. Anunțul a fost făcut pe rețelele sociale.
Grindeanu uimește. Finalizare de 79% pe secțiunea 5 a Autostrăzii Sibiu-Pitești. Posibilă deschidere anul acesta

Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, a anunţat, vineri, pe pagina oficială de Facebook, după ce a verificat stadiul lucrărilor pe Secţiunea 5 a Autostrăzii Sibiu-Piteşti (A1), că progresul fizic este de 79%, adică unul „bun”.

Te-ar mai putea interesa și: Se construiesc noduri rutiere pe autostrăzile care pornesc din București. Cum vor fluidiza traficul

foto: autostrăzi

Grindeanu uimește. Finalizare de 79% pe secțiunea 5 a Autostrăzii Sibiu-Ploiești. Posibilă deschidere anul acesta

Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, a anunțat un progres fizic de 79% pe Secțiunea 5 a Autostrăzii Sibiu-Pitești (A1), după o inspecție pe șantier. Secțiunea are o lungime de 30,35 km, între Pitești și Curtea de Argeș, iar cele mai avansate lucrări sunt pe primii 16 km, între Nodul Băiculești și Nodul Bascov. Grindeanu a menționat că este posibil ca circulația pe această porțiune să fie deschisă până la sfârșitul anului. Anunțul a fost făcut vineri, într-o postare pe Facebook.

”Progres bun pe Secţiunea 5 a Autostrăzii Sibiu-Piteşti (A1). Am verificat astăzi activitatea pe şantierul acestei secţiuni, unde constructorul italian a ajuns la un progres fizic de 79%. Din toţi cei 30,35 km ai acestei secţiuni, cuprinse între Piteşti şi Curtea de Argeş, cele mai avansate lucrări sunt pe primii 16 km (între Nodul Băiculeşti şi Nodul Bascov), pe care circulaţia ar putea fi deschisă anul acesta”, a arătat Grindeanu, vineri, într-o postare pe Facebook.

Ministrul Sorin Grindeanu a precizat că termenul contractual pentru finalizarea completă a Secțiunii 5 a Autostrăzii Sibiu-Pitești este 2025. În luna mai, secretarul de stat Irinel Ionel Scriosteanu a anunțat un progres fizic de peste 67% pentru această secțiune de 32 km. Tot atunci, a menționat că, până la sfârșitul anului, o parte din autostradă ar putea fi deschisă traficului.

Te-ar mai putea interesa și: Dorinel Umbrărescu, o nouă lovitură pe piața contrucțiilor: Și-a făcut fabrică de parapet metalic pentru autostrăzi

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
România intensifică măsurile pentru reducerea consumului de energie, Dacia și Ford opresc temporar producția, spune Bolojan
România intensifică măsurile pentru reducerea consumului de energie, Dacia și Ford opresc temporar ...
Fostul șef al Autorității Vamale Române, Mihai Savin, trimis în judecată pentru fals intelectual
Fostul șef al Autorității Vamale Române, Mihai Savin, trimis în judecată pentru fals intelectual
FORT cere Guvernului și Consiliului Concurenței să verifice formarea prețurilor la carburanți și acuză marje de profit excesive
FORT cere Guvernului și Consiliului Concurenței să verifice formarea prețurilor la carburanți și ...
Surse: Președintele Nicușor Dan ar putea desemna noul premier până la sfârșitul lunii
Surse: Președintele Nicușor Dan ar putea desemna noul premier până la sfârșitul lunii
SUA înlocuiesc tarifele temporare cu noi taxe vamale pentru 60 de țări și pregătesc noi măsuri comerciale
SUA înlocuiesc tarifele temporare cu noi taxe vamale pentru 60 de țări și pregătesc noi măsuri ...
Banca de Investiții și Dezvoltare a finalizat evaluarea Comisiei Europene pentru gestionarea fondurilor UE
Banca de Investiții și Dezvoltare a finalizat evaluarea Comisiei Europene pentru gestionarea fondurilor ...
90 de zile de când România nu are un Guvern cu puteri depline
90 de zile de când România nu are un Guvern cu puteri depline
Iranul nu negociază în prezent cu SUA, spune ministrul de externe de la Teheran
Iranul nu negociază în prezent cu SUA, spune ministrul de externe de la Teheran
Rusia își intensifică protecția navelor în Marea Neagră, în contextul amenințărilor asupra exporturilor de cereale
Rusia își intensifică protecția navelor în Marea Neagră, în contextul amenințărilor asupra exporturilor ...
Debitul Dunării scade la un minim comparabil cu cel din 1985
Debitul Dunării scade la un minim comparabil cu cel din 1985
Adrem preia participația majoritară în Electroechipament Industrial
Adrem preia participația majoritară în Electroechipament Industrial
Armata a detonat stânca Pârjoaia pentru a devia apa Dunării spre Centrala de la Cernavodă
Armata a detonat stânca Pârjoaia pentru a devia apa Dunării spre Centrala de la Cernavodă
ING Bank România a atras 120.000 de clienți noi în primul semestru din 2026, dar profitul brut a scăzut cu 29%
ING Bank România a atras 120.000 de clienți noi în primul semestru din 2026, dar profitul brut a scăzut ...
Parlamentul se reunește în sesiune extraordinară pentru două jaloane PNRR privind biodiversitatea și integritatea
Parlamentul se reunește în sesiune extraordinară pentru două jaloane PNRR privind biodiversitatea ...
Președintele Nicușor Dan urmează să promulge legile-jalon din PNRR
Președintele Nicușor Dan urmează să promulge legile-jalon din PNRR
Trump anunță reluarea negocierilor cu Iranul și spune că a amânat un atac militar de amploare
Trump anunță reluarea negocierilor cu Iranul și spune că a amânat un atac militar de amploare