Auto

TOP 10 – cele mai vandute marci auto in 2010

14 Jan, 00:01 • razvan.codorean
Cele mai bine vandute autoturisme din Romania au fost anul trecut Dacia, Skoda si Renault, releva statistica Politiei. Cel mai mult au crescut vanzarile Chevrolet, cu 24,7%, iar cel mai puternic declin l-a inregistrat Hyundai, de 52,6%. Si masinile de lux s-au vandut mai bine anul trecut.
TOP 10 - cele mai vandute marci auto in 2010

Potrivit datelor Directiei Regim Permise Auto si Inmatricularea Autovehiculelor, in 2010 au fost inmatriculate, in total, 94.541 automobile noi, in scadere cu 18,5% fata de nivelul din 2009 (116.020).

Dacia a fost, si in 2010, principalul jucator din piata auto, chiar daca a inregistrat vanzari in scadere cu 14%. Dacia a comercializat, in total, 30.761 de autoturisme, aproape cat toti cei patru principali rivali la un loc.

Marea lovitura a dat-o cu modelul Duster, care s-a vandut din martie si pana in decembrie in 4.826 unitati, aproape cat a reusit Ford cu toate cele 9 modele vandute in Romania, sau Chevrolet, cu o gama de 4 modele in mai multe versiuni. Despre performanta Duster puteti citi pe larg intr-o analiza DailyBusiness.ro.

La mare cautare au fost si modelele Logan si Sandero, care au atras 25.935 clienti, peste doua treimi dintre ei fiind atrasi prin Programul Rabla. Dacia a fost, de altfel, principalul beneficiar al acestui program prin care s-au realizat, anul trecut, aproape 70% din totalul vanzarilor din piata auto.
[img=1119][/img]

In topul celor mai vandute autoturisme din Romania in 2010 s-a clasat, pe locul II, marca Skoda cu 8.030 unitati inmatriculate. Chiar daca vanzarile marcii au scazut cu 13,2% fata de anul 2009 (9.254 unitati), Skoda a urcat 2 locuri in clasament, devansand Volkswagen si Renault.

Locul trei a revenit francezilor de la Renault, cu 7.857 automobile inmatriculate, in scadere cu 12% fata de nivelul din anul precedent.

Pe locul patru in topul inmatricularilor s-a clasat Volkswagen care, pe fondul scaderii vanzarilor cu peste 1.700 unitati, la 7.807, a coborat de pe locul doi pe care il ocupa in 2009.

Locurile urmatoare sunt ocupate, in ordine, de Opel (6.675 unitati), Ford (5.100 autoturisme) si Chevrolet (4.897 automobile).

Interesant este ca Chevrolet, cu noile sale modele Spark, Aveo, Cruze si Orlando, a reusit cea mai importanta crestere de vanzari din clasament, de 24,7%. Si Opel a reusit sa vanda mai multe masini decat in 2009, cu 8,7%, in timp ce vanzarile Ford au scazut cu 28% sau 2.279 exemplare.

Ultimele trei locuri din top 10 sunt ocupate de Hyundai, Toyota si Fiat. Cele trei marci au bifat, de altfel, si cele mai mari scaderi de vanzari.

Astfel, dupa ce in 2009 au vandut 5.236 de autoturisme, sud-coreenii de la Hyundai au reusit contraperformanta de a comercializa cu 2.765 mai putine masini sau 52,6%.

Toyota a vandut 2.326 autoturisme in 2010, cu 32% mai putine decat in 2009, in timp ce Fiat a reusit contraperformanta de a vinde numai 2.277 masini, cu 46% mai putin decat in 2009.

Pe locurile urmatoare in clasamentul vanzarilor s-au situat, in ordine, Peugeot cu 1960 unitati (- 46%), BMW – 1656 unitati (- 29,5%), Suzuki – 1597 autoturisme (- 8,9%), Seat – 1479 unitati (- 2%), Mercedes – 1372 masini ( – 8,9%), Citroen – 1118 unitati (- 22%) si Nissan – 1092 unitati (- 15,8%).

Apetitul pentru lux

Dincolo de clasamentul general, datele statistice arata ca, in plina recesiune, segmentul de lux a inregistrat performante mai bune decat in 2009.

Ferrari a vandut 20 de limuzine, cu 4 mai multe decat in 2009, iar Porsche 125 de automobile, cu 19% mai mult decat in anul precedent.

Lexus a vandut 47 de autoturisme, Maserati 7 limuzine, Bentley si Morgan cate 3, iar Rolls Royce 2 masini, dupa ce in anul precedent nu reusise sa vanda niciuna.

Daca luam in calcul pretul acestor modele, se poate spune ca vanzarile pe acest segment au depasit cele mai optimiste asteptari, in conditiile in care cele mai multe masini au fost vandute cu plata cash.

Ferrari a reusit sa isi epuizeze cota stabilita de producator pentru piata romaneasca pe urmatorii 2 ani. Un automobil Ferrari costa intre 150.000 si 320.000 euro.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
România intensifică măsurile pentru reducerea consumului de energie, Dacia și Ford opresc temporar producția, spune Bolojan
România intensifică măsurile pentru reducerea consumului de energie, Dacia și Ford opresc temporar ...
Fostul șef al Autorității Vamale Române, Mihai Savin, trimis în judecată pentru fals intelectual
Fostul șef al Autorității Vamale Române, Mihai Savin, trimis în judecată pentru fals intelectual
FORT cere Guvernului și Consiliului Concurenței să verifice formarea prețurilor la carburanți și acuză marje de profit excesive
FORT cere Guvernului și Consiliului Concurenței să verifice formarea prețurilor la carburanți și ...
Surse: Președintele Nicușor Dan ar putea desemna noul premier până la sfârșitul lunii
Surse: Președintele Nicușor Dan ar putea desemna noul premier până la sfârșitul lunii
SUA înlocuiesc tarifele temporare cu noi taxe vamale pentru 60 de țări și pregătesc noi măsuri comerciale
SUA înlocuiesc tarifele temporare cu noi taxe vamale pentru 60 de țări și pregătesc noi măsuri ...
Banca de Investiții și Dezvoltare a finalizat evaluarea Comisiei Europene pentru gestionarea fondurilor UE
Banca de Investiții și Dezvoltare a finalizat evaluarea Comisiei Europene pentru gestionarea fondurilor ...
90 de zile de când România nu are un Guvern cu puteri depline
90 de zile de când România nu are un Guvern cu puteri depline
Iranul nu negociază în prezent cu SUA, spune ministrul de externe de la Teheran
Iranul nu negociază în prezent cu SUA, spune ministrul de externe de la Teheran
Rusia își intensifică protecția navelor în Marea Neagră, în contextul amenințărilor asupra exporturilor de cereale
Rusia își intensifică protecția navelor în Marea Neagră, în contextul amenințărilor asupra exporturilor ...
Debitul Dunării scade la un minim comparabil cu cel din 1985
Debitul Dunării scade la un minim comparabil cu cel din 1985
Adrem preia participația majoritară în Electroechipament Industrial
Adrem preia participația majoritară în Electroechipament Industrial
Armata a detonat stânca Pârjoaia pentru a devia apa Dunării spre Centrala de la Cernavodă
Armata a detonat stânca Pârjoaia pentru a devia apa Dunării spre Centrala de la Cernavodă
ING Bank România a atras 120.000 de clienți noi în primul semestru din 2026, dar profitul brut a scăzut cu 29%
ING Bank România a atras 120.000 de clienți noi în primul semestru din 2026, dar profitul brut a scăzut ...
Parlamentul se reunește în sesiune extraordinară pentru două jaloane PNRR privind biodiversitatea și integritatea
Parlamentul se reunește în sesiune extraordinară pentru două jaloane PNRR privind biodiversitatea ...
Președintele Nicușor Dan urmează să promulge legile-jalon din PNRR
Președintele Nicușor Dan urmează să promulge legile-jalon din PNRR
Trump anunță reluarea negocierilor cu Iranul și spune că a amânat un atac militar de amploare
Trump anunță reluarea negocierilor cu Iranul și spune că a amânat un atac militar de amploare